Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadní vrátka pro novou výstavbu obyvatelé prominentní čtvrti odmítají

  11:41aktualizováno  11:41
Jihlavským zastupitelům se znovu vrací na stůl územní plán města. Vedení magistrátu chce uložit sporné lokality včetně Zborné, čtvrti s luxusními domky, do rezervy a jednat o nich později. „Je to pouze hra o čas,“ tvrdí ale oponenti z této příměstské části.

Celkový pohled na Zbornou u Jihlavy. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

O letošním létě měl náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD) mimo jiné tento důležitý úkol: obcházel jednotlivé zastupitelské kluby, aby u nich získal podporu pro nový územní plán, na jehož finální podobě se volení zástupci krajského města stále nemohou shodnout.

Výborný, který je zodpovědný za rozvoj Jihlavy, proto přišel s myšlenkou, že by se sporné nové lokality pro bydlení daly do „rezervy“.

V praxi by to znamenalo, že by se nový územní plán schválil, ale ve zmíněných sporných místech by se nesmělo stavět. Případné budování nových domů by pak mohlo povolit zastupitelstvo, které by muselo schválit změnu územního plánu.

„Vždy bude muset nejdříve vzniknout odborná studie, která konstatuje, kolik domů dané území unese, aniž by se musely měnit komunikace. A bude na zastupitelstvu, zda řekne: ‚Ano, uděláme změnu, nebo ne, neuděláme‘,“ popisuje ve zkratce Výborný.

Od tohoto kroku si slibuje, že se mu podaří uklidnit zejména obyvatele příměstské části Zborná. Právě tam totiž předchozí návrh nového územního plánu vzbudil největší odpor. Místním lidem se totiž nelíbí, že by měla být zastavěná louka na okraji obce (více čtěte zde).

Chystají „salámovou“ metodu?

Podle nich není Zborná na další růst vůbec připravená. Nemá vhodné komunikace pro zvýšený provoz, ani dostatečnou kapacitu vodovodu a kanalizace.

„Tento model jsme zvolili i u Sasovského údolí a tam se s ním lidé spokojili. Nevidím důvod, proč by to jako záruka nemělo stačit i ve Zborné,“ tvrdí Výborný, který v této části města žije.

Fotogalerie

Jenže mezi některými svými sousedy ani s tímto krokem nenašel pochopení. Ti ho považují pouze za oddálení, nikoli řešení.

„To, co říkal pan náměstek, se nedá nijak právně zajistit,“ tvrdí advokát Vítězslav Dohnal, který zastupuje nespokojené lidi sdružené ve Spolku za zachování zdravé Zborné. Podle něj magistrát pouze chce „salámovou“ metodou postupně celou louku zastavět.

„Nejdřív změnou územního plánu povolí dva domky, pak další dva a pak se řekne, že už tam domy jsou, a přistaví se další,“ předkládá Dohnal možný scénář vývoje.

Podle opozičního zastupitele Radka Popelky (ANO) však navrhovaný model občany Zborné dostatečně hájí před případnou velkou výstavbou. „Je to rozumné řešení. Pokud tam bude chtít investor stavět, musí to schválit město. A město by mělo brát zřetel na přání občanů.“

Ve hře je stále žaloba

Jedním z nejhlasitějších kritiků další zástavby Zborné je Výborného koaliční kolega a soused ze Zborné Vladimír Hink (ODS). „Ta lokalita se dává do rezervy, aby se v mezidobí vybudovala komunikace a vodovod, které chybí. A to vše za veřejné peníze, a ne za prostředky investora,“ zlobí se Hink.

Na otázku, zda by s výstavbou souhlasil, kdyby i příslušnou infrastrukturu zafinancoval soukromý subjekt, odpověděl jasně: „Ani tehdy by to pro mě nebylo schůdné. Už třikrát ten záměr nebyl schválen, byly pro to nějaké důvody a ty nepominuly.“

O tom, zda dají zastupitelé zpracovateli územního plánu pokyn, aby dal Zbornou a další dotčené lokality do rezervy, budou jednat v úterý 20. září. Pokud tento krok schválí, rozjede se další kolo administrativního procesu. K dokumentu se budou vyjadřovat dotčené úřady i lidé ve veřejném projednávání.

„Pokud by byl územní plán i poté schválen v této podobě, následovaly by z naší strany přímé právní kroky. Podali bychom žalobu,“ varuje právník Dohnal.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz