Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Castrovský spolek v Jihlavě. Na ambasádu jezdí oslavovat a pít mojito

  8:00aktualizováno  8:00
Na prvního máje budou jihlavští komunisté opět rozdávat jednostranné dokumenty o Kubě. Jak vlastně funguje jejich „castrovský“ spolek ve městě v době sbližování USA a Havany? A proč jezdí z Jihlavy na kubánské velvyslanectví?

Při oslavách nejrůznějších kubánských výročí prý nikdy nechybí na ambasádě v Praze ani tradiční mojito. Ilustrační | foto: MAFRA

Komunistický zastupitel Ladislav Zadražil ještě nikdy nevyrazil z domovské Jihlavy na Kubu. Přesto stojí v čele okresní pobočky Společnosti česko-kubánského přátelství. Ta má v Česku necelou třicítku poboček. Na Jihlavsku má desítky členů a sympatizantů.

 „V minulosti Kubánci pracovali v některých jihlavských závodech, a tak byla navazována přátelství,“ popisuje Zadražil.

Na velvyslanectví do Prahy jezdí oslavovat různá kubánská výročí vztahující se k vzestupu a upevňování moci Fidela Castra. „Kubánci jsou velice pozorní hostitelé, vedle jejich hudby a specialit nechybí ani tradiční mojito,“ popisuje zastupitel.

Chce to konečně vidět

Koncem minulého roku se byl rozloučit v Praze s kubánským šéfem ambasády, který se po čtyřech letech vracel do vlasti. Povídali si třeba o návštěvě Rohozné, kterou chargé d’affaires dříve absolvoval.

Zadražil a jeho kolegové pořádají návštěvy zástupců kubánského velvyslanectví na Jihlavsku. Vodí je za hejtmanem, primátorem či do továren. Pořádají besedy v Jihlavě.

„Pokud jde o cestu na Kubu, tak ji plánuji začátkem příštího roku. Věk mi přibývá a cestování moc nesvědčí. Nicméně probíhající změny v řízení kubánského hospodářství bych chtěl vidět na vlastní oči. Tedy rozsah soukromého podnikání a uplatňování nového zákona o zahraničních investicích,“ plánuje Zadražil.

Jeho výčet předností Kuby je vyloženě jednostranný, nepřipouští žádná negativa. Na otázku, jak hodnotí současné sbližování USA a Kuby, vyzdvihuje nedávno propuštěné kubánské špiony, kteří působili v 90. letech na Floridě.

A vůbec se nezmiňuje o kubánských disidentech. Ani o tom, že tamní režim se rozhodl propustit skupinu 53 politických vězňů.

Pevná ruka a kus nostalgie

Lidovecký senátor František Bradáč z Velkého Meziříčí uvažuje, proč mají komunisté stále takový obdiv ke Kubě. „Že by měli obdiv k tomu, jak to tam dnes vypadá? To asi ne. Možná k tomu, jak to na Kubě drží pevnou rukou, ale nevím,“ doplnil Bradáč.

Zároveň je rád, že se vztahy USA a Kuby zlepšují. „Každé odstranění potenciálního ohniska napětí je vždycky dobré,“ dodal.

Podle sociologa Daniela Hanzla může být v přístupu komunistů ke Kubáncům kus nostalgie. „Ale může se jednat i o přátelské vztahy, nemusí být vždy vše zatíženo jen ideologií,“ uvedl. Pokud spolu mluví o přírodních krásách Kuby, tak by nic nenamítal.

„Pokud plamenně hovoří o komunismu, pak asi ano. Tento spolek může být klasickou volnočasovou aktivitou. Někdo hraje šachy, jiný fotbal, někdo je filatelista, cvičí jógu, někdo se angažuje v česko-kubánském spolku,“ dodal.

Zadražil vidí na Kubě inspiraci pro Českou republiku. „Třeba v odhodlání Kubánců neodevzdat své přírodní zdroje, nerozprodat svoji zem,“ uvedl.

Obdivuje, jak se Kuba vyrovnala s rozpadem Sovětského svazu a východního bloku třeba tím, že jim šla elektřina denně jen několik hodin. „Přesto si po celou dobu dokázali udržet bezplatné zdravotnictví a školství,“ dodal.

Jihlavský poslanec Úsvitu Martin Lank chápe, že se komunisté drží ideologie, na níž stojí jejich strana. „Můžou si říkat, že ta ideologie nemůže být tak špatná, když ji někde dodnes praktikují,“ uvažuje Lank.

Rád by se někdy na Kubu soukromě vypravil. Chce vidět, do jakého stavu zemi dovedlo socialistické zřízení. „Asi je to jiný svět po dlouhých letech v izolaci. Jako turistická destinace to může být hodně dobré,“ usoudil.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz