Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestaňte se nám koupat v přehradě, vyzvalo povodí starostu s otužilci

  19:38aktualizováno  19:38
Do jisté míry bizarní spor vypukl mezi Povodím Moravy a Ladislavem Stalmachem, starostou Víru na Žďársku. Povodí se přestalo líbit novoroční koupání otužilců ve Vírské přehradě, která slouží jako zásobárna pitné vody pro půl milionu obyvatel. Starosta akci organizuje.

Otužilci se koupou ve Vírské přehradě. Snímek je z 1. ledna 2010 a byl zveřejněn na webových stránkách obce Vír. | foto: Václav Purč

Ve Vírské přehradě je koupání zakázáno. Přehrada je vodním zdrojem a platí u něj ta nejpřísnější omezení. Obec Vír s tím už roky nesouhlasí a domáhá se toho, aby velkou přehradu na řece Svratce mohla využívat k rekreačním účelům.

Do mozaiky tohoto letitého sporu nyní zapadl další kamínek. Od roku 2007 se do vod přehrady jednou za rok ponoří skupinka vírských otužilců, vždy na Nový rok. Touto akcí, které se účastní do deseti odvážlivců, si Vír před sedmi lety připomněl padesátileté výročí spuštění přehrady. Od té doby se koupání každoročně opakuje.

Letos v lednu se vůbec poprvé důrazně proti akci ohradil generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Starostovi Víru napsal dopis, v němž ho nabádá, aby novoroční koupání ve vodní nádrži zarazil. A aby se i on přestal v nádrži koupat, neboť na některých fotkách zveřejněných na obecních stránkách je starosta jako jeden z otužilců rovněž zachycen.

"Povodí Moravy rozhodně nesouhlasí s každoroční akcí novoročního koupání ve vodárenské nádrži Vír," napsal Hodovský. "Vodárenská nádrž Vír patří k nejvýznamnějším vodním zdrojům v České republice. Pitnou vodou zásobuje města a obce s téměř půlmilionem obyvatel. Každou vteřinu se z ní odčerpává téměř 50 litrů vody," dodal.

Povodí Moravy nemá pravomoci, mohlo by jen zavolat policii

"Slušně napsaný dopis jsem z Povodí Moravy opravdu dostal. Ve stejně slušném duchu na něj panu řediteli i odpovím," informoval starosta Víru. Jak dodal, znění dopisu už pouze zkonzultuje s kolegy ve vedení obce a odešle ho každým dnem.

"Panu řediteli v něm nabízím, ať zasedneme k jednání a pohovoříme si o možnostech využití Vírské přehrady ze strany naší obce k hospodářským a rekreačním účelům. Takové využití by si přehrada zasloužila, obec zákazem trpí," nastínil Ladislav Stalmach. "Víc bych to ale nechtěl komentovat," zdůraznil.

Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové však správce toku, kromě otevřeného apelu na starostu, nemá jinou možnost, jak novoroční koupání ve Víru zastavit.

"Nemáme žádnou pramovoc zasáhnout. Mohli bychom pouze na koupající se zavolat policii, přestupek by pak řešil s největší pravděpodobností vodoprávní úřad pověřené obce," popsala.

O možnostech využití přehrady se obec Vír s Povodím Moravy dohaduje už řadu let. Teprve v loňském roce docílila několika drobných ústupků. O pár metrů se posunula hranice ochranných pásem kolem přehrady.

"Uvolnil se prostor pro rozvoj hospodářských aktivit a v neposlední řadě se umožnilo maximální možné rekreační využití okolního území nádrže. Nově stanovená pásma vnímáme jako vstřícný a zároveň nejvýše možný kompromis vůči místím obyvatelům," pravil o úpravách Jan Hodovský.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Ji.hlava 2018: U dokumentů bude nově jasné, od kolika let jsou přístupné

Ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 Marek...

Tématem paměti je označen trolejbus, který bude poutat na říjnový 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz