Gazdík rozpustil Starosty a nezávislé v Třebíči. Kvůli Barákovi

  13:47aktualizováno  13:47
Poprvé v dějinách hnutí STAN jeho předsednictvo rozhodlo, že rozpustí některé ze sdružení na nižší úrovni. Primát získala Třebíč. „Nelze politiku stavět na nenávisti k jedné osobě,“ odůvodnil výjimečný krok lídr hnutí Petr Gazdík. Důvodem je osoba věčného kritika Jaromíra Baráka.

Opoziční třebíčský zastupitel Jaromír Barák. | foto: Město Třebíč

Jsou to už tradiční třebíčské půtky. Komunální politici místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) a zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!) téměř bez výjimky stojí zostra proti sobě. A nic si nedarují. Opravdu se nemají v lásce.

Třebíčští tento kolorit znají. O stupínek výš, na krajské úrovni, to ovšem bylo nevítané zpestření, které nakonec stálo Baráka místo na kandidátce pro krajské volby. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), jehož byl Barák ještě minulý týden členem, totiž jde do krajských voleb společně s SNK ED. A ti si Pacala přizvali do výčtu jmen jako posilu.

„Být na jednom seznamu s Pacalem? V žádném případě. Má klientelistické vazby na vlivné podnikatele, pod jeho jménem se v Třebíči dělají nesmyslné investice,“ opakoval neúnavně stále dokola Barák, ještě počátkem roku lídr hnutí STAN v kraji. A snažil se Pacala z kandidátky vystrnadit.

Situace houstla, až vygradovala v dosud nevídaný krok, ke kterému sáhlo předsednictvo hnutí STAN poprvé ve svých dějinách. K rozpuštění oblastní organizace. Té třebíčské. Barák tak příkazem shora v hnutí skončil. A z pomyslného vítězství se může radovat jeho rival. Na kandidátce pro krajské volby zůstal.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala

„Je to naprosto skandální!“ reagoval Barák, kousavý kritik kdečeho a vlastně poměrně úspěšný politik na místní úrovni - jeho uskupení Třebíč občanům! bralo v posledních komunálkách tři křesla v opozičních řadách druhého největšího města na Vysočině.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík vše komentoval klidným hlasem. Přesto bylo patrné, že jeho míra trpělivosti s děním na Vysočině přetekla. A že je rád za pročištěný vzduch.

„Jedenáctičlenné předsednictvo se shodlo naprosto jednomyslně. Politika nemůže být založena na nenávisti k jednomu člověku,“ zdůraznil Gazdík v narážce na vztah Baráka k Pacalovi.

„Bereme to jako mimořádnou věc v napjaté situaci.“ A signál ostatním členům hnutí, za kterou mez nelze jít.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala. „Které nejsou ti lidé (dnes už bývalí členové STAN v Třebíči - pozn. red.) schopni doložit. Snažili jsme se jim dlouhý čas vysvětlovat, že problém Třebíče se má řešit jen v Třebíči. Pokud proti místostarostovi cokoli mají, ať podají trestní oznámení, řeší to na zastupitelstvu. Ale ne výš, na kraji.“

Násilný převrat na krajském sněmu barákovcům nevyšel

A dodal, že si STAN velmi zakládá na spojenectví s Evropskými demokraty a nechce si na krajské ani celorepublikové úrovni kazit vztahy kvůli rozbrojům v jediném městě.

Hlavní impulz odstranit barákovce ze hry podle Gazdíka přišel poté, co se pokusili početně ovládnout nedávný krajský sněm STAN, kde se dolaďovala kandidátka. Tím si pod sebou paradoxně podřízli větev.

„Snažili se prosadit silově. To, co tam pan Barák předváděl, je styl politiky neslučitelný se zásadami STAN. Snažíme se spojovat, ne rozdělovat. On by se hodil spíše k Tomiu Okamurovi a k jeho vykřikovaným frázím,“ podotkl na adresu třebíčského „rebela“ Gazdík.

Podle prohlášení STAN navíc třebíčská organizace účelově nabírala před sněmem registrované příznivce a silově se snažila ovládnout i celou krajskou organizaci.

Jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED?

Barák k celé situaci několik dní mlčel. Prohlášení vydal až nyní. V něm zpochybnil způsob sestavování kandidátky do krajských voleb. Tvrdí, že se do ní nedemokraticky zasahovalo „shora“. A že byl jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED a „některými vlivnými podnikatelskými subjekty“. Přesné názvy firem neuvedl.

Barák si v prohlášení dále stěžuje, že na předložené kandidátce byl navíc v první pětce pouze jeden zástupce STAN. To ovšem Gazdík nevidí jako problém, podle něj je výčet jmen vyvážený. A lídr, starosta Pacova Lukáš Vlček, je ta nejlepší osobnost za STAN, která může do boje o křeslo hejtmana jít.

„Finální kandidátku zveřejníme po schůzce, která je příští týden,“ dodal Gazdík.

Za svůj konfrontační styl politiky se bude Jaromír Barák dokonce zodpovídat u soudu. Vlivný třebíčský byznysmen Richard Horký ho totiž žaluje za to, že si na jméně Horký a názvu jeho firmy TTS postavil předvolební kampaň a bral si je příliš často do úst (více čtěte zde).

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Ředitel jihlavské zoo má kancelář s opicemi. Teď už raději zavřenými

Stěnu ředitelské pracovny v zoo, kde od léta sedí Jan Vašák, tvoří expozice...

Kdyby se soutěžilo, kdo má nejhezčí kancelář, možná by vyhrála ta, ve které sedí ředitel jihlavské zoologické zahrady...

Pelhřimovskem procházely svaté Lucie. Hlídaly, aby ženy neuklízely

Na snímku z Černova u Nové Bukové působí Lucie strašidelně, ale ve skutečnosti...

Na Pelhřimovsku drží velice vzácnou adventní tradici - předvánoční obchůzky svatých Lucií. Průvod, který míval až...

Kraj Vysočina prodává zámek Těchobuz, sloužil jako ústav sociální péče

Původně barokní zámek v Těchobuzi, který od roku 2015 sloužil jako Ústav...

Zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku, v němž naposledy sídlil ústav sociální péče, je na prodej. Kraj Vysočina, kterému...

Najdete na iDNES.cz