Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dukovany stály ČEZ miliardy. Dodavatel chyby odmítá, spor míří k soudu

  • 2
Několik měsíců od loňského podzimu byly bloky jaderné elektrárny v Dukovanech mimo provoz. Odstávka a kontrola svarů přišla společnost ČEZ na miliardy. Teď požaduje kompenzaci od jednoho ze svých dodavatelů - Škodě JS. Ta však pochybení na své straně odmítá. Případ tak nejspíš poputuje k soudu.

Byl to minulý rok na podzim skandál, který nahlodal důvěru odborníků i veřejnosti, roky udržovaných při myšlence, že Dukovany jsou v provozování premiantem mezi jadernými elektrárnami ve světě. A že tady je všechno košer. Nebylo.

Ukázalo se, že několik let fungoval špatně nastavený systém kontroly svarů potrubí. Nehrozilo sice reálné nebezpečí úniku radiace, jak se při jejich revizi nyní zjišťuje, ale chyběly kvalitní rentgenové snímky, které by ukázaly, že jsou svary technologicky v pořádku.

A perfektní dokumentace je u takového zařízení, jakým je jaderná elektrárna, nezbytností. Tím spíš v situaci, kdy jeho majitel žádá o prodloužení licence na další dlouhodobý provoz.

Kontrolu zmíněných svarů zajišťovala soukromá firma Tediko z Chomutova. Ta pracovala jako subdodavatel pro společnost Škoda JS (jaderné strojírenství), s níž měl ČEZ na tuto činnost sepsanou smlouvu.

Ten vyčíslil škody způsobené vynucenými odstávkami na Dukovanech a posléze i Temelíně, jež si vyžádaly právě kontroly svarů, na 2,5 miliardy korun. Nyní chce tento propad kompenzovat. I proto začala padat trestní oznámení. Jak ze strany ČEZ, tak i od státního dozoru.

Ničeho protiprávního jsme se nedopustili, tvrdí Škoda JS

„Trestní řízení týkající se vadných svarů v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín je stále ve stadiu prověřování. Z tohoto důvodu nebudou poskytovány žádné bližší informace,“ uvedla státní zástupkyně Petra Ullrichová z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Na přelomu května a června tohoto roku jsme firmě Škoda JS odeslali výzvu k úhradě škody, čímž jsme oficiálně zahájili jednání o náhradě škody. Zatím reakci Škody JS nemáme,“ uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Dá se ovšem očekávat, že předžalobní výzva k urovnání celé záležitosti stačit nebude a celá věc pravděpodobně skončí u soudu. Naznačuje to alespoň reakce Jana Stolára, mluvčího Škody JS.

„Naše firma může potvrdit, že jsme obdrželi dopis právní kanceláře zastupující společnost ČEZ s výzvou k náhradě škody a k jednání v této věci. Zaslali jsme právní kanceláři odpověď, v níž jsme vůči nám uplatněný nárok v plném rozsahu odmítli. Škoda JS se nedopustila žádného protiprávního jednání, které by bylo v příčinné souvislosti se vznikem uvedené škody.“

Samotná energetická společnost ČEZ už interně vyvodila důsledky z léta trvajících nedostatečných kontrol svarů v jaderné elektrárně Dukovany. Desítce zaměstnanců byl snížen plat a další přišli o funkci. Konkrétní jména však firma nezveřejnila.