Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Štěpánek, 5plus2.cz

Policie znovu zavřela střelnici ve Šlapanově, spor potřetí řeší prezidium

  • 0
Policie na Vysočině prověřuje provoz dvou střelnic, ve Šlapanově a v Okříškách. Tu první nechala už poněkolikáté uzavřít. Tvrdí to advokát provozovatelů Luboš Kliment. Policie správní řízení nekomentuje. V minulosti mělo ke šlapanovské střelnici výtky i vedení obce.

Ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku i Okříškách na Jihlavsku střelnice dlouhé roky fungovaly. Asociace technických sportů, respektive střelecký klub by obě rády i nadále provozovaly.

Střelecké areály v kraji

Na Vysočině má podle údajů policie povolení k provozu střelnic 76 různých subjektů. Třináct z nich je komerčních.

„Momentálně probíhá správní řízení o vydání nových povolení se dvěma žadateli,“ prozradila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Střelnice pro veřejnost se nacházejí například v Havlíčkově Brodě, Chotěboři nebo ve Stříbrném dvoře u Jihlavy.

„V obou případech je však situace obdobná, policie vede s těmito subjekty správní řízení ve věci provozování střelnic. Následkem těchto řízení je pozastavení a následné zrušení oprávnění k provozování,“ konstatoval advokát Luboš Kliment, na něhož se „střelci“ obrátili.

Že policisté v současné době vedou na Vysočině správní řízení ohledně dvou střelnic, potvrdila mluvčí policie Jana Kroutilová. Konkrétní ale být nechtěla, tato správní řízení jsou neveřejná.

„Policisté kontrolují zejména, zda jsou dodrženy podmínky, za kterých byla střelnice povolena, zda jsou splněny všechny podmínky pro provozování, dodržení povinného vybavení střelnice a v neposlední řadě splnění bezpečnostních prvků a opatření,“ sdělila takto obecně mluvčí.

„Střely dopadají na stráň, kde se pohybují děti,“ tvrdil starosta

Ke střelnici ve Šlapanově provozované neziskovým střeleckým spolkem mělo výtky minulé vedení obce. Už v roce 2004 ji dokonce řešilo obecní zastupitelstvo. Na porušování podmínek provozu upozorňoval zejména tehdejší starosta Jaroslav Pospíchal.

„Střelnice byla postavena na soukromém pozemku, majitel s touto stavbou nikdy nesouhlasil. Stavební úřad nepovolil žádné stavby na pozemku, nebylo povoleno ani oplocení. Pozemek se nachází v ochranném pásmu Českých drah a produktovodu a je celý v zátopovém území,“ upozorňoval Pospíchal podle zápisu z jednání 29. března 2004.

Podivoval se tenkrát, že tehdejší okresní ředitelství policie v Havlíčkově Brodě vůbec povolení k provozu střelnice vydalo.

„Poukazoval jsem několikrát na to, že se na střelnici nedodržuje provozní řád, střílí se do terčů postavených směrem k obci. Střely dopadají do lesa a na stráň, kde se pohybují děti, pro které je střelnice zajímavá, zvláště proto, že zde sbírají prázdné nábojnice. Červený prapor, který se má při střelbě vyvěsit, jsem zde ještě nikdy neviděl,“ doplnil tenkrát Pospíchal.

Šlapanovskou střelnici posuzuje i policejní prezidium. Už potřetí

Na základě všech těchto skutečností nechala policie před čtyřmi roky střelnici uzavřít. Tím začala právní bitva, která dosud neskončila.

Provozovatel střelnice se obrátil na policejní prezidium. To označilo postup krajského ředitelství policie za nesprávný a rozhodnutí zrušilo. Krátce poté se situace opakovala, policejní prezidium se už ale postavilo na stranu jihlavské policie.

Na to šlapanovský spolek reagoval žalobou u Krajského soudu v Brně, kde uspěl.

„Napadené rozhodnutí o odejmutí licence soud zrušil pro nezákonnost,“ zmínil Kliment. Jenže policejní orgán licenci znovu odebral a opět celou situaci posuzuje policejní prezidium.

Na postup policie si stěžuje i střelecký klub v Okříškách. Údajně čelil množství řízení, která zpochybňovala licenci k provozu střelnice. Že je vše v pořádku, však v loňském roce potvrdilo ministerstvo vnitra.

„Mysleli jsme tedy, že budeme mít klid. Kontroly a šetření u nás však od té doby neberou konce, dokonce nám byla přezkoumávána i lékárnička,“ komentoval další dění představitel klubu v Okříškách Ivo Dohnal.

Děti na komerční střelnice nemají, namítá otec vicemistryně

„V souvislosti s povolováním a provozem střelnic je příslušný útvar policie povinen provádět soustavnou kontrolní činnost nad dodržováním zákonných ustanovení uvedených zejména v zákonu o zbraních,“ prohlásila mluvčí policie Jana Kroutilová.

Striktní postoj policie se nelíbí ani těm, kdo střelnice využívají. Třeba ve Šlapanově roky trénovala vicemistryně světa a Evropy v praktické střelbě IPCS Martina Šerá. Uzavření střelnice kritizuje její otec Jiří.

„Martina dlouhé roky trénovala ve svých začátcích právě ve Šlapanově, ale teď tu je tři roky zákaz činnosti. Vedli jsme kroužek pro mladé střelce, byl zdarma. Mladí střelci přeci nemají peníze, aby si platili komerční střelnice,“ pravil Jiří Šerý.