Velká část náměstí, od morového sloupu až k dolní kašně pod Priorem, bývá ve...

Velká část náměstí, od morového sloupu až k dolní kašně pod Priorem, bývá ve tmě. Vedle budov míří lampy na silnice, ne na chodníky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tma v centru Jihlavy. Lampy na náměstí svítí autům, chodcům nikoli

  • 9
Nastaly dlouhé večery a opět se objevují stížnosti, že Masarykovo náměstí v Jihlavě je po setmění málo a špatně osvětlené. Lampy jsou namířené jen na silnice a parkoviště, na chodníky málo. Znovu potemněly i hodiny na věži radnice, o jejichž nasvícení žádalo před časem několik obyvatel města.

Na zlaté číslice a ručičky věžních hodin jihlavské radnice zářil reflektor. Sice ne moc dobře, ale zářil. V roce 2008 o to s úspěchem požádalo několik obyvatel. Vadilo jim, že hodiny nebyly vidět ani z blízké trolejbusové zastávky. Vedení magistrátu jejich žádosti vyhovělo. Nyní už jsou ale hodiny opět zhasnuté.

„Předchozí poruchové osvětlení na věžičce radnice je demontované. Obnovení se nyní nepřipravuje. Minimálně do konce tohoto roku se nové dávat nebude,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Architekt a radní David Beke ale soudí, že hodiny by se měly znovu nasvítit. „Určitě ano, je to vhodné. To nebude generovat žádné astronomické náklady. A radniční věž je jakýmsi vývěsním štítem města,“ uvedl architekt.

Kdo se dnes chce podívat z trolejbusové zastávky na radniční hodiny po setmění, je navíc „oslněn“ nevhodně umístěnými pouličními lampami.

Věžička a hodiny jsou na radnici od roku 1786, kdy při přestavbě vzniklo druhé patro, nová střecha a vikýře. Původní hodinový stroj je od výměny v 50. až 60. letech minulého století uložen v bráně Matky Boží.

Trhovci po večerech nevidí ani na zboží, které prodávají

Architekt Beke uznává, že Masarykovo náměstí celkově je málo osvětlené. „To je jedna z věcí, kterou by nová koncepce v rámci revitalizace náměstí měla také řešit,“ doplnil.

Více světla by uvítali lidé, kteří po náměstí často chodí. „Mezi morovým sloupem a dolní kašnou pod Priorem bývá až moc temno. Nepůsobí to bezpečně. A kolikrát ani není vidět na zboží, když tady někdo něco prodává. Na okrajích náměstí je to lepší,“ popsala Pavla Kopečková, která mířila v pondělí po setmění do prodejny potravin.

Jenže osvětlení kolem obvodu náměstí svítí paradoxně na silnici místo na chodníky, kde se pohybují lidé. „I to by se mělo časem změnit. Zeleň by měla více odstoupit od domů a dát prostor i pro možné nasvětlení jejich fasád. Vznikne tím i více plochy pro podnikání a více plochy pro pěší,“ dodal architekt Beke.

Podle něj by se měl také více světelně zdůraznit morový sloup. „Tedy až bude jednoho dne bez stromů, což bude možná pro jeho akcentaci stačit. Stromy nemají kolem něj význam,“ usoudil.

Za nasvícení by podle jeho názoru stály i kašny, které jsou přes zimu ve tmě a zakryté. A také domy, kterými se Jihlava může chlubit.

Centru chybí jednotná památkářská koncepce, tvrdí architekt

Podle dalšího architekta z jihlavského zastupitelstva, Martina Laštovičky, chybí historickému centru celková památkářská a architektonická koncepce. A to od větších akcí až po detaily.

„Do této celkové koncepce patří také osvětlení. Pěkně něco nasvítit za současné situace je krajně nekoncepční. Tato jakoby ‚pozitivní‘ snaha dopadne podobně jako poslední realizované nebo navrhované aktivity v historickém centru,“ míní architekt.

A má na mysli třeba průhledy do podzemí, dřevěné pódium, nové druhy litinových vpustí či parkovací špunty. „Také umělohmotné gajgry s červenými zemními trubkami, velké množství druhů kamenné a betonové dlažby, různá zábradlí a mříže či mlžítka u kašny,“ doplnil.