Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kvůli obřímu sporu o vodu si obyvatelé Jihlavy počkají na lepší cesty

  • 3
Další problém přináší dlouholetý spor mezi Jihlavou a Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o vlastnictví vodovodní a kanalizační infrastruktury ve městě. Na neurčito se kvůli němu odkládá dlouho avizovaná oprava Telečské a Wolkerovy ulice.

Rekonstrukce ulic Telečská a Wolkerova na jihu krajského města byla naplánována tak, že se při ní zároveň opraví i sítě uložené v zemi. Jenže Jihlava a SVAK se nemohou shodnout, kdo tyto práce zaplatí.

Každá z obou stran totiž tvrdí, že trubky v podzemí patří zrovna jí, a proto chce jejich opravu financovat.

„Svazek si nepřeje a nesouhlasí s tím, aby byla rekonstrukce vodovodů a kanalizací v ulicích Wolkerova a Telečská ve vlastnictví svazku provedena městem Jihlavou jako investorem,“ uvedl předseda předsednictva SVAKu a starosta Telče Roman Fabeš v dopisu, který v polovině června zaslal vedení jihlavského magistrátu.

Svůj postoj zdůvodňuje špatnou zkušeností z předchozích údajně nedodržených dohod, které mezi sebou obě strany uzavřely.

Nabízí však to, že by opravu zaplatil svazek. O tom ale nechtějí nic slyšet zase v Jihlavě.

„Je to majetek, který měl být už dávno vydán městu. A on mu dříve či později vydán bude. Momentálně je zde ale riziko, že pokud tu infrastrukturu vybuduje někdo jiný než město, tak už se k ní nikdy město nemusí dostat,“ varuje Jiří Benáček, provozní ředitel městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace.

Ohrožené jsou také další investice v Jihlavě

Situace tak uvázla na mrtvém bodě. Obě strany se navzájem osočují z toho, že se té druhé nedá věřit, protože neustále porušuje dohody. Chybí tak vůle na smírčí řešení.

Patová situace ohledně Wolkerovy a Telečské ulice však nemá dopad pouze na tuto část města. Podobný scénář se totiž velmi pravděpodobně může opakovat při jakémkoliv dalším pokusu o rekonstrukci vodovodu či kanalizace.

Už nyní na magistrátu pomalu začínají odepisovat řadu investičních akcí, při nichž hrozí další nedohoda se svazkem. Jedná se například o rekonstrukci ulic 5. Května, Hálkova, Hybrálecká nebo regeneraci veřejných prostranství ve Zborné. Všude tam bylo totiž v plánu zasáhnout do vodovodů a kanalizací.

„Ohrožená je v tuto chvíli i veškerá revitalizace sídlišť. Všude, kde je nějaká přeložka vody či kanálů, máme avizované veto od svazku. V tuto chvíli to beru tak, že máme generálně řečeno ne,“ přiznal náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

„Máme stavební povolení, držíme trumfy. Proč ustupovat?“

Město tak hledá, kudy ze šlamastyky ven. Možných scénářů řešení je několik. Ten nejrazantnější prosazuje opoziční zastupitel Miroslav Tomanec (Forum Jihlava). Podle jeho názoru by se město nemělo ohlížet na svazek a na své náklady začít rekonstrukci sítí ve Wolkerově a Telečské ulici samo.

„Máme stavební povolení, které je vydáno na město, držíme trumfy. A jediné riziko je, že se s námi bude svazek soudit. Komu to vadí? Přestanou snad dodávat vodu nebo odvádět splašky? To si přece nikdo nemůže dovolit. Proč budeme pořád ustupovat někomu, kdo nám zadržuje neoprávněně majetek?“ předestřel svou vizi Tomanec.

Ačkoliv je na vedení magistrátu znát, že je z celé situace rozmrzelé, na tento způsob řešení nehodlá přistoupit. „Nechci se chovat tak sprostě jako starostové ve svazku, kteří ve svém konání přestoupili další mez, když rozhodují o investicích města Jihlavy a jeho občanů tím, že jim v nich brání,“ říká jasně další z náměstků jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Jihlava momentálně vážně zvažuje dvě cesty, jak dál postupovat. Ta první dostala pracovní název nulová varianta. Spočívá v tom, že obě strany si navzájem odpustí různé dlužné částky, které si nárokují a o něž se soudí.

Ve sporu jde o majetek za stovky milionů korun

Zažalované požadavky města přitom zhruba o 300 milionů převyšují nároky SVAKu. Zároveň by vodohospodářskou infrastrukturu až do roku 2020 provozovala ve městě Vodárenská akciová společnost (VAS), kterou svazek spoluvlastní.

„Za těchto podmínek je pak svazek ochoten vydat nám náš majetek. Pro takové rozhodnutí, kdy jen tak odepíšeme stovky milionů korun, někdo z nás jen těžko zvedne ruku,“ tvrdí Výborný.

Jenže je otázkou, zda Jihlava během doby, než soudy definitivně rozhodnou, nepřijde o větší peníze.

Kdyby měla vodohospodářskou infrastrukturu ve vlastním majetku, mohla by od jejího provozovatele vybírat nájemné - částku, která se pohybuje v desítkách milionů korun ročně. Tyto peníze zatím za potrubí uložené pod městem inkasuje svazek.

Město proto zřejmě zvolí druhou možnost postupu. Tou je zadání odborného posudku, který vyčíslí, zda je pro Jihlavu výhodné přistoupit na nulovou variantu, nebo dál pokračovat v soudních sporech.

Ve hře je také eventualita, že si magistrát najme další právní kancelář, která by přišla s novými impulzy a případně i jinou strategií.