Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Městys roky bojuje za zastávku na hlavní trati. Má ji na trati vedlejší

  16:48aktualizováno  16:48
Stařeč na Třebíčsku je unikát. Leží poblíž hlavní železniční trati, zastávku však má na trati vedlejší. Od roku 2010 zde usilují o zřízení zastávky na trati Brno - Jihlava. Ani po šesti letech ale úředníci ze správy železnic nereagují. Zastávka není součástí plánované miliardové revitalizace trati.

Aby se lidé ze Starče dostali vlakem například do Třebíče nebo do Brna, musí nejprve dojít na tuto stanici na trase Znojmo - Okříšky a právě v Okříškách přestoupit. Stanice spíš skomírá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ten krok by měl svou logiku, přihlédneme-li k faktům: ve Stařči žije 1 700 obyvatel, městys leží mezi dvěma tratěmi. Lidé ovšem teď můžou nastoupit do vlaku pouze ve skomírající stanici s cedulí Stařeč, která je dva kilometry za posledním domem a leží na trati Znojmo - Okříšky.

To trať Jihlava - Brno s přímou návazností na Třebíč obchází zástavbu ve Starči blíž. Jenže tady místní můžou vlakům leda tak zamávat. Zastávka tu chybí. Přitom jde o významnější trasu.

Zastávka by mohla být u Červené Hospody. Zatím to ale s její stavbou nevypadá růžově. Není součástí nejen letošní plánované revitalizace trati za miliardu korun, ale ani investičních plánů státu.

„V současné době nemá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybudování uvedené zastávky v plánu investiční výstavby. Její zařazení je možné na základě požadavku dotčených obcí, případně kraje,“ sdělil mluvčí státní organizace Marek Illiaš.

Stařečský starosta Čestmír Linhart už dávno pochopil, že dobrat se zastávky bude možná běh na nejdelší trať jeho politické kariéry.

Obec chce přispět, přesto starostu posílají od čerta k ďáblu

„Posílají nás od čerta k ďáblu. Však to znáte, státní železnice v Česku, to je moloch různě propojených organizací a pracovišť, ve kterém není snadné se vyznat. Navíc jejich lhůty jsou nekonečné. Někdy mám pocit, že mě pošlou i pro razítko c. k. monarchie,“ posteskl si Linhart s tím, že záměr trvá. Čas od času v něm něco ve Stařči podniknou, přičemž narazí na další překážku.

„Stačila by nám prostá zastávka s přístřeškem, jakou získaly před několika lety například malé Bohušice. Lidé od nás by to na ni měli pár minut pěšky. Je nám jasné, že rychlíky by u nás nezastavovaly, ale ‚osobáky‘ ano a to by nám vyhovovalo. Šlo by o podporu regionální dopravy,“ dodal starosta. Městys je ochotný na zastávku částečně finančně přispět.

„Obecně lze říci, že se náklady výstavby pohybují od 7 do 15 milionů korun. Cena je závislá na situování zastávky, místních poměrech nebo třeba stavu železniční infrastruktury,“ uvedl mluvčí SŽDC Illiaš.

Zdůraznil, že je nutné rovněž prokázat oprávněnost požadavku na novou zastávku především z hlediska ekonomické efektivnosti takové investice.

Na Třebíčsku mají v současnosti k nové vlakové zastávce blíž Lesůňky s necelou stovkou obyvatel. Vesnicí prochází trať.

SŽDC má zpracovanou dokumentaci pro územní řízení. „Dokumentace dosud nebyla schválena a probíhá prověřování ekonomické efektivnosti stavby. V případě jejího potvrzení lze zastávku stavět v roce 2017,“ nastínil Marek Illiaš.

V minulosti byla trasa z Prahy na Vídeň využívaná, dnes už ne

Dnes spíš méně významná trať u Starče bývala v době svého vzniku důležitá. Za monarchie tvořila součást trasy, která spojovala Vídeň s Prahou. Pokud se vrátíme k železniční stanici Stařeč, která dnes denně odbaví nemnoho cestujících, při pohledu do minulosti zjistíme, že to bývalo živé místo.

Do provozu byla uvedena před 145 lety, v dubnu 1871. Už tehdy ale, jak se říká, ležela trochu „z ruky“. Nejen pro Stařečské, ale taky pro obyvatele sedm kilometrů vzdálené Třebíče, kteří ji hojně využívali.

„Situaci řešila c. k. pošta, která zavedla přepravu osob, tehdy se říkalo person. Mezi Třebíčí a Stařčí jezdily velké dostavníky omnibusy, pojmuly až 18 pasažérů,“ popsal v jedné ze svých knížek třebíčský badatel Jiří Joura.

Bohatí lidé samozřejmě omnibusem nejezdili. Když následník trůnu František Ferdinand d‘Este cestoval vlakem na pozvání hraběte Valdštejna na podzimní hony, na stařečském nádraží ho očekával kočár se čtyřspřežím.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Najdete na iDNES.cz