Na zdi ve Skalákově mlýně jsou v rámečcích staré fotky. Na jedné černobílé je...

Na zdi ve Skalákově mlýně jsou v rámečcích staré fotky. Na jedné černobílé je Skalický právě s Landovským. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Spěchal z ciziny na volby, zastihla ho zpráva o smrti přítele Landovského

  • 0
Miroslav Skalák Skalický měl dobrý důvod pospíchat domů z měsíční cesty po Evropě. Chtěl stihnout obecní volby ve svém bydlišti, v Meziříčku na Třebíčsku. Jednou ze zpráv, které k němu doputovaly po příjezdu domů, byla však i ta o smrti herce Pavla Landovského.

„Zaskočilo mě to. Znali jsme se dobře z exilu ve Vídni, poznali jsme se už před emigrací. Pamatuju si i na jedno setkání na Hrádečku u Václava Havla,“ zavzpomínal v sobotu dopoledne ve věži svého mlýna za Meziříčkem.

Mimochodem - výpovědi Landovského i Skalického teď diváci můžou vídat v pátečním seriálu na Artu s názvem Fenomén Underground.

„Landovský byl takový dobrosrdečný rapl. Vím, že před emigrací dostal strašnou nakládačku v Praze na Karlově mostě, snad ho chtěli i hodit do Vltavy. V exilu jsme se pak potkávali často. Ve Vídni fungovala parta Čechů a Slováků, vídávali jsme se v hospodě Nachtasyl. V počátcích emigrace jsem bydlel ve Vídni nedaleko něj, měl hezký byt,“ zavzpomínal.

Landovský si podle jeho slov poměrně rychle získal v Rakousku dobrou pozici, hrál ve vídeňském Burgtheateru. Skalický tam pracoval v dělnických profesích.

„Jezdívali jsme i na setkání do Německa, kde býval Karel Kryl nebo Vlasta Třešňák. Byli jsme taková širší skupina lidí, kam patřil taky například Karel Schwarzenberg,“ podotkl.

Na zdi ve Skalákově mlýně jsou v rámečcích staré fotky. Na jedné černobílé je Skalický právě s Landovským.

„Je to focené počátkem 80. let na jednom vídeňském náměstí při demonstraci. Když se Landovský vrátil po revoluci zpět do Československa, objížděli jsme spolu tady v okolí Meziříčka vesnice a hledali pro něj nějaký dům. Mermomocí chtěl něco koupit. Líbil se mu jeden v Martínkově, nakonec si to rozmyslel, protože vedle byla bytovka a to mu nevyhovovalo,“ vybavil si Skalický.

Potom Landovský na nějaký čas zakotvil u Jevišovic na Znojemsku. „Pár věcí pro něj dělal jeden truhlář z Meziříčka,“ zmínil Skalický.

A nějaká historka? „Těch by byly stovky. On už byl taková povaha, že pořád něco vyváděl.“

Miroslav Skalický a jeho žena Šárka žijí v historickém mlýně na pomezí Třebíčska a Jihlavska. Skalický jako signatář Charty 77 byl nucen emigrovat počátkem 80. let. Po návratu se usadil v Meziříčku, což je podle jeho slov příjemně na půl cesty mezi Prahou a Vídní. Často za ním zajíždějí přátelé. A konají se u něj letní festiválky včetně Magorova Vydří.