Při oslavách nejrůznějších kubánských výročí prý nikdy nechybí na ambasádě v...

Při oslavách nejrůznějších kubánských výročí prý nikdy nechybí na ambasádě v Praze ani tradiční mojito. Ilustrační | foto: MAFRA

Castrovský spolek v Jihlavě. Na ambasádu jezdí oslavovat a pít mojito

  • 16
Na prvního máje budou jihlavští komunisté opět rozdávat jednostranné dokumenty o Kubě. Jak vlastně funguje jejich „castrovský“ spolek ve městě v době sbližování USA a Havany? A proč jezdí z Jihlavy na kubánské velvyslanectví?

Komunistický zastupitel Ladislav Zadražil ještě nikdy nevyrazil z domovské Jihlavy na Kubu. Přesto stojí v čele okresní pobočky Společnosti česko-kubánského přátelství. Ta má v Česku necelou třicítku poboček. Na Jihlavsku má desítky členů a sympatizantů.

 „V minulosti Kubánci pracovali v některých jihlavských závodech, a tak byla navazována přátelství,“ popisuje Zadražil.

Na velvyslanectví do Prahy jezdí oslavovat různá kubánská výročí vztahující se k vzestupu a upevňování moci Fidela Castra. „Kubánci jsou velice pozorní hostitelé, vedle jejich hudby a specialit nechybí ani tradiční mojito,“ popisuje zastupitel.

Chce to konečně vidět

Koncem minulého roku se byl rozloučit v Praze s kubánským šéfem ambasády, který se po čtyřech letech vracel do vlasti. Povídali si třeba o návštěvě Rohozné, kterou chargé d’affaires dříve absolvoval.

Zadražil a jeho kolegové pořádají návštěvy zástupců kubánského velvyslanectví na Jihlavsku. Vodí je za hejtmanem, primátorem či do továren. Pořádají besedy v Jihlavě.

„Pokud jde o cestu na Kubu, tak ji plánuji začátkem příštího roku. Věk mi přibývá a cestování moc nesvědčí. Nicméně probíhající změny v řízení kubánského hospodářství bych chtěl vidět na vlastní oči. Tedy rozsah soukromého podnikání a uplatňování nového zákona o zahraničních investicích,“ plánuje Zadražil.

Jeho výčet předností Kuby je vyloženě jednostranný, nepřipouští žádná negativa. Na otázku, jak hodnotí současné sbližování USA a Kuby, vyzdvihuje nedávno propuštěné kubánské špiony, kteří působili v 90. letech na Floridě.

A vůbec se nezmiňuje o kubánských disidentech. Ani o tom, že tamní režim se rozhodl propustit skupinu 53 politických vězňů.

Pevná ruka a kus nostalgie

Lidovecký senátor František Bradáč z Velkého Meziříčí uvažuje, proč mají komunisté stále takový obdiv ke Kubě. „Že by měli obdiv k tomu, jak to tam dnes vypadá? To asi ne. Možná k tomu, jak to na Kubě drží pevnou rukou, ale nevím,“ doplnil Bradáč.

Zároveň je rád, že se vztahy USA a Kuby zlepšují. „Každé odstranění potenciálního ohniska napětí je vždycky dobré,“ dodal.

Podle sociologa Daniela Hanzla může být v přístupu komunistů ke Kubáncům kus nostalgie. „Ale může se jednat i o přátelské vztahy, nemusí být vždy vše zatíženo jen ideologií,“ uvedl. Pokud spolu mluví o přírodních krásách Kuby, tak by nic nenamítal.

„Pokud plamenně hovoří o komunismu, pak asi ano. Tento spolek může být klasickou volnočasovou aktivitou. Někdo hraje šachy, jiný fotbal, někdo je filatelista, cvičí jógu, někdo se angažuje v česko-kubánském spolku,“ dodal.

Zadražil vidí na Kubě inspiraci pro Českou republiku. „Třeba v odhodlání Kubánců neodevzdat své přírodní zdroje, nerozprodat svoji zem,“ uvedl.

Obdivuje, jak se Kuba vyrovnala s rozpadem Sovětského svazu a východního bloku třeba tím, že jim šla elektřina denně jen několik hodin. „Přesto si po celou dobu dokázali udržet bezplatné zdravotnictví a školství,“ dodal.

Jihlavský poslanec Úsvitu Martin Lank chápe, že se komunisté drží ideologie, na níž stojí jejich strana. „Můžou si říkat, že ta ideologie nemůže být tak špatná, když ji někde dodnes praktikují,“ uvažuje Lank.

Rád by se někdy na Kubu soukromě vypravil. Chce vidět, do jakého stavu zemi dovedlo socialistické zřízení. „Asi je to jiný svět po dlouhých letech v izolaci. Jako turistická destinace to může být hodně dobré,“ usoudil.