Léčebna v Moravských Budějovicích funguje jako detašované pracoviště přes padesát let. O jejím osudu se nyní pře budějovický starosta a krizový šéf třebíčské nemocnice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Města se přetahují o LDN. Budějovice nesouhlasí s přesunem do Třebíče

  • 0
Na Vysočině vypukl spor o to, kde bude třebíčská nemocnice provozovat léčebnu dlouhodobě nemocných. Krizový ředitel nemocnice by ji nejraději viděl "přilepenou" na špitál v třebíčské Družstevní ulici. S tím však nesouhlasí starosta Moravských Budějovic, kde LDN dlouhodobě funguje.

Krajem nedávno dosazený krizový ředitel Jan Ferenc, který má třebíčský špitál vyvést z finančního propadu, se netají názorem, že by léčebnu nejraději viděl soustředěnou pouze na jednom místě - v nemocničním paneláku v třebíčské Družstevní ulici.

Jak šetří krizový ředitel v Třebíči

Zabývá se náklady - třeba za léky. Od června ukončil pracovní poměr deseti lidem v administrativě a provozu nemocnice a jedenácti osobám z nelékařského personálu. Chce od září zavést směny v laboratořích a tlačí obecně na větší čerpání náhradního volna.

Krizový ředitel nemocnice v Třebíči Jan Ferenc

LDN však má už přes padesát let také detašované pracoviště v Moravských Budějovicích a tamní starosta Vlastimil Bařinka trvá na svém.

"Barák teď spravujeme, nevíme, proč bychom měli o 'eldéenku' ve městě přijít? Chceme ji tu zachovat pro lidi. Ať nám Ferenc ukáže, že léčebna prodělává, pak se o něčem můžeme bavit," dodal Bařinka.

Investovat, nebo prodat

Svůj názor má i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který zároveň zodpovídá za zdravotní péči v kraji.

"Areál Družstevní v Třebíči je rozsáhlá paneláková stavba, kde jsou názory předchozího a současného managementu rozdílné. Uložili jsme novému řediteli nemocnice, aby rozpracoval položkový rozpočet případných úprav. Zdá se nám totiž, že částka, kterou bychom museli investovat do úprav paneláku, je příliš veliká. Je otázka, zda investovat, nebo uvažovat o prodeji," naznačil Běhounek.

Jan Ferenc, který předtím šéfoval nemocnicím v Havířově či Karlových Varech, nastoupil v Třebíči na jaře tohoto roku a dostal nevděčný úkol: udělat, co jen bude možné, pro to, aby se zdravotnické zařízení ve městě dál nepropadalo do minusu.

Třebíčská nemocnice potřebuje nový chirurgický pavilon. První návrh již vznikl.

A zároveň má připravit vše potřebné pro to, aby se mohl v následujících třech letech projektovat a stavět nový pavilon chirurgických oborů za stamiliony korun. Ten starý pavilon je zřejmě nejhorší krajskou nemocniční budovou na Vysočině a výstavba nového patří mezi priority současného politického vedení kraje.

Ze sporadicky vydávaných oficiálních prohlášení třebíčské nemocnice je patrné, že ředitel doslova obrací každou korunu dvakrát, než ji vydá, přičemž je při jednáních nekompromisní. Ve špitále se propouští, šetří s léky, prochází se každá smlouva s dodavateli zdravotnického materiálu, reorganizuje se chod některých oddělení.

"LDN v Třebíči by přinesla milionové úspory"

Této situaci odpovídá i reakce ředitele Ference na slova starosty Bařinky. Pokud se LDN nastěhuje do Třebíče, dojde k provozní úspoře pět milionů korun ročně.

"Pan starosta si může vykládat, co chce. My tady v Třebíči máme svůj barák, za který nemusíme platit pronájem. Spočítali jsme si, že přestěhováním z Budějovic ušetříme pět milionů korun ročně," řekl stávající krizový ředitel třebíčské nemocnice Jan Ferenc.

"Uvažujeme do budoucna o programu zateplení celého paneláku v Družstevní ulici v Třebíči, o výměně oken a zateplení střechy, abychom snížili energetické náklady budovy. Peníze na to chceme získat ze Státního fondu životního prostředí," nastínil plány.

A sdělil i svou představu, jak by měl přesun LDN z Moravských Budějovic vypadat. Padesát lůžek moravskobudějovické LDN podle něj přejde do volných prostor v Nemocnici Třebíč, přesněji do areálu na Purkyňově náměstí.

"Dalších dvacet lůžek dáme na Družstevní ulici po přestěhování tamního očního oddělení do areálu nemocnice. Na Družstevní zatím nepředpokládáme žádné vnitřní investice, jelikož oční oddělení má pokoje se záchodem a sprchovacím koutem. Výhodou jsou také rozvody kyslíku pro pacienty. Pokoje jsou tu dvojlůžkové, což je lepší než v Budějovicích," shrnul fakta ředitel.

V Budějovicích teď zateplují

Starosta Moravských Budějovic Bařinka se ale nechce jen tak vzdát. I on vyložil pomyslné karty na stůl. "Náš objekt je krásně opravený. Teď se dělá zateplení, mění se okna. Pokud by to pro nás mělo dopadnout špatně, tak to bychom si 'eldéenku' snad raději provozovali sami. Moudřejší budu po jednání s ředitelem Ferencem v pondělí," naznačil Bařinka.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek upozornil, že v Třebíči je teď nutné zaměřit se hlavně na přípravu stavby nového pavilonu chirurgických oborů. Podle jeho slov je na místě ostražitost při investování do starého paneláku v Družstevní ulici, aby bylo dost peněz na novostavbu. V paneláku nevidí velkou perspektivu.

"Pan ředitel by měl zhodnotit, zda Moravské Budějovice nepřesunout do Třebíče, nebo obráceně LDN provozovat v Moravských Budějovicích. To musí on posoudit z hlediska provozního. On má nějaké alternativy, vede jednání," konstatoval Běhounek.

Jan Ferenc už si svůj obrázek prý udělal. "I když se dostaví chirurgie, tak se neuvažuje o přestěhování LDN z Družstevní do areálu nemocnice. Nehledě na to, že nároky na následnou péči při stárnoucí populaci budou stoupat. V Družstevní by měla být tři patra LDN a tři patra na ubytovnu pro zaměstnance, kterou taky potřebujeme," dodal.