Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staré vozy zmizí z kolejí příští rok, nahradí je repasované a nové

  11:30aktualizováno  11:30
Na konci příštího roku by měly po železnici na Vysočině jezdit už jen nové nebo repasované vozy. Na všech regionálních tratích nahradí desítky let staré vagony. Na výstavě o železnici to v Havlíčkově Brodě řekl krajský náměstek pro dopravu Libor Joukl.

(Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Všechny spoje na regionálních tratích obstarají nové nebo repasované vozy. V každé soupravě bude minimálně jeden nízkopodlažní vagon," uvedl Joukl. Regionálních spojů se na Vysočině vypravuje 33, koncem příštího roku by tu České dráhy měly mít 39 nových nebo modernizovaných souprav.

Už na podzim se po železnici bude prohánět nová souprava RegioShuttle švýcarské firmy Stadler. Bude se jednat o první z celkových 17 nových souprav, jež na Vysočinu České dráhy zakoupí.

"Budou nasazovány postupně, jezdit budou po všech tratích Vysočiny," prozradila ředitelka krajského centra Českých drah na Vysočině Lenka Horáková. "Nabídneme sedmnácti městům, zda je nechtějí využít k reklamě své nebo svých památek," doplnil Joukl.

Vůbec první vyjede letos na podzim na trať mezi Brodem a Žďárem. "Bude to zatím jen zkušební provoz. Proto ji nejdříve nasadíme na dvoukolejnou trať, kdyby se něco stalo, abychom si nezablokovali ostatní dopravu," doplnila Horáková.

Na výstavě se Stadlery vedle historických parních lokomotiv těšily největšímu zájmu, prohlédnout si soupravu přišly stovky lidí. "To je o něčem jiném než dnešní motoráčky. Je tu spousta místa, pohodlné sedačky a krásné nové toalety," pochvalovala si Markéta Jarošová.

V každé soupravě je 76 sedadel, z toho polovina sklopných

"Samozřejmostí vozu je bezbariérovost, klimatizace, WC vybavené uzavřeným systémem i moderní audiovizuální informační systém," popsala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Podle Joukla Stadlery splňují představy cestujících převážejících kola nebo kočárky. "V každé soupravě je 76 sedadel, z toho skoro polovina sklopných. Pro převoz kol, kočárků i třeba i mobilních osob je tam spousta místa," pravil.

Jediný problém s novými vozy může být jejich zakoupení s pomocí evropské dotace. Ta totiž Českým drahám přikazuje, že z devadesáti procent se tyto vozy musejí pohybovat po kolejích na Vysočině. "Vnitrokrajské tratě máme v tuto chvíli už jen dvě, a to Havlíčkův Brod - Humpolec a Křižanov - Velké Meziříčí - Studenec," poznamenala Horáková.

Na ostatních budou moci vozy přes hranice kraje jen výjimečně. Jejich použití na trase z Brodu do Pardubic bude muset vykompenzovat vlak stejné kvality vypravený z Pardubic. A třeba z Jihlavy do Brna by nejezdil vůbec, končil by například v Třebíči a na další spoj by museli cestující přestoupit.

"Pro cestující to nebude podstatná změna, příliš se jich to nedotkne. Víc přestupů postihne jenom jednotlivé náhodné cestující. Kdo chce jet mimo kraj, volí obvykle rychlíky," dodala Lenka Horáková.

Budou pokračovat modernizace vozů

Vedle Stadlerů České dráhy budou pokračovat v modernizaci a přestavbě patrových vozů. "Pro přestavbu jsou svým velkým prostorem vhodné, mají dobré podvozky i konstrukci skříně. Jen je potřeba upravit interiéry," konstatoval náměstek Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Vedle obnovy vozového parku se České dráhy na Vysočině zaměřují i na zlepšení vzhledu nádraží. Včera byly nové odbavovací prostory otevřeny v Chotěboři. Zahájit se letos podařilo velkou rekonstrukci nádražní haly ve Žďáře a v Novém Městě, pokračuje přestavba brodského nádraží.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Najdete na iDNES.cz