Starosta Pelhřimova František Kučera.

Starosta Pelhřimova František Kučera. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Starosta vs. místostarosta. Na pelhřimovské radnici to nenápadně skřípe

  • 0
Je to nenápadné, ale na pelhřimovské radnici hoří boj mezi starostou Františkem Kučerou (ČSSD) a místostarostou Ladislavem Medem (ODS). Už několikrát se stalo, že starosta stahoval z jednání zastupitelů bod, který naopak snažně prosazoval jeho místostarosta.

Na jednání pelhřimovského zastupitelstva přichází bod, který předkládá člen městské rady, místostarosta Ladislav Med (ODS). Týká se výstavby multifunkčního hřiště u ZŠ Osvobození, investice za necelých deset milionů korun.

Ještě než může začít diskuse, starosta města František Kučera (ČSSD), který řídí schůzi, však navrhuje, aby byl tento bod stažen.

V ten moment si bere slovo místostarosta Med, který naopak bojuje za to, aby bod zůstal v programu a byl projednán.

Tato scéna se udála na posledním jednání pelhřimovských zastupitelů a není jediná, která ukazuje, že to v radniční koalici, zejména mezi starostou a místostarostou, chvílemi výrazně skřípe.

„Ten materiál neprošel standardní cestou, to znamená finančním výborem a radou města. Kolega Med ho dal přímo do zastupitelstva, proto jako starosta nemůžu s tímto postupem souhlasit,“ vysvětluje svůj postoj starosta František Kučera.

„U této záležitosti došlo trošku k nedorozumění, jinak si ale myslím, že věci konzultujeme,“ vrací se k události Med.

Oba pak svorně popírají, že by spolupráce v koalici drhla. „Nemůžu říct, že bychom spolu nekomunikovali. To není pravda,“ říká rezolutně Kučera.

Za vším by mohl být boj o Technické služby, chtěli je všichni

Jenže otázka multifunkčního hřiště není první, při níž se starosta s místostarostou střeli na veřejném fóru. Svedli spolu například souboj o prodej pozemků společnosti Agrostroj na výstavbu bytových domů. Ten nakonec Kučera přes odpor Meda prosadil, musela mu však svými hlasy pomoci opozice.

Třecí plochy mezi oběma nejsilnějšími stranami pelhřimovské koalice (kromě ČSSD a ODS ji tvoří ještě KDU-ČSL a ANO) se však začaly objevovat hned po volbách.

Podle zdroje MF DNES, který je se zákulisím pelhřimovské politiky velmi dobře obeznámen, se tehdy sociální a občanští demokraté střetli nad otázkou, do čí gesce padnou Technické služby.

Městskou firmu měl až do tohoto volebního období ve svém portfoliu místostarosta. Jenže požadavkem ČSSD bylo, aby Technické služby dostal její starosta. Občanští demokraté na to nakonec kývli, i když velmi neradi.

Chybí programové prohlášení rady i koaliční smlouva

Samotná koalice stojí v Pelhřimově tak trochu na hliněných nohou - tyto čtyři subjekty totiž spolu nepodepsaly žádnou koaliční smlouvu. Pouze před ustavujícím jednáním zastupitelstva po volbách na podzim 2014 signovaly jakousi dohodu. Její text však nezveřejnily.

Na otázku, zda v této dohodě jsou zakomponovány priority, za nimiž si koalice stojí a které její členové podporují, odpovídá místostarosta Med pouze všeobecnou frází: „Máme mezi sebou jasno, kde jsou naše priority.“

„Prozatím není potřeba sepisovat koaliční smlouvu,“ přidává svůj názor starosta Kučera. Pokud má však definovat, za jakých podmínek by podle něj tato potřeba vyvstala, omezí se pouze na strohé vyjádření: „To vám teď nemůžu odpovědět.“

Priority vedení města neznají ani opoziční zastupitelé. Městská rada totiž nesepsala žádný veřejný dokument ve stylu programového prohlášení rady města, jaký například má nedaleká Jihlava. Ta ho umístila i na své webové stránky, takže je snadno dostupný.

„Neustále se na to ptáme, ale odpověď jsme nedostali. Programové prohlášení naší městské rady je jako paní Columbová. Nikdo ho nikdy neviděl,“ usmívá se opoziční zastupitel Pavel Hájek.

Další okolností, která dělá radniční koalici méně čitelnou a jednotnou, je fakt, že lidé, kteří v ní působí za hnutí ANO, jsou nestraníci a leckdy hlasují každý podle svého. Marie Minářů a Jaroslav Vítků nebyli členy hnutí nikdy, Ivana Kociánová pak nedávno své členství přerušila.

„Mně osobně to nevadí, že ANO hlasuje rozpolceně,“ dodává Med.