Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kéž by má knížka vyšla česky, přeje si herečka z Romance pro křídlovku

  7:52aktualizováno  7:52
Diváci znají herečku Zuzanu Cigánovou z filmu Romance pro křídlovku, kde si v šedesátých letech zahrála hlavní roli Teriny vedle Jaromíra Hanzlíka. Nebo z detektivky Sázka na třináctku, v níž se potkala s Rudolfem Hrušínským a Jaroslavem Satoranským. Herečka je však hlavně spisovatelkou.

V poslední době se Zuzana Cigánová na Slovensku úspěšně věnuje psaní knížek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V poslední době se herečka na Slovensku úspěšně věnuje psaní knížek. Teď jí vychází nová s názvem Aksál. Pojednává o lásce jaksi naruby.

„Protože láska, to je příroda v nás. A příroda je nejmocnější. Dělá si, co chce. I živelní pohromy. První pohled, první dotyk... a vlna tsunami smete všechno, co dosud dávalo smysl. Dívám se na to očima známého, a přece celkem jiného trojúhelníku,“ naznačuje autorka obsah své novinky. Nakladatelem je Spolek slovenských spisovatelů.

Zuzana Cigánová jako Terina ve své nejznámější roli ve filmu Romance pro...

Zuzana Cigánová jako Terina ve své nejznámější roli ve filmu Romance pro křídlovku.

Jedna z jejích dřívějších knih - Šampaňské, káva, pivo - byla ve finále slovenské soutěže Anasoft Litera, což je obdoba české Magnesie Litery. Později tam měla ve finále i další knihu.

„Moje knížky se staly známé jaksi samospádem,“ popisuje Zuzana Cigánová.

Jedna z jejích novel se dostala do americké Antologie slovenské prózy. Autorku nedávno pozvali do Spojených států. Příští rok na jaře tam bude jezdit po univerzitách, kde se zabývají slovanskými jazyky. A to ještě s jedním kolegou spisovatelem.

Co je ale autorce trochu líto, že její knížky zatím nevyšly v České republice, kde ji mnozí lidé znají stále jen jako herečku. Zatím se nenašel překladatel ani český nakladatel, který by se tohoto úkolu ujal.

Setkání s básníkem Františkem Hrubínem stále nosí v paměti

„Kdyby vyšly v češtině ty tři moje poslední knížky, to by byl sen,“ podotkla autorka píšící lyrickým jazykem. Mnozí Slováci jsou podle ní stále zvyklí číst knihy v češtině, naopak u Čechů tomu tak už zdaleka není.

Zuzana Cigánová je dlouhé roky spjatá se Slovenským národním divadlem. A to nejen jako herečka. Loni tam měla premiéru její divadelní adaptace vlastní knihy Dopadne to dobře, pes bude rád.

Radek Laudin

Redaktor MF DNES Radek Laudin se dlouhodobě věnuje osudům českých a slovenských herců, na které se v posledních letech zapomíná. Rovněž mapuje místa, kde se natáčely známé české filmy od první republiky až do současnosti.

Jako spisovatelka debutovala v roce 1991 cestopisem Kousek cesty okolo světa. Tehdy projela Bolívii, Brazílii, Argentinu a Peru. „Uvědomila jsem si, že nejsem schopná si všechno zapamatovat. Že nemám dost velké oči ani hlavu, aby se mi do nich všechno vešlo. Proto jsem si začala psát deníček. A z toho vznikla knížka,“ vzpomíná.

Že jí psaní jde, poznala ještě dříve. Napsala komusi dopis v životní situaci, která pro ni nebyla příznivá. A to psaní pomohlo. „Já si dodnes pamatuji, že jsem si řekla, no vidíš, tohle funguje! Ne že bych v tom dopisu lhala,“ zasmála se.

A stále vzpomíná i na to, jak se při natáčení Romance pro křídlovku potkala s jejím autorem, básníkem Františkem Hrubínem. „Byl ušlechtilý a milý. Stál v pozadí, do ničeho se nemíchal, trošku se usmíval a pozorně se díval. A donesl mi růži, to si mladé holky zapamatují. Mám od něj i knížku Romance pro křídlovku. Napsal mi tam: Milé Zuzance, jejíž mládí a krása má moc oživit stín Terinina osudu. Její František Hrubín, červen 1966.“

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz