Nová školka má kvůli dotaci výtah. Nikdy jej nevyužije, říká starosta

  8:41aktualizováno  8:41
V Přibyslavi přibylo více než dvacet nových míst ve školkách. Město s kapacitou mateřských škol bojovalo, problém vyřešilo vybudování nové přístavby. Stačilo na to pět měsíců, zároveň ale projekt financovaný převážně z dotací přinesl několik nečekaných komplikací.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Práce v areálu v Bezručově ulici začaly v květnu. Firma postavila nové patro nad stávající budovou kuchyně a jídelny. Protože se sídlo jedné z mateřských škol proměnilo na staveniště, musela část dětí na několik měsíců jinam. Předškoláci našli nový dočasný domov ve volných prostorách budovy základní školy.

Nová třída školky už je nyní téměř postavena, provádí se dokončovací práce a děti by mohly pomalu zpět. Jenže do stěhování se ze školy zpátky do školky se překvapivě nikdo nehrne.

„Když se děti do školy stěhovaly, měli jsme obavy, jak to zvládnou, jak se s tím poperou učitelky a co na to budou říkat rodiče. A když mohou jít zpět, nikomu se příliš nechce. Všechny skupiny si prostředí ve škole oblíbily a nejraději by tam zůstaly,“ pousmál se přibyslavský starosta Martin Kamarád.

Děti ale zpět do školky budou muset. Vedení města to má v plánu hned po Novém roce. „Stavebně má být třída dokončena v polovině listopadu, nějaký čas bude trvat vybavení. A před Vánocemi necháme školce klid,“ konstatoval starosta.

Porodnost ve městě neklesá, více míst pro děti školka potřebuje

Vybudování třídy pro dvaadvacet dětí vyšlo na zhruba jedenáct milionů korun. Devadesát procent přitom činila dotace.

Novou třídou se podaří navýšit kapacitu městských školek na celkových 182 dětí. To by mělo zamezit, aby školka musela děti odmítat, jak se to už v minulosti stalo.

„Jednu novou třídu budeme určitě z kapacitních důvodů potřebovat. Porodnost ve městě a okolí se drží na vysoké úrovni a neklesá,“ vysvětlil Kamarád.

Jenže budování přístavby mělo i několik bizarních momentů. Třeba ten, že součástí projektu musel být bezbariérový přístup do nové třídy. Tak to určila pravidla pro udělení dotace. Protože je třída v patře, musel být v Bezručově ulici vybudován i nový výtah.

„To bylo naprosto zbytečné. Nikdo ho nikdy nepoužije. Pokud do školky nastoupí handicapované děti, mají už teď rodiče velký výběr. Bezbariérové máme tři jiné třídy,“ poznamenal přibyslavský starosta.

Stavbu kvůli dotaci nemohli spojit s opravou vzduchotechniky

Další komplikací pro vedení města byla - rovněž vzhledem k podmínkám dotace - nemožnost zkombinovat stavbu nové třídy v patře s rekonstrukcí vzduchotechniky v kuchyni a jídelně o patro níž. Dotace totiž byla na novostavbu, a nikoliv na zásah do starší budovy.

„Bohužel to nešlo spojit dohromady. Vzduchotechniku tak budeme muset nechat opravit za rok či za dva. Znovu tak budeme do budovy zasahovat. I na to ale požádáme o dotační příspěvek,“ dodal Kamarád.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Další z rubriky

Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování...

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Při běhu se psem si zranila obratle, přesto vydržela. A dál vozí medaile

Po nedávném úspěchu na mistrovství světa v Polsku, kde skončila stříbrná v...

Canicross a bikejöring jsou sportovní disciplíny, kde kromě fyzické kondice hraje velkou roli především souhra člověka...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz