Starosta, hejtman a teď senátor. Vystrčil se vrátil a stoupá výš

  15:28aktualizováno  15:28
Miloš Vystrčil dosáhl na další příčku své politické kariéry. Nejprve vedl Telč, později celou Vysočinu a nyní poprvé odchází do Prahy. Jako senátní kandidát ODS totiž od voličů dostal 13 805 hlasů, což je téměř 60 procent. Jeho soupeř, sociální demokrat Vratislav Výborný, dosáhl jen na něco přes 40 procent.

Miloš Vystrčil (ODS) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Senátu bude bývalý hejtman kraje Vysočina zastupovat Jihlavsko. "Startovalo se od nuly, mohlo se stát ledacos, což se také v jiných obvodech stalo. Ale přesto jsem byl mírným optimistou a věřil jsem," uvedl spokojeně po sečtení hlasů Vystrčil.

profil

Miloš Vystrčil (50 let), bývalý hejtman kraje Vysočina. Původním povoláním učitel telčského gymnázia je členem ODS od roku 1991.

Občanský demokrat Miloš Vystrčil (vpravo) kandiduje do říjnových senátních voleb

V letech 1998 až 2001 byl starostou Telče, v roce 2001 byl zvolen prvním zástupcem hejtmana kraje Vysočina, v letech 2004 až 2008 byl hejtmanem.
Od roku 2009 vyučuje na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

Na výsledek čekal doma s rodinou. "Popřáli jsme si a pak jsem odjel na volební štáb do Jihlavy. Musel jsem poděkovat svému týmu, že to se mnou poslední dva měsíce vydržel a že mi tak pomáhal," prozradil. Na sobotní večer plánoval malou oslavu v jedné telčské hospůdce.

Výborný odjíždí do ciziny

"Miloš Vystrčil zvítězil zaslouženě, kampani věnoval víc času i energie. Snad bude dobrým senátorem a podaří se mu prosadit svůj program," pogratuloval vítězi Vratislav Výborný.

I přes porážku byl se svým výsledkem spokojen. "Chtěl jsem vyhrát, ale i těch čtyřicet procent je na současnou situaci na Jihlavsku velice dobrých," konstatoval.

"Teď alespoň mohu v klidu odjet pracovat do ciziny," plánuje Výborný.

Vystrčil chce rozvoj a školství

Miloš Vystrčil by se při práci v Senátu rád zaměřil na oblast regionálního rozvoje, blízké je mu i školství, kde léta pracoval a kde působí i teď.

"Jako hejtman jsem se seznámil i s oblastí bezpečnosti. Zajímá mě fungování hasičů a policie," dodal.

Na jihlavské Vysoké škole polytechnické, kde nyní Vystrčil působí jako pedagog, by chtěl nadále vyučovat regionální politiku a rozvoj, což jsou dvě hodiny týdně. "Minimální úvazek si nenechávám proto, abych měl druhé zaměstnání, ale proto, abych neztratil kontakt s tou oblastí, která mě velmi zajímá," pravil.

Strnad napodobil Vystrčila

Podle očekávání na Kutnohorsku, které zahrnuje i západní polovinu Havlíčkobrodska, zvítězila ČSSD. Její kandidát, místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad, měl obrovskou podporu právě ve svém městě. "Nebudu skrývat radost. Děkuji voličům," konstatoval Strnad.

V Senátu by se chtěl uplatnit v hospodářském výboru, zkušenosti pro to získal jako ředitel technických služeb. "Ve druhém kole jsem se setkal s kvalitním a hlavně slušným soupeřem. Byl to gentlemanský souboj," ocenil protivníkovy kvality Strnad.

Poražený Zdeněk Nováček z neúspěchu žádnou vědu nedělal. "Možná to tak dopadlo naštěstí. Přátelé mi říkali, že dávat se na politiku mezi ostřílené matadory by nebylo šťastné," smál se. Od politiky si podle svých slov dá pokoj, vstupovat do ní už nehodlá.

To Jaromír Strnad se v politice cítí jako doma. V Čáslavi vykonával funkci místostarosty, po komunálních volbách, kdy dovedl sociální demokracii k drtivému vítězství, byl i kandidátem na starostu.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

Najdete na iDNES.cz