Stavbu firemních bytů hatí obchodní partner místostarosty Pelhřimova

  18:43aktualizováno  18:43
Jedna z pelhřimovských firem měla plán postavit byty pro své zaměstnance. Jenže záměr se začal komplikovat. Do hry vstoupil druhý zájemce, majitel stavební firmy a obchodní partner místostarosty. O pozemcích se má rozhodnout ve výběrovém řízení, o jehož čistotě původní zájemce pochybuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pelhřimovská společnost Conteg, která je jedním z největších výrobců rozvaděčů pro datová centra, zvažovala pro své zaměstnance postavit nové byty. Chtěla tak do města přilákat odborníky v oblasti informačních technologií. Pro svůj záměr si vyhlédla pozemky v pelhřimovské lokalitě Polní Dvůr. Oslovila radnici a pomalu se chystala, že s ní uzavře smlouvu...

„Víceméně jsme už byli dohodnutí. Ale teď nevíme, jak to vůbec dopadne,“ krčí rameny Vít Voláček, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Conteg.

Do hry se totiž vložil místní podnikatel a stavebník František Rod, který projevil zájem o tytéž parcely. Na jihozápadním svahu, odkud je výhled na celý Pelhřimov, chce postavit šest viladomů.

Zpočátku se zdálo, že se obě strany budou schopné domluvit a na pozemcích, jejichž celková výměra dosahuje zhruba osmi tisíc metrů čtverečních, budou stavět obě. Jejich plány se překrývaly přibližně o sto metrů čtverečních. Jenže pak František Rod své projekty přehodnotil.

„Pan Rod předložil návrh jiného uspořádání svých staveb, který byl v naprosté kolizi s Contegem,“ potvrdil na posledním jednání zastupitelstva Ladislav Med (ODS), místostarosta Pelhřimova pro majetkovou oblast.

Výběrové řízení Congent zvažuje. Nejsme spekulanti, tvrdí

„Oba záměry mají nějaké možnosti a představy. A i když jsme byli k dohodě blízko, ke kompromisu jsme nedospěli. Nevidím v tom nic špatného, bylo to běžné jednání,“ tvrdí Rod.

O budoucnosti parcel tak rozhodne výběrové řízení, jehož vypsání by měli příští týden zastupitelé schválit. Do něho se už bude moci přihlásit více zájemců než dosavadní dva. Zatímco František Rod svůj zájem potvrdil a výběrového řízení se zúčastní, společnost Conteg svou účast zvažuje.

„Ještě nevím, jestli do toho půjdeme. Nejsme spekulanti. Myslel jsem, že se normálně domluvíme,“ tvrdí výkonný ředitel firmy.

Hlavním kritériem má být cena. O tom, komu pozemky skutečně připadnou, nakonec rozhodne městská rada. A tady vidí část opozice problém. Rod je totiž obchodním partnerem Meda. Oba spolu více než deset let podnikali v oblasti stavebnictví. „Podnikal jsem s panem Rodem do roku 2010. A od té doby jsem s ním nepodnikal,“ uvedl na přímou otázku na posledním jednání zastupitelů místostarosta.

Místostarosta lhal, ve firmě je s Rodem jednatelem i nadále

Pohled do obchodního rejstříku však říká něco jiného. Med je od roku 2011 jedním ze dvou jednatelů a spolumajitelů společnosti Inveg. Tím druhým je právě Rod.

„Tu společnost využívám pouze já pro své potřeby, když jsem obchodoval se synem. Láďa je tam sice napsanej, ale v té firmě se nic neděje. Kdyby Inveg fungoval, Láďa tam nebude. Láďa ať dělá pořádně v Pelhřimově místostarostu a já budu dělat pořádně byty,“ tvrdí Rod.

„Je pravda, že jsem jednatelem Invegu, ale v té společnosti se nic neděje. Střet zájmů v tom rozhodně nevidím,“ doplňuje jej Med. O tom, že by své angažmá ve firmě kvůli práci na radnici vzdal, prý neuvažoval. „Nevím, kde můžu být za dva roky,“ uvedl.

„Mrzí mě, že nám pan místostarosta na zastupitelstvu lhal a výslovně řekl, že s panem Rodem už nepodniká. Kdyby přiznal, že je s ním spolumajitelem společnosti, která už nepodniká, bylo by to pro mě čistší,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov), který právě dotaz na spojení obou mužů položil.

V rozhovoru s redaktorem MF DNES místostarosta uvedl, že pro to, aby nebyl napadán ze střetu zájmů, nemusí při rozhodování o prodeji pozemků v radě hlasovat.

„Pořád si ale myslím, že výběrové řízení je nejlepší možnou variantou na jejich prodej. Navíc jsem rád, že prodáváme parcely v celku a za cenu obvyklou, a ne jen budoucí zastavěnou plochu, jak navrhovala v minulosti opozice. Přišli bychom tak o polovinu peněz,“ dodal Ladislav Med.

Narážel na nedávný prodej pozemků ve stejné lokalitě pro společnost Agrostroj. S návrhem, aby se prodaly pouze části na zastavění, tehdy přišel starosta František Kučera (ČSSD).

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Víc kamionů vedle sebe na kluzké zúžené D1. Kolaps způsobí další vánice

Kolony nákladních aut na 66. km D1 (13. prosince 2018)

Hned několik příčin měl středeční kolaps D1 kolem Humpolce. Před zimou nedokončené práce v rekonstruovaném úseku a z...

Chotěboř opraví náměstí a po více než půlstoletí vyzvedne propadlou kašnu

Od poloviny minulého století mají na chotěbořském náměstí propadlou kašnu....

Chotěboř se přiřadila k městům, která hodlají vynaložit miliony na nové centrum. V příštím roce chce modernizovat...

Ředitel jihlavské zoo má kancelář s opicemi. Teď už raději zavřenými

Stěnu ředitelské pracovny v zoo, kde od léta sedí Jan Vašák, tvoří expozice...

Kdyby se soutěžilo, kdo má nejhezčí kancelář, možná by vyhrála ta, ve které sedí ředitel jihlavské zoologické zahrady...

Najdete na iDNES.cz