Jihlavští radní jednomyslně souhlasili, že stánky na náměstí můžou stát dál. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dočasně trvalé. Boudy u Prioru na jihlavském náměstí můžou stát dál

  • 4
Mohl to být jeden z prvních kroků k úpravě Masarykova náměstí v Jihlavě. Radní města ale rozhodli, že kritizované dřevěné stánky u Prioru můžou stát dál. Řešení odložili, přestože tvrdí, že se jim tyto „boudy“ nelíbí.

Radní Martin Hyský (ČSSD) podobu asijského bistra naproti Prioru kritizuje. „Ty ‚boudy‘ nejsou na náměstí nic krásného. Z mého pohledu není vhodné, aby zde byly umístěny,“ uvedl před středečním hlasováním.

Stejně to vidí památkáři, odstranění stánků by uvítali.

Podobný názor má též náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Negativně vnímá všechna tři tržní místa na náměstí.

„Tím myslím jak dřevěné stánky soukromých vlastníků, tak plechové prodejní pulty, které provozují Služby města Jihlavy. Nejvíc mi však vadí pokus o tržiště zřizované Priorem,“ popsal náměstek.

O obchodním domu mluví jako o vředu centra a stánky u něj považuje za otřesnosti.

Ještě to prodloužíme, rozhodli radní

Po těchto proklamacích přišlo středeční zasedání. Radní měli před sebou doporučení majetkové komise, aby už povolení „dočasně“ postavených stánků neprodloužili. Tím by uvolnili cestu k demolici. „Dočasné“ stánky v tomto místě zakořenily už před desítkami let.

Radní ale nakonec s doporučením majetkové komise nesouhlasili.

„Jednomyslně hlasovali pro prodloužení ‚dočasnosti‘ stavby do konce roku 2017. Rada si tímto rozhodnutím nezavírá cestu pro budoucí odstranění stánků,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Zvítězil totiž argument, který šéfové radnice opakují už dlouhé roky. Že náměstí se musí změnit celkově a v jednom duchu, ne po malých kouscích bez zastřešující koncepce.

Termín rekonstrukce je ale stále v nedohlednu, a tak se na náměstí dál nic výrazně nezmění.

Schvalování stánků ale mělo i politické pozadí. Jejich odstranění by se líbilo opozičnímu zastupiteli Miroslavu Tomancovi (Forum), který je restauratérem na náměstí. Forum dokonce zveřejnilo fotomontáž, jak by náměstí vypadalo bez boudy. Někteří radní jsou ale toho názoru, že Tomanec je v tomto případě ve střetu zájmů kvůli svému podnikání.

Majitelé stánků chtěli ještě víc

Majitelé stánků chtěli původně po radnici ještě víc. Aby jejich stavby už nebyly jen dočasné, ale konečně získaly razítko jako trvalé.

„To majetková komise podle očekávání jednomyslně nedoporučila,“ uvedl náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Dodal, že i on je proti nekoncepčnímu řešení části náměstí. S tím souhlasí i jako kolega, radní Hyský.

Stánky mají tři majitele: společnost Mutl se sídlem v Husově ulici, pak Petra Zlatušku a Milana Pintara.

Ve dvou okénkách tam prodává už osmnáct let gyros a pizzu Phan Levan, který je původem z Vietnamu. Mívá otevřeno celý týden. V Jihlavě žije déle než někteří současní radní.

„Já rozumím tomu, že je náměstí potřeba opravit, aby bylo hezčí. I ty stánky by mohly být lepší. Na náměstí ale mají místo v nějaké podobě, vždyť jsou i na Václaváku v Praze,“ míní Phan Levan.

Zákazníků mívá víc v létě než v zimě. Pro housky s gyrosem nebo pro hranolky si k němu často chodí třeba školáci po vyučování cestou domů.

Provozovatel stánku už žije v Jihlavě třicet let. Začínal jako dělník v dřevařských závodech, předchůdci dnešního Kronospanu. Za všechny ty roky se byl podívat doma ve Vietnamu pětkrát. Na náměstí by chtěl prodávat jídlo i dál.

MF DNES oslovila několik lidí v blízkosti stánků. Většina byla pro, aby fungovaly dál, ale v lepší podobě. „Mně tady chutná, chodím sem často,“ uvedla jedna ze zákaznic.

Jihlavský Prior provází často různé komplikace:

29. ledna 2016