Ve vojenském prostoru Rančířov jsou ve skladu dvě obrněné tatry za 18 milionů

Ve vojenském prostoru Rančířov jsou ve skladu dvě obrněné tatry za 18 milionů korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Speciální obrněné tatry za 18 milionů už dva roky zahálí v Rančířově

  • 2
Ve vojenském prostoru Rančířov poblíž Jihlavy má armáda uložené obrovské množství techniky. Mezi tím i dvě speciálně upravené tatrovky za osmnáct milionů korun. Obrněné Tatry SOT byly nasazeny v Afghánistánu a na jedné z nich je nápis Tatra nezná Talibratra. Už přes dva roky ale ničemu neslouží.

"Uvedená vozidla nakoupila vojenská policie pro svou jednotku speciálních operací SOG. Následně byla nasazena s touto jednotkou do Afghánistánu v letech 2007 a 2008," popsala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Jenže potom byla speciální jednotka zrušena. A milionové tatrovky skončily v říjnu 2009 v armádním zásobovacím středisku v Rančířově. Dodnes jsou zakonzervovány.

Zásobovací areál v Rančířově

Areál skrývá v rozlehlých prostorách nepoužívané obrněné transportéry, tanky i vozy, které byly nasazeny v misi KFOR.

Vojenské prostory v Pístově a sousedním Rančířově sloužily v minulosti základně raketového vojska, škole kuchařů, obsluhám radarů a také psinci.

Ještě předtím armáda využívala prostor jako tankodrom.

"Jejich nasazení v současné době nepředpokládáme. A to s ohledem na aktuální podmínky v Afghánistánu a charakter operací, v nichž nyní působí jednotky Armády České republiky," doplnila mluvčí.

O jednu z tatrovek stojících v Rančířově projevil zájem ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Vůz chce získat do sbírek ústavu. Považuje na něm za cenné, že si jej upravili sami vojáci. "Je to něco podobného, jako když si legionáři v Rusku stavěli dílny v železničních vagonech," uvedl Knížek.

Tatrovky si vylepšili sami vojáci

Vedení armády ale tatru historikům nedá. "Uvedená vozidla budou přidělena ke 4. brigádě rychlého nasazení," sdělila Růžičková. Jenže k tomu dojde až poté, co bude jednotka SOG rozpuštěna i po administrativní stránce. To ještě po více než dvou letech od faktického ukončení není hotovo.

Armádní velení dává rančířovským tatrovkám zatím jen mlhavé šance. "Pokud by nastala potřeba a charakter činnosti našich jednotek to vyžadoval, budou připraveny doplnit spektrum vozidel, které užíváme," doplnila mluvčí.

Tatrovky mají speciální výbavu. "Ještě před odletem jsme si je upravili. Dodali jsme pancéřování, zbraně a třeba i uřezali střechu kabiny, aby se vešly do letounu Herkules," popsal jeden z bývalých členů jednotky Lidovým novinám, které tento týden na nevyužitou techniku za miliony upozornily.

Po zrušené jednotce zbylo množství drahé techniky

V Afghánistánu se pak členové jednotky ve vozech vydávali do bojových akcí. Podle vzpomínek vojáků budil obrněnec díky granátometu a několika kulometům velký respekt.

Po speciální jednotce vojenské policie zbyla i další technika pořizovaná původně pro mise v Iráku a Afghánistánu. Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého to vše stálo obrovské množství peněz. Z toho, co po speciální jednotce zbylo, je v Rančířově kromě dvou tatrovek i mobilní pozorovací a identifikační systém do tropických oblastí SOM.

"Co se týká ostatní techniky po speciální jednotce, byla nabídnuta k využití dalším složkám ministerstva obrany. Nejen armádě, ale také 601. skupině speciálních sil. Čtyřicet procent techniky a materiálu jednotky si nechala vojenská policie," popsala Růžičková. Zbývající majetek, třeba obrněné vozy značky Toyota či automatické pušky, postupně dostávají ostatní útvary resortu obrany.