Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rus jezdil autem bez pojistky a nevěděl o tom. Případ skončil u soudu

  13:27aktualizováno  13:27
Zapomenout včas zaplatit pojistné se nevyplácí. Plně se o tom přesvědčil sedmatřicetiletý Roman Vynohradov z Nového Veselí na Žďársku. Zpozdil se s platbou a pojišťovna jeho smlouvu v tichosti zrušila. Případ řešil až Krajský soud v Brně a řidiče stál tisíce korun navíc.

Roman Vynohradov ukazuje dokumenty a korespondenci s pojišťovnou. Opoždění platby povinného ručení ho nakonec stálo mnoho tisíc korun navíc. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Vynohradov zapomněl v roce 2009 zaplatit povinné ručení za auto. Poté, co ho uhradil s dvouměsíčním zpožděním, žil v domnění, že je vše v pořádku. Šok nastal, když mu po víc než půl roce pojišťovna poslala peníze zpět a on zjistil, že jezdil bez pojištění.

"Zjistil jsem, že mi pojistku vypověděli už asi o osm měsíců dříve kvůli pozdní platbě. Zapomněl jsem zaplatit, protože jsme se zrovna stěhovali. Novou adresu jsem jim nenahlásil," přiznává řidič.

Toho ale zarazilo, že mu pojišťovna vrátila peníze až po tak dlouhé době. "Kdyby mi přeplatek vrátila hned, tak bych pojistku okamžitě zaplatil. Jenže to jsem nevěděl. Naštěstí jsem za tu dobu neboural. Kdyby se to stalo, asi bych se nedoplatil," má jasno Vynohradov.

Pojišťovna se mu za pozdní vrácení peněz omluvila. "Při vypořádání smlouvy došlo k elektronické chybě. Na základě pravidelné kontroly byla tato chyba zjištěna a zajištěna náprava. Tímto se omlouváme," uvedla referentka klientské účtárny Kamila Janoušková.

Vynohradovi to nestačilo. Mezitím totiž musel začít splácet patnáctitisícovou pokutu České kanceláři pojistitelů (ČKP). "Kvůli vaší chybě jsem neměl osm měsíců pojištěné auto a nevěděl jsem o tom. Když jsem peníze obdržel zpět, auto jsem hned pojistil. I tak jsem musel zaplatit padesát korun za každý den bez pojištění. Omluva je hezká věc, ale já bych chtěl náhradu," napsal pojišťovně Vynohradov. Ta už nereagovala.

Klient zanedbal hned tři základní povinnosti, namítá pojišťovna

Podle mluvčí pojišťovny Wüstenrot Heleny Duškové pojistník zanedbal hned tři základní povinnosti. I proto pojišťovna e-mailovou omluvu považovala za dostačující.

"Pan Vynohradov měl pojistné zaplatit ke dni výročí uzavření smlouvy, což neučinil. Neoznámil ani změnu adresy. Druhou upomínku si už ale převzal, takže věděl, že mu hrozí, že bude mít auto nepojištěné," tvrdí Dušková.

Podle ní navíc pojišťovna Vynohradovi vrátila peníze o čtyři měsíce dříve než klient uvádí. "Za určité zpoždění jsme se omluvili," doplnila mluvčí.

Problémy kvůli vypovězené pojistce ale eskalovaly. "Splácel jsem ve třech splátkách dluh ČKP. Před tou poslední mi došla trpělivost a odmítl jsem ji poslat, protože chyba byla i na straně pojišťovny," zdůvodňuje Vynohradov.

Následovalo předvolání k Okresnímu soudu ve Žďáru nad Sázavou. "V té době už jsem ale doplatil všechny pohledávky. Soukromá právnická kancelář, které ČKP dluh přenechala k vymáhání, sice stáhla žalobu, ale začala si nárokovat náklady na řízení ve výši přes šest tisíc korun," popisuje řidič.

Právníci jen tahají z lidí další a další peníze navíc za nic

Proti verdiktu soudu se odvolal ke Krajskému soudu v Brně. Částka se mu zdála nepřiměřeně vysoká. "Je neetické, když si žalobkyně najímá další právníky v takto jednoduchých věcech, kde se žalobce ani nedostaví k soudu," napsal v odvolání. S ním letos v květnu uspěl a odvolací soud vymáhanou částku snížil pouze na skutečné náklady advokáta ve výši tisíc korun.

"Pro mě bylo nepochopitelné, že ČKP určená státem k tomu, aby peníze vymáhala, to postoupí dalším právníkům, kteří na tom vydělávají. Uznávám, že jsem zákon porušil. Jde mi ale o to, upozornit na neetické chování právníků, kteří z lidí budou pro nic tahat další a další peníze a suplují práci státem určené společnosti," zlobí se Vynohradov a chce podat na ministerstvo financí stížnost na postup ČKP.

Mluvčí ČKP Aleš Povr uvedl, že společnost postupovala standardně. "Případ, kdy klient nezaplatil poslední platový výměr, je jeho chyba. Pokud nám pojišťovna nepotvrdí existenci pojištění, tak dotyčný má do třiceti dnů reagovat na naši výzvu. Pokud nereaguje, přijde upomínka a pak další. Pak je to teprve předáno k mimosoudnímu vymáhání inkasní společnosti. Částka, kterou měl zaplatit, je daná zákonem," vysvětlil mluvčí.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Najdete na iDNES.cz