Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbu firemních bytů hatí obchodní partner místostarosty Pelhřimova

  18:43aktualizováno  18:43
Jedna z pelhřimovských firem měla plán postavit byty pro své zaměstnance. Jenže záměr se začal komplikovat. Do hry vstoupil druhý zájemce, majitel stavební firmy a obchodní partner místostarosty. O pozemcích se má rozhodnout ve výběrovém řízení, o jehož čistotě původní zájemce pochybuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pelhřimovská společnost Conteg, která je jedním z největších výrobců rozvaděčů pro datová centra, zvažovala pro své zaměstnance postavit nové byty. Chtěla tak do města přilákat odborníky v oblasti informačních technologií. Pro svůj záměr si vyhlédla pozemky v pelhřimovské lokalitě Polní Dvůr. Oslovila radnici a pomalu se chystala, že s ní uzavře smlouvu...

„Víceméně jsme už byli dohodnutí. Ale teď nevíme, jak to vůbec dopadne,“ krčí rameny Vít Voláček, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Conteg.

Do hry se totiž vložil místní podnikatel a stavebník František Rod, který projevil zájem o tytéž parcely. Na jihozápadním svahu, odkud je výhled na celý Pelhřimov, chce postavit šest viladomů.

Zpočátku se zdálo, že se obě strany budou schopné domluvit a na pozemcích, jejichž celková výměra dosahuje zhruba osmi tisíc metrů čtverečních, budou stavět obě. Jejich plány se překrývaly přibližně o sto metrů čtverečních. Jenže pak František Rod své projekty přehodnotil.

„Pan Rod předložil návrh jiného uspořádání svých staveb, který byl v naprosté kolizi s Contegem,“ potvrdil na posledním jednání zastupitelstva Ladislav Med (ODS), místostarosta Pelhřimova pro majetkovou oblast.

Výběrové řízení Congent zvažuje. Nejsme spekulanti, tvrdí

„Oba záměry mají nějaké možnosti a představy. A i když jsme byli k dohodě blízko, ke kompromisu jsme nedospěli. Nevidím v tom nic špatného, bylo to běžné jednání,“ tvrdí Rod.

O budoucnosti parcel tak rozhodne výběrové řízení, jehož vypsání by měli příští týden zastupitelé schválit. Do něho se už bude moci přihlásit více zájemců než dosavadní dva. Zatímco František Rod svůj zájem potvrdil a výběrového řízení se zúčastní, společnost Conteg svou účast zvažuje.

„Ještě nevím, jestli do toho půjdeme. Nejsme spekulanti. Myslel jsem, že se normálně domluvíme,“ tvrdí výkonný ředitel firmy.

Hlavním kritériem má být cena. O tom, komu pozemky skutečně připadnou, nakonec rozhodne městská rada. A tady vidí část opozice problém. Rod je totiž obchodním partnerem Meda. Oba spolu více než deset let podnikali v oblasti stavebnictví. „Podnikal jsem s panem Rodem do roku 2010. A od té doby jsem s ním nepodnikal,“ uvedl na přímou otázku na posledním jednání zastupitelů místostarosta.

Místostarosta lhal, ve firmě je s Rodem jednatelem i nadále

Pohled do obchodního rejstříku však říká něco jiného. Med je od roku 2011 jedním ze dvou jednatelů a spolumajitelů společnosti Inveg. Tím druhým je právě Rod.

„Tu společnost využívám pouze já pro své potřeby, když jsem obchodoval se synem. Láďa je tam sice napsanej, ale v té firmě se nic neděje. Kdyby Inveg fungoval, Láďa tam nebude. Láďa ať dělá pořádně v Pelhřimově místostarostu a já budu dělat pořádně byty,“ tvrdí Rod.

„Je pravda, že jsem jednatelem Invegu, ale v té společnosti se nic neděje. Střet zájmů v tom rozhodně nevidím,“ doplňuje jej Med. O tom, že by své angažmá ve firmě kvůli práci na radnici vzdal, prý neuvažoval. „Nevím, kde můžu být za dva roky,“ uvedl.

„Mrzí mě, že nám pan místostarosta na zastupitelstvu lhal a výslovně řekl, že s panem Rodem už nepodniká. Kdyby přiznal, že je s ním spolumajitelem společnosti, která už nepodniká, bylo by to pro mě čistší,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov), který právě dotaz na spojení obou mužů položil.

V rozhovoru s redaktorem MF DNES místostarosta uvedl, že pro to, aby nebyl napadán ze střetu zájmů, nemusí při rozhodování o prodeji pozemků v radě hlasovat.

„Pořád si ale myslím, že výběrové řízení je nejlepší možnou variantou na jejich prodej. Navíc jsem rád, že prodáváme parcely v celku a za cenu obvyklou, a ne jen budoucí zastavěnou plochu, jak navrhovala v minulosti opozice. Přišli bychom tak o polovinu peněz,“ dodal Ladislav Med.

Narážel na nedávný prodej pozemků ve stejné lokalitě pro společnost Agrostroj. S návrhem, aby se prodaly pouze části na zastavění, tehdy přišel starosta František Kučera (ČSSD).Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Najdete na iDNES.cz