Pokácené stromy i značky zakazující vjezd se objevily na frekventované cyklostezce Jihlava – Třebíč – Raabs v úseku mezi Jihlavou a Lukami nad Jihlavou u obce Bradlo. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Majitel pozemku napnul přes cyklostezku ocelové lano. Prý kvůli bezpečnosti

  • 357
Na malém úseku frekventované cyklotrasy mezi Jihlavou, Třebíčí a rakouským Raabsem se znovu rozdmýchaly spory o užívání stezky. Majitel pozemku Rostislav Prokeš vyhrožuje, že nechá na trasu navézt 60 tun zeminy. Přes stezku se už objevilo i natažené ocelové lano - kvůli těžbě v lese.

Cyklotrasa z Jihlavy do Luk nad Jihlavou a dále do Třebíče a rakouského Raabsu je mezi Bradlem a Petrovickým mlýnem neprůjezdná.

U odbočky na Bradlo je umístěná cedule zákaz vjezdu, spousty cyklistů však tuto dopravní značku míjí a pokračují směr Luka po stezce podél řeky.

Jenomže tam mohou snadno přijít k úrazu. Majitel pozemku, po kterém tudy stezka vede, v okolním lese těží dřevo. „Stahuji ze stráně stromy, musím si za stezkou umístit kladku a dřevo tahat, protože nemůžu jet s traktorem rovně do řeky,“ vysvětlil majitel pozemku o rozloze 1,3 hektaru.

Fotografie z letošního května

Ocelové lano je silné asi 1,5 centimetru. „To lano tam je natažené, pouze když tam zrovna těžím. Bohužel je ale ve výšce krku a není vidět a může se tam něco stát. Není to tak, že bych ho tam nastražil. Na jednom konci lana mám traktor a na druhém konci strom,“ dodal Rostislav Prokeš.

I z toho důvodu je asi čtyřista metrů před problémovým místem umístěn zákaz vjezdu a stromy na okraji lesa jsou podle Prokeše označeny zákazem vstupu s odvoláním na povolenou těžbu.  „Už nemůžu víc udělat pro to, abych tam někoho nezabil,“ dodal Prokeš.

„Je to všechno na zodpovědnost pana Prokeše, je jedním z tisíců majitelů lesa. Vždy je to o vzájemné ohleduplnosti obou stran. Z mého pohledu se jedná ze strany pana Prokeše o bezohlednost. Ví dobře, jaké jsou jeho povinnosti, a jen se snaží situace zneužívat,“ řekl primátor Jihlavy a předseda svazku obcí na cyklotrase Jihlava-Třebíč-Raabs Jaroslav Vymazal.

Podle něj by bylo možné zákaz vjezdu na stezku umístit vždy pouze v době, kdy se v lese těží. „Tak, jako to je běžné v jiných lesích,“ dodal Vymazal.

„Nejsem proti cyklistům. Ale chci, když něco na svém pozemku dělám, aby se dodržovaly bezpečnostní předpisy. Ne aby mi tam cyklisté nadávali, že je omezuji. To přece není normální,“ dodal Prokeš.

A podle něj není možné tyto práce provést mimo cyklistickou sezonu. „Lesy jsou v prudkém svahu. V zimě jsou nepřístupné,“ vysvětlil.

Nabídku na odkup pozemku odmítl

Podle Vymazala dostal Prokeš nabídku na odkup části pozemku, po kterém stezka vede. To ale majitel pozemku odmítl. „Pak už bych se do toho lesa nikdy nedostal,“ dodal s tím, že cesta není ani zaměřená v katastru.

Problém s uzavřením stejné části trasy se objevil už na začátku května. Už tehdy však řada cyklistů zákaz nerespektovala. Primátor Jihlavy a předseda svazku obcí na cyklotrase Jihlava - Třebíč - Raabs Jaroslav Vymazal se na jaře s majitelem lesa dohodli, že těžbu přes léto přeruší.

V příštím týdnu Prokeš chce na svůj pozemek, po kterém trasa vede, navézt 60 tun zeminy. „To je jediný způsob, abych lesní svážnou cestu zneprůjezdnil a cyklisté mi tam po dobu prací nejezdili a někoho jsem tam nezabil. Nevím, jak jinak tomu mám zabránit,“ dodal Prokeš. Tím by ale zabránil ve vjezdu i motoristům, kteří mají v této lokalitě u řeky Jihlavy chaty.

„Je tam na deset, patnáct let souvislé práce,“ reagoval na otázku, jak dlouho práce na pozemku potrvají. Současnou těžbu by však měl dokončit do konce října.