Hádky o vodu trvají deset let, politici dostávají statisíce za funkce

  11:43aktualizováno  11:43
Starostové Telče, Polné a Stonařova loni obdrželi mimo svoje platy na radnicích dohromady 639 tisíc korun za svoje angažmá ve vodohospodářské oblasti. To vše ve vážné situaci, kdy se prohlubuje spor, který nemá na Jihlavsku obdoby a oddaluje opravy ulic. A peníze plynou i magistrátním politikům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Už to bude deset let, co se starostové na Jihlavsku kvůli vodovodům a kanalizacím rozhádali. Třetí volební období si navzájem posílají jedovaté vzkazy, nedokážou se domluvit, obviňují jeden druhého, posílají na sebe právníky, jimž zaplatili už statisíce z veřejných rozpočtů. A doplácejí na to obyvatelé. Letos se hádky překulí už do čtvrtého volebního období.

Přesto i v tak neutěšené situaci stále dostávají politici odměny za „vodovodní“ funkce. A to na obou stranách sporu.

Nejsou to u některých zanedbatelné částky. Momentálně vede starosta Stonařova František Plavec (nezávislý). Loni obdržel za tyto funkce celkem 317 tisíc korun. V roce 2016 to bylo 312 tisíc.

Nejvíce loni Plavec dostal za pozici ve Vodárenské akciové společnosti (VAS), což bylo 148 tisíc. Za funkci ve Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí (SVKMO) obdržel 131 tisíc a zbytek mu přišlo na účet za působení ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK).

„Oni vlastně mají peníze od jihlavských občanů, přitom vyloženě škodí Jihlavě. Když chceme něco udělat ve městě, tak nám to blokují, nic nám sem nedají. A ještě užívají tyto vysoké odměny. Je jasné, že to není moc morální,“ míní Vratislav Výborný, náměstek primátora Jihlavy (ČSSD).

SVAK Jihlavsko versus Jihlava

O vystoupení ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko rozhodli zastupitelé v polovině roku 2009. Koncem roku 2012 město skutečně vystoupilo. Důvodů bylo více, jeden z těch hlavních je ten, že SVAK nedotáhl do zdárného konce půlmiliardový projekt modernizace vodovodů a kanalizace v Jihlavě. Vniveč šla i tučná evropská dotace. Problémy byly také v evidenci majetku. Po vystoupení Jihlavy pokračují právní spory – zejména o to, jaký majetek komu patří.

Jeho kolegovi Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) leží v žaludku hlavně telčský starosta Roman Fabeš (nezávislý). Ten loni obdržel 153 tisíc za funkci ve VAS a 52 tisíc jako předseda SVAK.

Kalinovi třeba vadí i jedna zdánlivá kuriozita, slovní hříčka. Týká se Jihlavské ulice v Telči, která se opraví kompletně. A také Telečské ulice v Jihlavě, která se naopak dá do kupy jen polovičatě.

„Co starosta Fabeš za Telč podepíše a co lze udělat pro občany Jihlavské ulice v Telči, to tentýž starosta společně s vedením SVAK zablokoval pro občany Telečské ulice v Jihlavě. Tam se desítky let stará kanalizace a vodovodní řad včetně historických olověných přípojek měnit nebude. Nenapadá mne slušná formulace, jak to pojmenovat,“ zlobí se Kalina.

Když dostal starosta Fabeš otázku, jestli se vzdá „vodních“ odměn do doby ukončení sporů, odpověděl stručně: „Ne.“

Stonařovského starostu Plavce rozčílilo, že MF DNES dává do souvislosti odměny s desetiletým sporem.

„To s tím nemá nic společného, dáváte scestné otázky. Nevím, co pořád řešíte, co se v tom babráte, není vám hanba? Asi máte zadání, víme, kdo vlastní váš deník,“ zaútočil Plavec.

Pak už klidněji upozornil na to, že rovněž jihlavští zastupitelé v minulosti dostávali statisíce ze stejného zdroje, například radní Josef Kodet (KDU-ČSL). A to ještě žádné spory nebyly.

I dnes inkasují politici v krajském městě peníze za působení v Jihlavských vodovodech a kanalizacích (JVAK), ale pouze ti, kteří nemají funkce ve vedení města. Kupříkladu jeden zastupitel ČSSD má 60 tisíc ročně za křeslo v představenstvu. Stejně tak jeho kolega, který kandiduje za ANO. A po 24 tisících ročně dostávají za dozorčí radu JVAK jeden zástupce lidovců a další z ČSSD. Navíc v této organizaci pracují exnáměstek hejtmana a primátora Petr Pospíchal (ČSSD) a zastupitelka Lucie Vichrová (ANO).

„To ale nemůžete porovnávat. My řídíme firmu VAS, která má obrat přes dvě miliardy a přes tisíc zaměstnanců. Naopak JVAK živoří a nikdo neví, co s nimi. Sedí tam úředníci, kteří nevědí, co mají dělat,“ reaguje starosta Stonařova Plavec.

A dodal, že spor SVAK versus Jihlava je opravdu výjimečný. „Ani soudy si s ním neví rady, ani ministerstvo. Já osobní odpovědnost necítím,“ doplnil Plavec s dodatkem, že vše odstartovali jihlavští politici. Ti si jako první vzali právníky.

Politici a jejich právníci

Tehdy proti sobě stáli hlavně exprimátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) a komunista Jiří Vlach, exstarosta Dobronína. Dnes už tito dva vše pozorují jen zpovzdálí. Ovšem hlavně Vlach si díky „vodofunkcím“ stihl značně vylepšit svoje majetkové poměry. Politici tehdy svoji moc předali právníkům, protože se báli trestního stíhání.

Třeba polenský starosta Jindřich Skočdopole (nezávislý) nemá placené „vodofunkce“ tak dlouho jako jeho kolegové Fabeš a Plavec. Loni dostal 79 tisíc z VAS a 38 tisíc ze SVAK.

„Osobně by pro mne bylo urážející, kdyby měly být finance spojovány s prodlužováním sporů obou stran,“ uvedl Skočdopole, který vidí vinu za spor spíš na jihlavské straně.

Ředitel JVAK Jiří Benáček míní, že jsou starostové Telče, Polné a Stonařova ve schizofrenní situaci. A to proto, že na jedné straně mají hájit svoje občany, na druhé straně pak firmu, od níž dostávají peníze.

„Je to celé špatně. Jako starostové by měli chtít co nejnižší vodné a stočné pro svoje lidi a co nejvyšší nájem. Jako zástupci firmy by naopak měli prosazovat co nejvyšší vodné a stočné a co nejnižší nájem, aby firma co nejvíc vydělala. Za koho vlastně kopou, když zastupují obě strany? Koho brání?“ ptá se Benáček. „Já bych se s tím neuměl srovnat,“ dodal.

Autor:

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Další z rubriky

Hus bude opět chloubou Ledče, restaurování majestátní sochy finišuje

Socha Mistra Jana Husa na Husově náměstí v Ledči nad Sázavou.

Socha Mistra Jana Husa v Ledči nad Sázavou je pro město s trochou nadsázky podobným symbolem jako socha Ježíše pro Rio...

Kostel svaté Kateřiny v Brodě je bez střechy, novou dostane až na jaře

Po snesení střechy kostela svaté Kateřiny se lidem v Havlíčkově Brodě otevřel...

Takový pohled nezažili obyvatelé Havlíčkova Brodu minimálně několik desítek a dost možná i stovek let. Kostel svaté...

Zrušíme funkci, slíbily před čtyřmi lety ANO a ODS ve Žďáře. Teď ji vrátily

Hlavní tváře nově vzniklé koalice, která by měla v následujících čtyřech letech...

Jeden místostarosta stačí, zrušením placené funkce ušetříme miliony. I taková slova padala ve Žďáře nad Sázavou před...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.

Najdete na iDNES.cz