Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově...

Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově přezdívá zimáček, vyšla zhruba na 190 milionů korun. Většinu nákladů pokryla dotace z evropských fondů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Spor o led na jihlavském zimáčku doputoval do Bruselu. Jde o miliony

  • 0
Až do Bruselu dospěl spor v jihlavském hokeji. Skupina nespokojených rodičů podala návrh na prošetření smlouvy o poskytnutí dotace na stavbu zimáčku. Na něj město čerpalo 176 milionů korun. Podle kritiků se na zimním stadionu porušují pravidla, když nájemci ledové plochy nemají rovné podmínky.

Mají v Jihlavě všichni stejnou cenu ledu na vedlejší ploše Horáckého zimního stadionu? To je otázka, kterou se momentálně zabývají úředníci Evropské komise.

Na jejich stůl totiž doputovala žádost o prošetření, kterou zaslali členové spolku Sport Hokej Vysočina. Cítí se poškozeni tím, že se nemohou domoci takových podmínek, jaké mají jiná podobná sdružení. Spolek zastupují bývalý obránce Petr Buzek a podnikatel Tomáš Kotrba.

O tom, že lokální spory doputovaly až do Bruselu, se jako první veřejně zmínil náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), když komentoval vyhrocenou situaci v jihlavském hokeji ve svém prohlášení: „Jeho (Tomáše Kotrby - pozn. red.) útoky proti HC Dukla eskalovaly v loňském roce a vyvrcholily mimo jiné podáním podnětu k prošetření využití evropské dotace pro projekt výstavby zimáčku.“

Malá hala Horáckého zimního stadionu, na jejíž výstavbu se z Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod podařilo získat dotaci 176 milionů korun, má sloužit zejména pro bruslení veřejnosti, bruslení škol v rámci tělesné výchovy, krasobruslení a neprofesionální hokej.

Kolik platí za led mládež Dukly, není možné zjistit

„Jde nám pouze o rovný přístup k ledu a jeho ceně. Chceme jen shodné podmínky, jaké mají třeba členové sdružení Dukla Jihlava - mládež,“ předestírá podstatu své nespokojenosti Kotrba.

Nelíbí se mu, že s dětmi, pro něž led chce, musí platit komerční nájem, který činí 2 000 korun za hodinu. Rád by hradil pouze tolik, kolik platí sdružení Dukla Jihlava - mládež. „Je to totiž samostatný právní subjekt, který není zřizován městem. Stejně jako my. Proto chceme mít stejné podmínky,“ argumentuje. „Bohužel jsme nebyli schopni dostat se k tomu, jaká je ta cena.“

„To je dobrá otázka, ale neumím na ni odpovědět. Existuje roční paušální nájem, který se pak rozpočítává na počet hodin, co za rok vyčerpáme. A ty jsou každý rok jiné. Takže cenu jsem schopný vám říct v květnu,“ odpověděl na dotaz MF DNES hospodář sdružení Dukla Jihlava - mládež Jaroslav Dvořák.

Žádost o prošetření odešla do Bruselu na konci loňského roku. „V současné době probíhá předběžné posouzení stížnosti, jehož výsledek nelze předjímat. Nemůžeme proto zatím poskytnout žádné stanovisko k samotnému obsahu stížnosti,“ uvedl Martin Stašek, mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice.

Zimáček už úředníci kontrolovali několikrát. Chybu nenašli

V praxi to znamená, že úředníci se momentálně seznamují s materiály, které mají k dispozici. Teprve poté se rozhodnou, zda skutečně budou kontrolovat, jestli nebyla porušena smlouva o poskytnutí dotace.

Situací se na základě podnětu nespokojených zájemců o led zajímá i Regionální rada ROP Jihovýchod, která o dotaci rozhodovala. „Kontrola stále probíhá, zatím není znám finální výsledek. Čekáme na doplňující informace od stěžovatele, ke kterým byl vyzván tento týden,“ potvrdila mluvčí Kateřina Dobešová.

Podle vedoucí magistrátního odboru rozvoje města Aleny Kottové nejde zdaleka o první kontrolu, která se zimáčkem zabývala. V letech 2013 a 2014 jej prověřovali úředníci z ministerstva financí a několikrát i samotný poskytovatel dotace. „Žádná z těchto kontrol neshledala závažná pochybení nebo porušování smlouvy o poskytnutí dotace,“ pronesla Kottová.

Pokud by auditoři naznali, že smlouva byla porušena, hrozilo by Jihlavě krácení či ztráta dotace. Město už řeší problém s dotací u zoologické zahrady, kde kvůli nedostatečné specifikaci při výběrovém řízení na dodavatele nerezové sítě u venkovních voliér pavilonu opic zřejmě přijde až o 5 milionů korun.