Stát chce zakázat umisťování kojenců do ústavů, někteří odborníci ale nejsou stoprocentně pro. (Ilustrační snímek)

Stát chce zakázat umisťování kojenců do ústavů, někteří odborníci ale nejsou stoprocentně pro. (Ilustrační snímek) | foto: Kojenecký ústav s dětským domovem Plzeň

Stát zakáže kojenecké ústavy, Jihlava má ale nový pavilon

  • 0
Loni v létě se v krajském městě otevřel nový rehabilitační pavilon Dětského centra Jihlava, lidově nazývaný kojenecký ústav. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce ale umisťování batolat do ústavů zakázat. Co bude s novým pavilonem za 26 milionů korun, se zatím neví.

"Já tomu rozhodnutí ministerstva příliš nevěřím," konstatoval krajský radní Petr Krčál. Zároveň se ale začíná hejtmanství pomalu připravovat na možnost, že ministerstvo práce a sociálních věcí opravdu zruší kojenecké ústavy a přesune péči o nejmenší děti na pěstouny. Těch je na Vysočině už nyní málo, zhruba 250. A po zrušení dětského centra by jich byly potřeba další desítky.

Rehabilitační centrum by se podle Krčála využívalo i po případných změnách. "Mohlo by fungovat i jako takzvané odlehčovací centrum. I profesionální pěstouni si budou potřebovat odpočinout," doplnil Krčál. Personál rehabilitačního centra by tedy částečně "odlehčil" pěstounům tím, že by jim v moderních prostorách pomáhal s péčí o děti. V centru mají batolata k dispozici podmínky k vodoléčbě či rehabilitační místnost.

Podle ředitelky Dětského centra Jihlava Ivany Ryglové má zřejmě ministerstvo nějaký plán s rehabilitačním centrem, jehož součástí jsou i ordinace. "Ambulantní složky by se tam měly zachovat. Možná, že naše zařízení budou poskytovat trochu jinou péči. Myslím, že nějakým způsobem zachovaná budou, protože máme přetlak na místa. Chodí k nám děti ve špatné zdravotní i sociální situaci. Neumím si představit, že by se to mělo za dva roky rušit," sdělila ředitelka.

Zrušení požadovala UNICEF, odborníků se ale nikdo neptal

Podle Ryglové se změny chystají i přes nesouhlas řady odborníků. "Vůbec jsme nebyli vyzváni, abychom připomínkovali tuto změnu," doplnila. A zároveň souhlasí s tím, že ústavní péče se musí omezit. Někteří současní pěstouni na Vysočině mají podle Krčála až šest dětí. "To je poměrně hodně," řekl radní. Za vhodnější považuje počet do tří dětí. "Vytváříme podmínky, abychom více podpořili jednotlivé pěstouny. Já si ale nemyslím, že by mělo být úplně zrušeno nabírání dětí do kojeneckých ústavů," řekl Krčál.

Ministerstvo má ale jiné záměry. "Když už dítě musí kvůli vlastnímu bezpečí z rodiny pryč, půjde do pěstounské péče," řekl již dříve ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva Miloslav Macela. Kojenecké ústavy by tak nahradila terénní pomoc přímo v rodině nebo pěstouni.

"Během několika málo let chceme vytvořit systém péče, díky níž bychom problémy matek a otců řešili a dítě zůstalo doma. To má mít přednost před umístěním kojence do ústavu," uvedl Macela.

K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF, která zastupuje práva dětí. Česko je v systému péče o děti v Evropě ojedinělé.