Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PSJ má v Jihlavě plány i zakázky. Rodiny jejích šéfů sponzorují ODS

  11:29aktualizováno  11:29
Manželky dají ODS po padesáti tisících, jejich muži přidají stejné sumy. Tak vypadá v Jihlavě sponzorování politické strany šéfy velké stavební firmy. Společnost PSJ přitom ve městě, kterému ODS spoluvládne, získává zakázky. „Potřebují zdravé podnikatelské prostředí,“ tvrdí náměstek primátora.

Šéf PSJ František Vaculík. On i jeho manželka loni poslali jihlavské ODS po padesáti tisících. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Občanští demokraté patří už od 90. let ke stranám, které nepřetržitě otáčejí kormidlem na jihlavské radnici. A stavební firma PSJ se řadí k největším nejen ve městě a okolí. Měla a má zde významné zakázky a velké plány. Navíc je patronem fotbalového klubu FC Vysočina.

Kdo také daroval peníze politickým stranám

KSČM

Pavel Kováčik (Hrotovice) 170 000 Kč¨

Josef Zahradníček (Studenec) 116 400 Kč

ČSSD

Dagmar Zvěřinová (Žďár nad Sázavou) 120 000 Kč

Jiří Běhounek (Pelhřimov) 50 000 Kč

TOP 09

Reda Ifrah (Žďár) nepeněžitý dar v hodnotě 43 000 Kč

Michael Kubík (Žďár) 38 000 Kč

ODS

Jan Mokříš (Žďár) 60 000 Kč

Jaromír Brychta (Žďár) 30 000 Kč

ANO

Silnice Hejda Pelhřimov 30 000 Kč

Neza Pelhřimov 20 000 Kč

KDU-ČSL

Jan Kasal 59 000 Kč

Příliš se ale zatím neví o sponzorské lince směrem od rodin šéfů PSJ k ODS. Je to pozoruhodné i z toho důvodu, že činnost firmy v Jihlavě byla v minulosti několikrát důvodem ke sporům uvnitř místní ODS. Z žádné jiné partaje nebylo tolik výpadů směrem k PSJ.

Z tohoho pohledu jsou zajímavé údaje z posledních dvou finančních zpráv ODS. Ty ukazují, že v jednom roce straně poslaly po padesáti tisících Jarmila Vaculíková a Marie Jirkovská. První je manželkou generálního ředitele PSJ Františka Vaculíka, druhá je chotí Jaroslava Jirkovského. Ten ve stejné společnosti zasedá v představenstvu a šéfuje exportní divizi. Oba ředitelé také poslali straně po padesáti tisícovkách.

MF DNES se omluvili, že „rodinné“ sponzorování nechtějí komentovat. „Rozhodnutí podpořit politickou stranu vnímáme jako ryze privátní záležitost,“ vzkázali po Miroslavu Fuksovi, mluvčím PSJ.

Sdílnější byl náměstek primátora za ODS Jaroslav Vymazal, který v minulosti stál osm let v čele magistrátu. Mimochodem toho magistrátu, který před lety zrekonstruovala do honosné podoby firma PSJ.

Dar jednoho manažera měl vliv na druhého, myslí si Vymazal

A nutno podotknout, že Vymazal nebyl v křídle ODS, které se do stavařů strefovalo. Kritici již stranu většinou opustili.

Naopak dlouholetým členem ODS je podle Vymazala ředitel Jirkovský z PSJ. „S ním jsem pochopitelně v kontaktu. Poskytl příspěvek na kampaň, předtím to udělal prostřednictvím manželky. A protože je v úzkém vedení PSJ, tak to asi mělo vliv na to, že nás podpořil i pan Vaculík,“ uvedl náměstek primátora.

„On jako ředitel potřebuje zdravé podnikatelské prostředí, které je nějak nastaveno. Když vidí, že někdo přináší rozumné myšlenky a odpovědnost, tak podporu dá,“ dodal Jaroslav Vymazal.

Náměstek chodí v Jihlavě na fotbal, kde někdy zapřede hovor i s manželkou šéfa PSJ, která působí ve vedení klubu. Vymazala zajímají i developerské plány této firmy.

„Je usměvné, že vztah ODS a PSJ je maskován přes manželky“

„Teď se těším na bytový projekt v bývalých Štefánikových kasárnách,“ uvedl náměstek. S tímto plánem ale nesouhlasí někteří místní aktivisté, mezi nimi i vedení Spolku pro starou Jihlavu.

„V tomto konkrétním případě je lehce úsměvné, že přátelský vztah mezi místní ODS a firmou PSJ je maskován přes manželky. Nicméně nelegální to není,“ konstatuje Radek Popelka z opozičního hnutí ANO.

Přílišné spojení vedení radnice s PSJ se přetřásalo i loni v souvislosti s volbami. Spíše ale fakt, že se náměstkem primátora stal bývalý manažer firmy Vratislav Výborný z ČSSD, který kdysi byl primátorem za ODS. Z této strany ho vyloučili.

Návrat Výborného se nelíbil koaličnímu Foru Jihlava. PSJ opakuje argument, že zakázky na Vysočině dlouhodobě představují jen kolem dvou až tří procent z celkového ročního obratu celé firemní skupiny.

Mezi kritiky patřili i zástupci ANO. Podle Popelky ale nejsou „rodinné“ dary šéfů PSJ nijak zásadní. „Pokud jsou řádně zaúčtovány a přiznány, tak je vše v naprostém pořádku,“ doplnil Popelka.

S hnutím ANO a ODS je spojena jedna sponzorská zajímavost. Firma Agrostroj Pelhřimov dala předloni Babišově partaji 70 tisíc korun. Loni nasměrovala podporu občanským demokratům, konkrétně šedesát tisíc.

„Naše společnost podporuje všechny demokratické politické strany, kromě komunistů, pokud předem ví, na co budou finanční prostředky použity,“ vzkázal Lubomír Stoklásek, generální ředitel Agrostroje Pelhřimov.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz