Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel pozemku hlínu z cyklostezky neodveze. Chce na ní sázet stromy

  15:59aktualizováno  15:59
Cyklotrasa vedoucí z Jihlavy přes Třebíč do Rakouska opět zaměstnává úřady. Odbor dopravy požaduje volný průjezd v úseku u Bradla, ovšem majitel pozemku na výzvu nereaguje. A chce na cestě vysázet stromky. Stezku zablokoval hlínou, kvůli které minulý týden málem v řece skončilo nákladní auto.

V polovině prosince loňského roku se na mezinárodní cyklostezce u Bradla na Jihlavsku objevily haldy zeminy. Majitel pozemku Rostislav Prokeš chtěl tímto způsobem zabránit cyklistům, chodcům i chatařům, aby daný úsek využívali k průchodu a průjezdu.

Fotogalerie

Jenže právě neprůjezdnost zmiňovaného místa mohla podle místních minulý týden způsobit tragédii.

Ve čtvrtek večer k přehrazenému úseku cesty dorazilo nákladní auto. „Poté, co řidič zjistil, že se dál nedostane, začal couvat a přitom se s ním utrhl břeh. Málem skončil v řece,“ popsal událost jeden z chatařů.

Podle Jana Plevčíka, starosty Velkého Beranova, pod který Bradlo spadá, se auto dostalo na cestu omylem. „Aspoň tak jsem to slyšel. Údajně ho tam chybně navedla navigace,“ krčil rameny. „Vytáhnout ho pak musel nějaký bagr, který ani nevím, kde sehnal,“ doplnil.

Kvůli rozhrnuté hlíně se majitel pozemku obrátil na policii

Majitel zataraseného úseku Rostislav Prokeš má ale jasno. „Beztak dal řidiči kontakt na bagristu právě pan starosta. Ale to je jedno, každopádně mi to tady rozhrnuli a už tu hlínu nezavezli zpátky,“ zlobil se. Hlínu tak nechal znovu navozit zpět on sám. „Nachystal jsem to tam na sázení stromků,“ avizoval.

Kvůli zmiňované události s bagrem se dokonce obrátil na policii. „Samozřejmě že jsem to hlásil. Copak je normální, aby někdo někomu vjel bagrem na pozemek bez dovolení?“ hartusil Prokeš.

„Ano, přijali jsme oznámení o nepovoleném rozhrnutí hlíny přes pozemek a poškození stromu,“ potvrdila jeho slova jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Příběh z konce minulého týdne je pouze jedním z mnoha, na němž znesvářené strany demonstrují „svoji“ pravdu.

Úřad vydal předběžné opatření. Přinutit ho plnit smí jen soud

„Je to pořád stejné. Řeší se to furt dokola. Jde o jedinou přístupovou cestu k chatám, kterou pan Prokeš neustále blokuje,“ povzdechl si Jan Plevčík. Od nového roku se mu ale přece jen trochu ulevilo. Správní řízení v daném úseku totiž převzal Magistrát města Jihlavy - konkrétně odbor dopravy, který také okamžitě vydal předběžné opatření, na jehož základě by měl Prokeš cestu zprůjezdnit.

„Jenže on si z ničeho nic nedělá, nějaké rozhodnutí magistrátu pro něj nehraje roli,“ uvedl Plevčík.

A vedoucí odboru dopravy Ján Tinka mu dává za pravdu. „Ano, předběžné opatření jsme sice vydali, ale když ho neuposlechne, tak my s tím nic neuděláme. Nemáme páky s tím hnout. To by musel soud,“ vysvětlil úředník.

A k soudu zřejmě celá věc znovu směřuje. Už jednou bylo přitom na základě jeho verdiktu vydáno rozhodnutí o tom, že překážky z cesty musí zmizet. Jenomže krajský soud dal na rozdíl od jihlavského potom za pravdu Prokešovi.

„Odbor dopravy si tak může vydávat předběžné opatření, jaké chce. Nadřízeným v téhle věci je snad soud, ne? A od něj já mám jasně řečeno, že si můžu svobodně užívat svůj majetek. Na něm já žádnou cyklostezku nemám,“ argumentoval Rostislav Prokeš.

Chataři a vlastníci nemovitostí v dané lokalitě se nicméně nemíní jen tak vzdát. „Najali jsme si novou advokátní kancelář z Brna a jdeme správní cestou,“ prozradil majitel rekreačního objektu Petrovický mlýn Daniel Rychnovský. „Předběžné opatření, které nyní vydal magistrát, jasně ukazuje, že jde o veřejně přístupnou účelovou komunikaci. Toho se budeme držet,“ doplnil.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz