Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stará lávka dosloužila, tak Třebíčští dostali novou a pohodlnější

  11:32aktualizováno  11:32
Stavět se začalo letos v létě, hotovo mělo být na konci listopadu. Výstavba nové lávky spojující centrum Třebíče se sídlištěm Na Hájku se však urychlila. Lidé se po novém, širším a pohodlnějším mostku projdou už ve středu. Město zaplatilo opravu za 13 milionů, protože původní lávka z roku 1923 už nevyhovovala.

Nová lávka v Třebíči během výstavby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Během čtyřměsíční opravy, kdy byla lávka stržena a postavena nová, si Třebíčští museli hledat jiné, delší a komplikovanější cesty. Obcházení hojně využívané zkratky z centra města na třebíčské sídliště Na Hájku již však končí. Ve středu lávku slavnostně otevřou.

"Na kontrolním dni ve čtvrtek 3. listopadu oznámil zhotovitel stavby, že lávka bude předána do předčasného užívání od středy 9. listopadu. Důležitá pěší trasa spojující obě části Soukenické ulice tak bude znovu obnovena," informoval mluvčí radnice Ivan Přibík.

Pilíře obložili kamenem

Konstrukce a vzhled lávky byly projednány s památkáři i městským architektem. Vyrostly dva zcela nové betonové pilíře, které jsou obloženy kamenem podobně jako u původní konstrukce.

"Nová lávka, kterou navrhla ostravská projekční kancelář, bude pro chodce pohodlnější, je širší a důležité je i to, že řeku přemostí mírně šikmo a na pravém břehu se napojuje přímo do Soukenické ulice," popsal projekt mluvčí města.

Součástí stavby bylo i přeložení stávajících inženýrských sítí - vodovodu, kabelů nízkého a vysokého napětí, telefonního kabelu, plynovodu a veřejného osvětlení. Novinkou je i vytvoření bočního schodiště z lávky do Hasskovy zahrady.

Původní termín ukončení prací byl do konce listopadu. Do té doby budou pokračovat některé dokončovací práce, například obložení betonových pilířů kamenem nebo povrchy chodníku a schodiště do Hasskovy zahrady.

13 milionů na stavbu dalo město

"Celkové náklady na investiční akci přišly na necelých 13 milionů korun," uvedl Přibík s tím, že akci plně hradilo město ze svého rozpočtu. Oproti původní uvažované plánované částce 18 milionů, se kterou se při zadávání výběrového řízení počítalo, se tedy podařilo ušetřit.

Lávka bude nejspíš vyhledávanou spojnicí i pro turisty, kteří tak využijí další možnost, jak se dostat do židovské čtvrti Zámostí, která patří mezi památky UNESCO.

Vedle další lávky, která spojuje levý břeh přes dvorní trakty přímo s Karlovým náměstím, a dvou mostů - Podklášterského a Novodvorského - patří totiž "zkratka" za poštou k vyhledávaným komunikacím. Navíc z ní teď bude pohodlnější přístup do půlhektarové Hasskovy zahrady, malého zahradního parku s atrakcemi pro děti, který leží z poloviny na Podklášteří a z poloviny na Nových Dvorech.

Nově otevřená lávka se může stát i východiskem pro výlety na Hrádek a je i využívanou zkratkou do Kočičiny.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Šampionka a legenda mezi krávami Berta už má svoji pohádku i pivo

Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a hezkou postavu....

I krávy mají svoje soutěže krásy. Jedním ze symbolů českého strakatého plemene je Berta z Radešínské Svratky na...

Jihlavě stačí dvě ledové plochy, novou halu nepotřebuje, tvrdí lídr ODS

„Jestliže je někdo jihlavský patriot, za něhož se já považuju, Jihlavákem být...

Je pouze jedním ze dvou lídrů na kandidátkách pro komunální volby v Jihlavě, komu ještě nebylo 40 let. Petr Laštovička...

Hurá akce za milion a půl, kritizuje opozice opravu „kruháku“ v Pelhřimově

Na křižovatce Pod Kalvárií u kaple sv. Kříže se buduje od začátku dubna kruhový...

Výbojky, které už se nevyrábějí, a položení nových optických kabelů. To jsou položky, které nečekaně zvýšily cenu nové...

Najdete na iDNES.cz