Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbu firemních bytů hatí obchodní partner místostarosty Pelhřimova

  18:43aktualizováno  18:43
Jedna z pelhřimovských firem měla plán postavit byty pro své zaměstnance. Jenže záměr se začal komplikovat. Do hry vstoupil druhý zájemce, majitel stavební firmy a obchodní partner místostarosty. O pozemcích se má rozhodnout ve výběrovém řízení, o jehož čistotě původní zájemce pochybuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pelhřimovská společnost Conteg, která je jedním z největších výrobců rozvaděčů pro datová centra, zvažovala pro své zaměstnance postavit nové byty. Chtěla tak do města přilákat odborníky v oblasti informačních technologií. Pro svůj záměr si vyhlédla pozemky v pelhřimovské lokalitě Polní Dvůr. Oslovila radnici a pomalu se chystala, že s ní uzavře smlouvu...

„Víceméně jsme už byli dohodnutí. Ale teď nevíme, jak to vůbec dopadne,“ krčí rameny Vít Voláček, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Conteg.

Do hry se totiž vložil místní podnikatel a stavebník František Rod, který projevil zájem o tytéž parcely. Na jihozápadním svahu, odkud je výhled na celý Pelhřimov, chce postavit šest viladomů.

Zpočátku se zdálo, že se obě strany budou schopné domluvit a na pozemcích, jejichž celková výměra dosahuje zhruba osmi tisíc metrů čtverečních, budou stavět obě. Jejich plány se překrývaly přibližně o sto metrů čtverečních. Jenže pak František Rod své projekty přehodnotil.

„Pan Rod předložil návrh jiného uspořádání svých staveb, který byl v naprosté kolizi s Contegem,“ potvrdil na posledním jednání zastupitelstva Ladislav Med (ODS), místostarosta Pelhřimova pro majetkovou oblast.

Výběrové řízení Congent zvažuje. Nejsme spekulanti, tvrdí

„Oba záměry mají nějaké možnosti a představy. A i když jsme byli k dohodě blízko, ke kompromisu jsme nedospěli. Nevidím v tom nic špatného, bylo to běžné jednání,“ tvrdí Rod.

O budoucnosti parcel tak rozhodne výběrové řízení, jehož vypsání by měli příští týden zastupitelé schválit. Do něho se už bude moci přihlásit více zájemců než dosavadní dva. Zatímco František Rod svůj zájem potvrdil a výběrového řízení se zúčastní, společnost Conteg svou účast zvažuje.

„Ještě nevím, jestli do toho půjdeme. Nejsme spekulanti. Myslel jsem, že se normálně domluvíme,“ tvrdí výkonný ředitel firmy.

Hlavním kritériem má být cena. O tom, komu pozemky skutečně připadnou, nakonec rozhodne městská rada. A tady vidí část opozice problém. Rod je totiž obchodním partnerem Meda. Oba spolu více než deset let podnikali v oblasti stavebnictví. „Podnikal jsem s panem Rodem do roku 2010. A od té doby jsem s ním nepodnikal,“ uvedl na přímou otázku na posledním jednání zastupitelů místostarosta.

Místostarosta lhal, ve firmě je s Rodem jednatelem i nadále

Pohled do obchodního rejstříku však říká něco jiného. Med je od roku 2011 jedním ze dvou jednatelů a spolumajitelů společnosti Inveg. Tím druhým je právě Rod.

„Tu společnost využívám pouze já pro své potřeby, když jsem obchodoval se synem. Láďa je tam sice napsanej, ale v té firmě se nic neděje. Kdyby Inveg fungoval, Láďa tam nebude. Láďa ať dělá pořádně v Pelhřimově místostarostu a já budu dělat pořádně byty,“ tvrdí Rod.

„Je pravda, že jsem jednatelem Invegu, ale v té společnosti se nic neděje. Střet zájmů v tom rozhodně nevidím,“ doplňuje jej Med. O tom, že by své angažmá ve firmě kvůli práci na radnici vzdal, prý neuvažoval. „Nevím, kde můžu být za dva roky,“ uvedl.

„Mrzí mě, že nám pan místostarosta na zastupitelstvu lhal a výslovně řekl, že s panem Rodem už nepodniká. Kdyby přiznal, že je s ním spolumajitelem společnosti, která už nepodniká, bylo by to pro mě čistší,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov), který právě dotaz na spojení obou mužů položil.

V rozhovoru s redaktorem MF DNES místostarosta uvedl, že pro to, aby nebyl napadán ze střetu zájmů, nemusí při rozhodování o prodeji pozemků v radě hlasovat.

„Pořád si ale myslím, že výběrové řízení je nejlepší možnou variantou na jejich prodej. Navíc jsem rád, že prodáváme parcely v celku a za cenu obvyklou, a ne jen budoucí zastavěnou plochu, jak navrhovala v minulosti opozice. Přišli bychom tak o polovinu peněz,“ dodal Ladislav Med.

Narážel na nedávný prodej pozemků ve stejné lokalitě pro společnost Agrostroj. S návrhem, aby se prodaly pouze části na zastavění, tehdy přišel starosta František Kučera (ČSSD).
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Najdete na iDNES.cz