Tomáš Kasal a Monika Přibylová ukazují své vlaštovky pro soutěž v časově co

Tomáš Kasal a Monika Přibylová ukazují své vlaštovky pro soutěž v časově co nejdelším letu. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

V Žirovnici závodili v házení vlaštovkami. Vítěz hodil 25 metrů

• 0
V Žirovnici na Vysočině uspořádal místní modelářský klub soutěž v házení vlaštovkami. Nejdelší výkon předvedl s pětadvaceti metry Petr Krásný, za světovým rekordem však zaostal o plných 38 metrů. Nejdéle ve vzduchu vydrželo papírové letadélko Tomáše Kasala.

Víte, jaké jsou světové rekordy v hodu vlaštovkou? Podle internetových stránek Paperaeroplanes.com vévodí světovým tabulkám Američan Stephen Krieger s 63 metry a 19 centimetry. V nejdelší době letu je na špici zase Japonec Takuo Toda s bezmála 28 vteřinami.

V těchto dvou disciplinách a ještě v akrobacii si to v sobotu mohli zájemci rozdat také ve sportovní hale v Žirovnici na Vysočině. Soutěžily hlavně děti, proto se nedaly útoky na nejlepší světové výkony čekat. Petr Krásný poslal vlaštovku do vzdálenosti 25 metrů, jeho otec Pavel hodil letadélko 22 metrů daleko. Kdyby byl v Žirovnici rekordman Krieger, hala by mu nestačila.

Vlaštovky si museli soutěžící vytvořit až na místě, nebylo možné, přinést si nějaký "speciál" z domu. I papíry byly pro všechny stejné.

"Obyčejná šipka daleko nedoletí, ale když ji přeložíte ještě jednou, už je z ní šíp a výsledek je mnohem lepší," prozradil jeden z "fíglů", jak poslat letadélko co nejdál rozhodčí soutěže František Krejčů, jinak bývalý vedoucí Modelářského klubu v Žirovnici.

"Skládat vlaštovku mě naučil děda. Vím, aby vlaštovka hodně letěla, že se musí křídla dát hodně nahoru," řekl dvanáctiletý soutěžící Tomáš Kasal. Ten celkově soutěž v Žirovnici vyhrál. Druhý skončil Petr Krásný a třetí byla jedenáctiletá Veronika Fittlová. Všichni "medailisté" jsou z Žirovnice.