Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PSJ má v Jihlavě plány i zakázky. Rodiny jejích šéfů sponzorují ODS

  11:29aktualizováno  11:29
Manželky dají ODS po padesáti tisících, jejich muži přidají stejné sumy. Tak vypadá v Jihlavě sponzorování politické strany šéfy velké stavební firmy. Společnost PSJ přitom ve městě, kterému ODS spoluvládne, získává zakázky. „Potřebují zdravé podnikatelské prostředí,“ tvrdí náměstek primátora.

Šéf PSJ František Vaculík. On i jeho manželka loni poslali jihlavské ODS po padesáti tisících. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Občanští demokraté patří už od 90. let ke stranám, které nepřetržitě otáčejí kormidlem na jihlavské radnici. A stavební firma PSJ se řadí k největším nejen ve městě a okolí. Měla a má zde významné zakázky a velké plány. Navíc je patronem fotbalového klubu FC Vysočina.

Kdo také daroval peníze politickým stranám

KSČM

Pavel Kováčik (Hrotovice) 170 000 Kč¨

Josef Zahradníček (Studenec) 116 400 Kč

ČSSD

Dagmar Zvěřinová (Žďár nad Sázavou) 120 000 Kč

Jiří Běhounek (Pelhřimov) 50 000 Kč

TOP 09

Reda Ifrah (Žďár) nepeněžitý dar v hodnotě 43 000 Kč

Michael Kubík (Žďár) 38 000 Kč

ODS

Jan Mokříš (Žďár) 60 000 Kč

Jaromír Brychta (Žďár) 30 000 Kč

ANO

Silnice Hejda Pelhřimov 30 000 Kč

Neza Pelhřimov 20 000 Kč

KDU-ČSL

Jan Kasal 59 000 Kč

Příliš se ale zatím neví o sponzorské lince směrem od rodin šéfů PSJ k ODS. Je to pozoruhodné i z toho důvodu, že činnost firmy v Jihlavě byla v minulosti několikrát důvodem ke sporům uvnitř místní ODS. Z žádné jiné partaje nebylo tolik výpadů směrem k PSJ.

Z tohoho pohledu jsou zajímavé údaje z posledních dvou finančních zpráv ODS. Ty ukazují, že v jednom roce straně poslaly po padesáti tisících Jarmila Vaculíková a Marie Jirkovská. První je manželkou generálního ředitele PSJ Františka Vaculíka, druhá je chotí Jaroslava Jirkovského. Ten ve stejné společnosti zasedá v představenstvu a šéfuje exportní divizi. Oba ředitelé také poslali straně po padesáti tisícovkách.

MF DNES se omluvili, že „rodinné“ sponzorování nechtějí komentovat. „Rozhodnutí podpořit politickou stranu vnímáme jako ryze privátní záležitost,“ vzkázali po Miroslavu Fuksovi, mluvčím PSJ.

Sdílnější byl náměstek primátora za ODS Jaroslav Vymazal, který v minulosti stál osm let v čele magistrátu. Mimochodem toho magistrátu, který před lety zrekonstruovala do honosné podoby firma PSJ.

Dar jednoho manažera měl vliv na druhého, myslí si Vymazal

A nutno podotknout, že Vymazal nebyl v křídle ODS, které se do stavařů strefovalo. Kritici již stranu většinou opustili.

Naopak dlouholetým členem ODS je podle Vymazala ředitel Jirkovský z PSJ. „S ním jsem pochopitelně v kontaktu. Poskytl příspěvek na kampaň, předtím to udělal prostřednictvím manželky. A protože je v úzkém vedení PSJ, tak to asi mělo vliv na to, že nás podpořil i pan Vaculík,“ uvedl náměstek primátora.

„On jako ředitel potřebuje zdravé podnikatelské prostředí, které je nějak nastaveno. Když vidí, že někdo přináší rozumné myšlenky a odpovědnost, tak podporu dá,“ dodal Jaroslav Vymazal.

Náměstek chodí v Jihlavě na fotbal, kde někdy zapřede hovor i s manželkou šéfa PSJ, která působí ve vedení klubu. Vymazala zajímají i developerské plány této firmy.

„Je usměvné, že vztah ODS a PSJ je maskován přes manželky“

„Teď se těším na bytový projekt v bývalých Štefánikových kasárnách,“ uvedl náměstek. S tímto plánem ale nesouhlasí někteří místní aktivisté, mezi nimi i vedení Spolku pro starou Jihlavu.

„V tomto konkrétním případě je lehce úsměvné, že přátelský vztah mezi místní ODS a firmou PSJ je maskován přes manželky. Nicméně nelegální to není,“ konstatuje Radek Popelka z opozičního hnutí ANO.

Přílišné spojení vedení radnice s PSJ se přetřásalo i loni v souvislosti s volbami. Spíše ale fakt, že se náměstkem primátora stal bývalý manažer firmy Vratislav Výborný z ČSSD, který kdysi byl primátorem za ODS. Z této strany ho vyloučili.

Návrat Výborného se nelíbil koaličnímu Foru Jihlava. PSJ opakuje argument, že zakázky na Vysočině dlouhodobě představují jen kolem dvou až tří procent z celkového ročního obratu celé firemní skupiny.

Mezi kritiky patřili i zástupci ANO. Podle Popelky ale nejsou „rodinné“ dary šéfů PSJ nijak zásadní. „Pokud jsou řádně zaúčtovány a přiznány, tak je vše v naprostém pořádku,“ doplnil Popelka.

S hnutím ANO a ODS je spojena jedna sponzorská zajímavost. Firma Agrostroj Pelhřimov dala předloni Babišově partaji 70 tisíc korun. Loni nasměrovala podporu občanským demokratům, konkrétně šedesát tisíc.

„Naše společnost podporuje všechny demokratické politické strany, kromě komunistů, pokud předem ví, na co budou finanční prostředky použity,“ vzkázal Lubomír Stoklásek, generální ředitel Agrostroje Pelhřimov.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz