Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gazdík rozpustil Starosty a nezávislé v Třebíči. Kvůli Barákovi

  13:47aktualizováno  13:47
Poprvé v dějinách hnutí STAN jeho předsednictvo rozhodlo, že rozpustí některé ze sdružení na nižší úrovni. Primát získala Třebíč. „Nelze politiku stavět na nenávisti k jedné osobě,“ odůvodnil výjimečný krok lídr hnutí Petr Gazdík. Důvodem je osoba věčného kritika Jaromíra Baráka.

Opoziční třebíčský zastupitel Jaromír Barák. | foto: Město Třebíč

Jsou to už tradiční třebíčské půtky. Komunální politici místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) a zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!) téměř bez výjimky stojí zostra proti sobě. A nic si nedarují. Opravdu se nemají v lásce.

Třebíčští tento kolorit znají. O stupínek výš, na krajské úrovni, to ovšem bylo nevítané zpestření, které nakonec stálo Baráka místo na kandidátce pro krajské volby. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), jehož byl Barák ještě minulý týden členem, totiž jde do krajských voleb společně s SNK ED. A ti si Pacala přizvali do výčtu jmen jako posilu.

„Být na jednom seznamu s Pacalem? V žádném případě. Má klientelistické vazby na vlivné podnikatele, pod jeho jménem se v Třebíči dělají nesmyslné investice,“ opakoval neúnavně stále dokola Barák, ještě počátkem roku lídr hnutí STAN v kraji. A snažil se Pacala z kandidátky vystrnadit.

Situace houstla, až vygradovala v dosud nevídaný krok, ke kterému sáhlo předsednictvo hnutí STAN poprvé ve svých dějinách. K rozpuštění oblastní organizace. Té třebíčské. Barák tak příkazem shora v hnutí skončil. A z pomyslného vítězství se může radovat jeho rival. Na kandidátce pro krajské volby zůstal.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala

„Je to naprosto skandální!“ reagoval Barák, kousavý kritik kdečeho a vlastně poměrně úspěšný politik na místní úrovni - jeho uskupení Třebíč občanům! bralo v posledních komunálkách tři křesla v opozičních řadách druhého největšího města na Vysočině.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík vše komentoval klidným hlasem. Přesto bylo patrné, že jeho míra trpělivosti s děním na Vysočině přetekla. A že je rád za pročištěný vzduch.

„Jedenáctičlenné předsednictvo se shodlo naprosto jednomyslně. Politika nemůže být založena na nenávisti k jednomu člověku,“ zdůraznil Gazdík v narážce na vztah Baráka k Pacalovi.

„Bereme to jako mimořádnou věc v napjaté situaci.“ A signál ostatním členům hnutí, za kterou mez nelze jít.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala. „Které nejsou ti lidé (dnes už bývalí členové STAN v Třebíči - pozn. red.) schopni doložit. Snažili jsme se jim dlouhý čas vysvětlovat, že problém Třebíče se má řešit jen v Třebíči. Pokud proti místostarostovi cokoli mají, ať podají trestní oznámení, řeší to na zastupitelstvu. Ale ne výš, na kraji.“

Násilný převrat na krajském sněmu barákovcům nevyšel

A dodal, že si STAN velmi zakládá na spojenectví s Evropskými demokraty a nechce si na krajské ani celorepublikové úrovni kazit vztahy kvůli rozbrojům v jediném městě.

Hlavní impulz odstranit barákovce ze hry podle Gazdíka přišel poté, co se pokusili početně ovládnout nedávný krajský sněm STAN, kde se dolaďovala kandidátka. Tím si pod sebou paradoxně podřízli větev.

„Snažili se prosadit silově. To, co tam pan Barák předváděl, je styl politiky neslučitelný se zásadami STAN. Snažíme se spojovat, ne rozdělovat. On by se hodil spíše k Tomiu Okamurovi a k jeho vykřikovaným frázím,“ podotkl na adresu třebíčského „rebela“ Gazdík.

Podle prohlášení STAN navíc třebíčská organizace účelově nabírala před sněmem registrované příznivce a silově se snažila ovládnout i celou krajskou organizaci.

Jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED?

Barák k celé situaci několik dní mlčel. Prohlášení vydal až nyní. V něm zpochybnil způsob sestavování kandidátky do krajských voleb. Tvrdí, že se do ní nedemokraticky zasahovalo „shora“. A že byl jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED a „některými vlivnými podnikatelskými subjekty“. Přesné názvy firem neuvedl.

Barák si v prohlášení dále stěžuje, že na předložené kandidátce byl navíc v první pětce pouze jeden zástupce STAN. To ovšem Gazdík nevidí jako problém, podle něj je výčet jmen vyvážený. A lídr, starosta Pacova Lukáš Vlček, je ta nejlepší osobnost za STAN, která může do boje o křeslo hejtmana jít.

„Finální kandidátku zveřejníme po schůzce, která je příští týden,“ dodal Gazdík.

Za svůj konfrontační styl politiky se bude Jaromír Barák dokonce zodpovídat u soudu. Vlivný třebíčský byznysmen Richard Horký ho totiž žaluje za to, že si na jméně Horký a názvu jeho firmy TTS postavil předvolební kampaň a bral si je příliš často do úst (více čtěte zde).Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ PLÁNOVAČ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj

Najdete na iDNES.cz