Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obce na Jihlavsku doplácejí na spor o vodu. Ztráta dosahuje 43 milionů

  • 2
Ve vysoké ztrátě loni skončilo hospodaření Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko. Spotřebitelé se ovšem tentokrát navzdory deficitu v řádu desítek milionů zdražování vodného a stočného bát nemusejí.

Už dva a půl roku trvající spor této organizace s vystoupivší Jihlavou se na vodném ani stočném tentokrát neprojeví. Cena zůstává v součtu 87,71 koruny za kubík.

Na čem se ale spor zásadně projevil, to je hospodaření svazu. Loni skončil ve ztrátě převyšující 43 milionů korun. „Letos už se situace stabilizovala. Jsme i schopní realizovat investiční akce. SVAK funguje,“ ujistil starosta Telče a předseda předsednictva SVAK Roman Fabeš.

Srovnání ceny vodného a stočného na Vysočině

Cena pitné vody včetně stočného na Jihlavsku zůstává na úrovni 87,71 koruny za kubík. Rozhodnutí Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko se stále týká i drtivé většiny obyvatel Jihlavy, ačkoliv město z tohoto svazku před 2,5 lety vystoupilo. Pro srovnání: na Žďársku stojí kubík vody 89,90 koruny a na Třebíčsku 85,73 koruny.

K udržení ceny vodného a stočného na současné úrovni přispělo jednání se Státním fondem životního prostředí. Fond zmírnil toleranční pásmo, ve kterém se cena vodného a stočného musí pohybovat. Nepožadoval, aby SVAK Jihlavsko cenu zvýšil o inflaci plus dalších pět procent.

Co se nestabilizovalo, jsou vztahy Jihlavy a svazu. Rozpletení jejich sporu zatím není na dohled. „Očekáváme rozhodnutí ministerstva vnitra, potažmo krajského úřadu u věcí, které jsme rozporovali,“ uvedl advokát SVAK Petr Šurka.

Ministerstvo posuzuje, zda rozhodnutí krajského úřadu o privatizovaném majetku i o úhradách Jihlavě nebylo „nicotné“. Věc je už i u Krajského soudu v Brně. Ten si s ministerstvem postupuje spisy.

Podle náměstka jihlavského primátora Jaromíra Kaliny ovšem dávno nic nebrání tomu, aby SVAK Jihlavě vrátil její majetek a ona ho mohla provozovat.

„Může se to táhnout samozřejmě dlouho, pokud oni nejsou ochotní respektovat to, co sami na 47. valné hromadě (4. prosince 2012 – pozn. red.) rozhodli a nechtějí postupovat v souladu s tímto platným usnesením,“ pravil Kalina.

Jihlava chce své vodovody a kanalizaci, SVAK zase „klíč“

Tehdy si vedení SVAK stanovilo jako reálný termín pro vypořádání s Jihlavou 31. březen 2013. „Nevím, proč máme čekat na rozhodnutí institucí. Z mého pohledu jsou to další obstrukce ze strany SVAK Jihlavsko. A rukojmími jsou obyvatelé Jihlavy,“ dodal náměstek Kalina.

Podle advokáta Šurky by teď Jihlava měla sama specifikovat seznam věcí, které bude po svazku požadovat. A také má sdělit „klíč“, jak došla ke svým požadavkům.

V ustanovení valné hromady z prosince 2012 se nicméně hovořilo i o tom, jaký majetek má Jihlava dostat. Až na odsouhlasené výjimky, například úpravnu vody v Hosově nebo provozní budovu čistírny odpadních vod. Složitější kapitolou je finanční vyrovnání.

Jde o velký majetek a stamiliony, i proto se záležitost vleče. „Strašně se to protahuje, ono je to ale komplikované pro všechny. Postup Jihlavy je precedens. Kdyby s ním uspěla, tak se do ostatních svazků pustí všichni, kteří je budou chtít rozbourat,“ upozornil právník Šurka. Ze svazu už vystoupily i obce na Loucku, Vystrčenovice a nově se přidává Ždírec. Vodu bere ze své studny, novou záložní buduje.

„Pro mě bylo vystoupení Ždírce překvapení, neměli jsme žádné signály. Každá obec na to má právo. Na druhou stranu, oni neměli žádné výhrady k činnosti,“ řekl starosta Fabeš. Domnívá se, že na obce působí i „masáž“ ze strany právních zástupců Jihlavy v tomto sporu. Právníci mají důležité slovo na obou stranách sporu.