Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba ledové plochy v Jihlavě začala, zeminu odveze 1 600 tatrovek

  8:38aktualizováno  8:38
V Jihlavě odstartovala stavba druhé zastřešené ledové plochy. Projekt za 180 milionů, z čehož 150 dala Evropská unie, startuje "demolicí" parkoviště vedle Horáckého zimního stadionu. Do výšky začne hala růst začátkem roku 2012. Hotovo by mělo být následující rok v květnu.

Stavba druhé ledové plochy vedle současného zimního stadionu v Jihlavě začala s více než ročním zpožděním. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ještě tento týden stavebníci začnou s oplocením staveniště i protiprašnou stěnou, která ochrání protější domy a chodník s cyklostezkou v Tyršově ulici.

Plán stavebních prací

 Přelom roku 2011/2012: skončí demolice a zemní práce

Leden-únor: stavbaři založí speciální piloty a základovou desku

Březen: začátkem měsíce dokončí monolitické konstrukce

Duben: do konce dubna bude hotová hrubá stavba bez střechy. V jarních měsících pak střecha stavby dostane ocelovou konstrukci.

Kde čekat komplikace

Po dobu stavby bude pro motoristy uzavřená Tyršova ulice ve směru od Tolstého. Řidiči budou moci do "Tyršovky" najíždět a parkovat ve směru od gymnázia z ulice Jana Masaryka. Po dokončení stavby bude ulice průjezdná jako dříve.

Omezení pocítí i fanoušci a návštěvníci Horáckého zimního stadionu. Zhruba dvě pětiny starého stadionu budou kvůli stavbě uzavřeny, včetně několika vchodů.

Nejpozději příští týden pak přijdou na řadu demolice současné vysloužilé venkovní ledové plochy, která v posledních letech fungovala jako parkoviště. Pro okolí bude zvlášť náročné i hloubení jámy pro základy stavby a podzemního parkoviště.

Přes 1 600 tatrovek se zeminou

Stavbaři vyvezou asi 13 tisíc kubíků zeminy. Pro lepší představu to je přes 1 600 plně naložených nákladních tater.

"Zeminu využijeme například na zásypy na našich dalších stavbách," upřesnil Martin Urbánek, výrobní ředitel firmy Podzimek a synové, která se na stavbě podílí s Metrostavem.

Součástí stavby za 180 milionů korun, na kterou radnice získala 150 milionů z Evropské unie, je i kompletní rekonstrukce budovy podél Tolstého ulice, která slouží především jako posilovna. Z tohoto objektu zůstanou prakticky jen holé zdi.

"Ta budova je nyní v katastrofálním stavu," řekl jednatel jihlavské Dukly Bedřich Ščerban. V budoucnu toto křídlo areálu nabídne nejen tělocvičnu a fitko, ale i klubové jednotné informační centrum.

V této budově se počítá i s šatnami pro novou halu. Ty by v budoucnu ale mělo nahradit zázemí ve spojovacím krčku mezi starou a novou halou. S tím se však počítá až v projektu přestavby starého zimáku.

"Ze šatny mládeže pak bude možné jít buď doleva na jednu, nebo doprava na druhou ledovou plochu," přiblížil vizi kompletního projektu Ščerban.

Realita. Takto by měl po dostavbě druhého kluziště vypadat areál zimního stadionu v Jihlavě.

Takto by měl po dostavbě druhého kluziště vypadat areál zimního stadionu v Jihlavě.

"Jsem rád, že stavba konečně začala, má už více než roční zpoždění. Nestačíme uspokojovat poptávku po ledu od obyvatel města a amatérských sportovců. Hala ještě nestojí, ale už dnes by led byl zcela zaplněn," dodal Ščerban.

Hotovo by mělo být do května 2013

Stavba by měla být hotová nejpozději za 18 měsíců, tedy v květnu roku 2013. Podle Urbánka je možné, že bude dokončená i dřív. "Ale jsou v ní započítány i dvě zimy, tak to bude záležet na klimatických podmínkách, v žádném případě nehrozí žádné průtahy," dodal Urbánek.

Zimní stadion v Jihlavě

Horácký zimní stadion v Jihlavě

Při stavbě nové haly padne k zemi i současná vrátnice s pokladnou stojící v rohu na křižovatce Tolstého a Tyršovy ulice. Místo ní bude vjezd do podzemního parkoviště pod novou halou pro 70 vozů.

Původně se v projektu počítalo s trojnásobným počtem aut ve třech podzemních podlažích, to ale lidé z okolních domů rezolutně odmítali. Vozy budou na parkoviště vjíždět od spodní části, v místě současného vjezdu do areálu, vyjíždět z parkoviště pak budou do Tyršovy ulice výše v horní části.

Po dobu stavby bude pro motoristy uzavřená Tyršova ulice ve směru od Tolstého.

Po dobu stavby bude pro motoristy uzavřená Tyršova ulice ve směru od Tolstého.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

V honosném secesním domě našel nový vlastník poklad z dob renesance

Dům s číslem popisným 64 na žďárském náměstí vyniká na první pohled svou...

Z chátrající budovy někdejšího slavného hotelu Veliš s hospodami a hernou je díky novým majitelům opět skvost náměstí...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Údajné dluhy vymáhal opilý recidivista s palicí v ruce, skončil ve vazbě

Palice, se kterou opilý recidivista zaútočil na ženu.

S mohutnou palicí v ruce a téměř dvěma promile se v sobotu vydal vymáhat údajné dluhy jednatřicetiletý recidivista. Po...

Najdete na iDNES.cz