Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gazdík rozpustil Starosty a nezávislé v Třebíči. Kvůli Barákovi

  13:47aktualizováno  13:47
Poprvé v dějinách hnutí STAN jeho předsednictvo rozhodlo, že rozpustí některé ze sdružení na nižší úrovni. Primát získala Třebíč. „Nelze politiku stavět na nenávisti k jedné osobě,“ odůvodnil výjimečný krok lídr hnutí Petr Gazdík. Důvodem je osoba věčného kritika Jaromíra Baráka.

Opoziční třebíčský zastupitel Jaromír Barák. | foto: Město Třebíč

Jsou to už tradiční třebíčské půtky. Komunální politici místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) a zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!) téměř bez výjimky stojí zostra proti sobě. A nic si nedarují. Opravdu se nemají v lásce.

Třebíčští tento kolorit znají. O stupínek výš, na krajské úrovni, to ovšem bylo nevítané zpestření, které nakonec stálo Baráka místo na kandidátce pro krajské volby. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), jehož byl Barák ještě minulý týden členem, totiž jde do krajských voleb společně s SNK ED. A ti si Pacala přizvali do výčtu jmen jako posilu.

„Být na jednom seznamu s Pacalem? V žádném případě. Má klientelistické vazby na vlivné podnikatele, pod jeho jménem se v Třebíči dělají nesmyslné investice,“ opakoval neúnavně stále dokola Barák, ještě počátkem roku lídr hnutí STAN v kraji. A snažil se Pacala z kandidátky vystrnadit.

Situace houstla, až vygradovala v dosud nevídaný krok, ke kterému sáhlo předsednictvo hnutí STAN poprvé ve svých dějinách. K rozpuštění oblastní organizace. Té třebíčské. Barák tak příkazem shora v hnutí skončil. A z pomyslného vítězství se může radovat jeho rival. Na kandidátce pro krajské volby zůstal.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala

„Je to naprosto skandální!“ reagoval Barák, kousavý kritik kdečeho a vlastně poměrně úspěšný politik na místní úrovni - jeho uskupení Třebíč občanům! bralo v posledních komunálkách tři křesla v opozičních řadách druhého největšího města na Vysočině.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík vše komentoval klidným hlasem. Přesto bylo patrné, že jeho míra trpělivosti s děním na Vysočině přetekla. A že je rád za pročištěný vzduch.

„Jedenáctičlenné předsednictvo se shodlo naprosto jednomyslně. Politika nemůže být založena na nenávisti k jednomu člověku,“ zdůraznil Gazdík v narážce na vztah Baráka k Pacalovi.

„Bereme to jako mimořádnou věc v napjaté situaci.“ A signál ostatním členům hnutí, za kterou mez nelze jít.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala. „Které nejsou ti lidé (dnes už bývalí členové STAN v Třebíči - pozn. red.) schopni doložit. Snažili jsme se jim dlouhý čas vysvětlovat, že problém Třebíče se má řešit jen v Třebíči. Pokud proti místostarostovi cokoli mají, ať podají trestní oznámení, řeší to na zastupitelstvu. Ale ne výš, na kraji.“

Násilný převrat na krajském sněmu barákovcům nevyšel

A dodal, že si STAN velmi zakládá na spojenectví s Evropskými demokraty a nechce si na krajské ani celorepublikové úrovni kazit vztahy kvůli rozbrojům v jediném městě.

Hlavní impulz odstranit barákovce ze hry podle Gazdíka přišel poté, co se pokusili početně ovládnout nedávný krajský sněm STAN, kde se dolaďovala kandidátka. Tím si pod sebou paradoxně podřízli větev.

„Snažili se prosadit silově. To, co tam pan Barák předváděl, je styl politiky neslučitelný se zásadami STAN. Snažíme se spojovat, ne rozdělovat. On by se hodil spíše k Tomiu Okamurovi a k jeho vykřikovaným frázím,“ podotkl na adresu třebíčského „rebela“ Gazdík.

Podle prohlášení STAN navíc třebíčská organizace účelově nabírala před sněmem registrované příznivce a silově se snažila ovládnout i celou krajskou organizaci.

Jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED?

Barák k celé situaci několik dní mlčel. Prohlášení vydal až nyní. V něm zpochybnil způsob sestavování kandidátky do krajských voleb. Tvrdí, že se do ní nedemokraticky zasahovalo „shora“. A že byl jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED a „některými vlivnými podnikatelskými subjekty“. Přesné názvy firem neuvedl.

Barák si v prohlášení dále stěžuje, že na předložené kandidátce byl navíc v první pětce pouze jeden zástupce STAN. To ovšem Gazdík nevidí jako problém, podle něj je výčet jmen vyvážený. A lídr, starosta Pacova Lukáš Vlček, je ta nejlepší osobnost za STAN, která může do boje o křeslo hejtmana jít.

„Finální kandidátku zveřejníme po schůzce, která je příští týden,“ dodal Gazdík.

Za svůj konfrontační styl politiky se bude Jaromír Barák dokonce zodpovídat u soudu. Vlivný třebíčský byznysmen Richard Horký ho totiž žaluje za to, že si na jméně Horký a názvu jeho firmy TTS postavil předvolební kampaň a bral si je příliš často do úst (více čtěte zde).
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Z prázdného lihovaru, kde se pálily sezonní zbytky, bude minipivovar

V bývalém lihovaru vzniká minipivovar, otevření výčepu piva přímo u zdroje...

Bývalý lihovar v Kamenici u Jihlavy byl roky nevyužívaný. Blíží se však doba, kdy opět ožije. Adaptace budovy na...

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz