Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Žďár nechce dát půlku na novou halu, kraj postaví zřejmě jen tělocvičnu

  • 1
Bude se ve Žďáře nad Sázavou stavět nová sportovní hala, nebo vznikne „jen“ školní tělocvična? Kraj Vysočina chce investovat do nového sportoviště pro své střední školy, zatím se však rozchází s postojem města. Žďár totiž do investice rozdělené půl na půl jít nechce.

Vedení kraje si představuje, že se o investici podělí s radnicí půl na půl. Žďárští radní však dospěli k jinému názoru. „Zaslali jsme panu hejtmanovi dopis s návrhem na sedmatřicetiprocentní podíl, do maximální výše 15 milionů korun,“ říká lidovecký místostarosta Josef Klement.

Osobně považuje takovou částku za více než dostatečnou. „Předpokládá se, že město přímo nebo nepřímo bude částečně sanovat i provozní náklady,“ dodává místostarosta.

Představy obou stran se tak o několik milionů rozcházejí. Vedení města na své poslední tiskové konferenci zmínilo projektovou studii haly, jež by vyšla zhruba na padesát milionů korun a využívala by ji veřejnost a některé sportovní oddíly.

Aktuálně se zdá pravděpodobnější, že dojde na úspornější variantu s tělocvičnou. „To znamená, že my nakreslíme školní tělocvičnu, kterou bychom potřebovali pro naše potřeby, a město nechť si svoje potřeby řeší někde jinde,“ vyjádřil se pro agenturu ČTK náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD).

Město má jiné priority, chystá lepší zázemí pro fotbal a tenis

Podle starosty města Zdeňka Navrátila (Žďár - Živé město) je situace na středních školách neutěšená. „Kraj Vysočina zřizuje tři střední školy v našem městě. Jedinou tělocvičnu má průmyslová škola, neodpovídá však oficiálním parametrům pro míčové hry,“ upozorňuje.

Podle Navrátila má město svoje priority v oblasti sportu a revitalizace sportovišť, aktuálně plánuje například vylepšení zázemí pro fotbalový klub a tenisový oddíl ve sportovní zóně Bouchalky.

Navíc dostalo vedení města od zastupitelů jasně vymezený mandát, kam až mohou s podporou zajít. „Chceme jednat ještě přímo s vedením kraje,“ dodal.

Ke schůzce by mělo dojít koncem dubna. Zatím se tak obě strany shodují nejspíš jen v tom, že žďárští středoškoláci novou tělocvičnu potřebují. „Ale není potřeba hned, protože výuku máme zajištěnou,“ poznamenal Joukl.

Kvůli nízkým stropům nemohou studenti hrát míčové sporty

Tělocvična, případně hala má sloužit především studentům střední průmyslové školy a sousedního gymnázia. Ředitel průmyslovky Jaroslav Kletečka na dotazy MF DNES odpověděl pouze, že vše je ve fázi jednání.

Průmyslováci dosud využívají školní tělocvičnu s nižším stropem, sousední gymnázium nedisponuje ani tou. „Máme malou tělocvičnu a gymnastický sál. Obě místnosti jsou pro hodiny tělesné výchovy velmi nevhodné. Míčové hry se zde prakticky hrát nedají kvůli nízkým stropům sálu a malým rozměrům tělocvičny,“ popisuje aktuální stav ředitel gymnázia Vlastimil Čepelák.

Studenti proto využívají v hodinách tělesné výchovy tělocvičnu Active – střediska volného času. „Ale i ta je kvůli nízkému stropu nevhodná pro míčové hry,“ dodává ředitel Čepelák. V závislosti na počasí chodí studenti na atletické hřiště ve školním areálu.

„Podle mého názoru by si obě školy novou tělocvičnu zasloužily. Dohromady zde studuje více než tisíc žáků a v odpoledních hodinách by sportovní prostory mohla navštěvovat veřejnost,“ myslí si Vlastimil Čepelák.