Fryšava pod Žákovou horou. | foto: Obecní úřad Fryšava

Pod Žákovou horou válčí starostové. Malé obci jde o desítky milionů

  • 0
Spor o kanalizaci, čistírnu odpadních vod, příjezdovou cestu, změny ve smlouvách a výši stočného. Boj současného a bývalého starosty ve Fryšavě na Žďársku pokračuje. Obci hrozí sankce až 90 milionů korun. Fryšava má přitom 350 obyvatel a roční rozpočet čtyři miliony. Už padlo i trestní oznámení.

Na případ z obce pod Žákovou horou jako první upozornil Český rozhlas. Starosta Mojmír Humlíček (Nový směr) podal loni v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele. Míří tím na bývalé zastupitelstvo v čele s Josefem Fialou (PF 2015), který obec vedl čtyři období.

V roce 2009 se Fryšavští pustili do „akce století“ - budování kanalizace a čistírny odpadních vod. „Fatální problém je už výběrové řízení na dodavatele. První smlouva sice byla v pořádku, ale byly uzavřené dodatky, a ty ji degradovaly. Podle podkladů, které máme k dispozici, by firma, jež vyhrála, neskončila z devíti uchazečů první, ale poslední. Státní fond životního prostředí (SFŽP) jako poskytovatel přitom o těchto dodatcích vůbec nevěděl,“ tvrdí Humlíček.

Podle Fialy jde o nesmysl. „Uzavřeli jsme dočasnou dohodu, nikoli dodatek smlouvy o dílo, který jediný může podmínky smlouvy změnit. Šlo o vícepráce a částku pět milionů, které jsme si jako obec půjčili od dodavatele stavby (firma Insta CZ - pozn. red.). Tuhle situaci jsme řešili až čtyři roky po výběrovém řízení, tedy rok po dokončení stavby. Nikdo mi nemůže podsouvat, že bych měnil podmínky a zkresloval výběrové řízení,“ hájí se Fiala, jenž až dosud s médii nekomunikoval.

Chtěl počkat, až podá vysvětlení na policii, ta si jej však ani po roce a půl nepředvolala. „Po posledních útocích na moji osobu už se musím bránit,“ reaguje pro MF DNES s tím, že podnikne právní kroky.

V době nástupu starosty bylo stočné na 57 procentech

Humlíček rozporuje i výši stočného. Bývalé vedení obce se podle něj nedrželo závazné finanční analýzy, což je důležité pro další financování čističky. „Podle analýzy je až do roku 2035 vypočítaná cena stočného. Od ledna 2015 jsme tak museli cenu zvýšit o 20 korun na 49 korun, letos už na 51,“ popisuje současný první muž Fryšavy. V době jeho nástupu na úřad prý byla cena jen na 57 procentech požadované ceny.

Důvod? Podle Fialy nižší cena souvisela se zkušebním provozem, který se opakoval kvůli tomu, že při postupném budování domácích přípojek nemohli vyzkoušet fungování ČOV naplno při větším množství kalové vody. „A během zkušebního provozu není povinné analýzu dodržovat,“ tvrdí Fiala.

Humlíček poukazuje i na (ne)kvalitu přístupové cesty k čistírně, kde údajně chybí štěrková vrstva. „Vzhledem k odlišnému podloží byly schváleny a použity dvě různé technologie,“ vysvětluje Fiala.

Nové vedení Fryšavy, které potvrdily až opakované komunální volby, si nechalo vypracovat znalecký posudek, podle něhož dokonce chybí část stoky.

Obec připravuje podklady pro kontrolu poskytovatele dotace

Exstarosta ovšem tvrdí, že má - stejně jako v případě cesty - doloženou i práci stavebního dozoru a výstavbu kanalizace v celé její délce. „V dotčeném místě se rekolaudovala dva roky stará společná kanalizace na kanalizaci na splaškovou vodu. Zároveň jsme v těsné blízkosti vybudovali novou stoku, do níž byla přepojena dešťová voda. I na to jsou doklady a změnové listy u SFŽP,“ brání se Fiala a odkazuje na kamerové záznamy.

Obává se jen možného zadržování dokumentů. „To by neumožnilo věc prošetřit, i když byly veškeré doklady řádně zpracovány a uloženy na obci a u jednotlivých zainteresovaných subjektů,“ poukazuje.

Jaký bude další vývoj? Kromě finančního úřadu a policie už se do případu vložil i SFŽP, který dotaci ve výši zhruba 40 milionů poskytl.

„Pana starostu jsme písemně vyzvali, aby doložil veškerou v médiích zmiňovanou dokumentaci, zejména dodatek ke smlouvě o dílo a znalecké posudky. Nicméně doposud nám nic neposkytl,“ říká ředitel fondu Petr Valdman. „Podklady připravuji, dopis nám došel teprve před pár dny,“ reaguje Humlíček.