Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba mostu v Třebíči nabírá skluz. Skalnaté podloží je jinde

  8:37aktualizováno  8:37
Podklášterský most v Třebíči čelí nečekaným komplikacím. Skalnaté podloží je jinde, než předpokládal projekt. Most je tak nutné přeprojektovat. Stavba se už opožďuje o týdny.

Podklášterský most v Třebíči čelí nečekaným komplikacím. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Když se zboural jeden z pilířů starého mostu, přišlo se na to, že je skalnaté podloží výš, než se předpokládalo. Což se nedalo v plném rozsahu zjistit, dokud byl pilíř na svém místě,“ popsal důvod zastavení prací místostarosta Třebíče Vladimír Malý (ČSSD).

Podle jeho slov je nyní skluz dva až tři týdny. Někteří úředníci z radnice mluví mimo záznam o měsíci.

Problém se vyskytl u mostního pilíře na straně směrem ke Komenského náměstí. Nový pilíř měl být založený na pilotách, teď se musí doprojektovat varianta se základovou deskou. Čeká se i na expertní posudek ke stavu podloží, který bude vznikat dva týdny.

Uzavírka na nejfrekventovanějším třebíčském mostě přes řeku Jihlavu se vyřizovala do 15. prosince, aby byla časová rezerva. Otázkou nyní je, zda bude dostatečná.

„Kraj Vysočina má v současné době dvě investiční dopravní priority - stavbu mostu u hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě a stavbu Podklášterského mostu v Třebíči. Dodržení termínu jejich realizace je pro nás a i pro mě samotného zásadní věcí,“ zdůraznil hejtmanův náměstek pro dopravu Libor Joukl (ČSSD).

V případě Třebíče bude podle něj do tohoto týdne upravena projektová dokumentace podle podmínek na staveništi tak, aby stále splňovala to nejlepší stavební řešení.

Vícenáklady nebudou zásadní, soudí náměstek hejtmana

Joukl říká, že bude předložen aktualizovaný harmonogram prací. Podle jeho názoru by zdržení mělo být řádově v jednotkách dní. Což se ovšem neshoduje s tím, jaké informace mají v Třebíči na radnici, kde situaci pečlivě sledují i s ohledem na řidiče a lidi, kteří most obvykle využívají.

Joukl ale zdůrazňuje, že zpoždění na začátku tak dlouhé a náročné stavby je možné a nemělo by to mít vliv na její další průběh.

Na dotaz, jak důkladně nechal kraj jako investor prozkoumat podloží v oblasti pilířů při přípravě stavby, uvedl, že byl proveden řádný geotechnický průzkum. Jeho cílem bylo získat co nejpodrobnější informace právě o geologických poměrech v místě budoucí stavby.

„Z geotechnického průzkumu jednoznačně vyplývalo využití hlubinného založení mostu. Aktuálně byl zadán doplňkový průzkum, který byl umožněn až po regulaci toku,“ sdělil Joukl. Na dotaz, o kolik se stavba touto nečekanou velkou komplikací prodraží, odpověděl neurčitě, že by nemělo jít o „zásadní vícenáklady“.

Například odborník Martin Řehulka z brněnské projekční kanceláře Pris, která se zabývá projektováním mostů, říká, že nečekané komplikace se objevují při každé velké rekonstrukci na místě starého přemostění.

„Průzkumné sondy do podloží v době, kdy původní most ještě stojí a projektuje se nový, mohou minout nějaký skalní výčnělek. Protože mají malý průměr,“ předložil svou zkušenost.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz