Velcí zaměstnavatelé chtějí v Jihlavě školku s prodlouženou pracovní dobou. Navrhují, že místo tohoto objektu v Rantířovské ulici vybudují moderní školku a tu dají městu do pronájmu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Firmy nabízejí miliony korun na školku, Jihlava však zatím váhá

  • 5
Velcí zaměstnavatelé chtějí v krajském městě školku s prodlouženou pracovní dobou. Navrhují, že objekt v Rantířovské ulici vybudují a dají městu do pronájmu. O projektu budou jednat radní.

Ta školka by mohla mít celkově 120 míst pro děti. Z toho pětasedmdesát by jich měl garantovaných největší zaměstnavatel v regionu, firma Bosch Diesel.

O novou mateřinku, která by vyrostla na okraji Jihlavy v Rantířovské ulici, stojí i další zaměstnavatelé, například logistická firma Jipocar. "Jednáme také s Automotive Lighting," říká šéf Jipocaru Jiří Vybíhal.

Z jednání s městem odcházeli rozčarovaní

O projektu již jednali zástupci firem s vedením radnice a odcházeli rozčarovaní. Postoj radnice byl zatím vlažný. Firmy přesto svůj návrh podaly k posouzení do rady města.

Takto by školka v Rantířovské ulici mohla vypadat.

"Bosch si na centrále již vyjednal podporu deset milionů korun. A my tu stavbu chceme zafinancovat -  s tím, že město částku bude splácet v nájmu. Po deseti letech si bude moci školku za zůstatkovou cenu odkoupit. Když vyroste, bude to nejmodernější školka v Jihlavě. Měla by také jako první rozšířený provoz až do nočních hodin. Aby ji mohli pro své děti využívat lidé pracující na odpoledních směnách," upřesnil Jiří Vybíhal.

Mateřinka by podle něj mohla fungovat už od září 2015. Variant, jak by mohla vypadat, je více. Měla by zřejmě čtyři oddělení a dostatek parkovacích míst.

Baterkárnu by poslali k zemi

Školka by vyrostla v místě bývalé baterkárny. Ta by jí ustoupila. "Firma Bosch tento projekt podporuje," vyjádřil se mluvčí společnosti Mojmír Kolář.

"Naše zapojení ve výši deseti milionů korun si dokážeme představit, ovšem za předpokladu, že ve školce bude garantováno 75 míst pro děti zaměstnanců z města a regionu po dobu deseti let," doplnil Mojmír Kolář.

Podle něj je ze strany zaměstnanců velká poptávka po tom, aby mohli dát děti do školky také během odpoledne či večerních hodin. Vyhovuje také lokalita.

Radnice podle mluvčího Radka Tulise vítá spolupráci veřejného a soukromého sektoru. "Je ovšem nutné projednat a porovnat záměry a potřeby aktérů i zákonné podmínky, za kterých by měla školka fungovat," upozornil Tulis.

Podle náměstka primátora Rudolfa Chloupka nyní krajské město bude stavět novou školku v rámci ZŠ Nad Plovárnou. Ta bude mít kapacitu 100 míst.

Jednání s firmami se radnice podle Chloupka nebrání. Jako lokalitu, kterou lze brát v potaz, nadhodil ale také Antonínův Důl.

Nedaleko uvažované školky vzniká nová čtvrť

"Školka má vždycky smysl. V této lokalitě Horního Kosova je MŠ Jarní a pak tu jsou ještě soukromé školky. Rozšiřuje se to tady navíc směrem k Rantířovu. Byla bych pro tuto stavbu," uvedla Jitka Nejedlá z Rantířovské ulice.

"Před čtyřmi lety jsme nutně potřebovali školku. V okolí nebyla žádná, všude nás odmítali, tak jsme začali děti vozit na Březinky a od té doby jezdíme tam. Bereme proto jakékoli rozšíření školek," doplnila Martina Rokosová, která taktéž žije v Horním Kosově.

Projektem se budou zabývat jihlavští radní. "Odhadovaná investice je ve výši kolem 30 milionů korun," doplňuje k nové školce Jiří Vybíhal z Jipocaru.

Firmy by zafinancovaly demolici baterkárny a výstavbu. Město by pak podle jejich představy školku začlenilo do své sítě MŠ, provozovalo by ji a platilo měsíční nájem. Ten je navrhován ve výši 136 700 korun měsíčně.

V odpoledních a večerních hodinách by na chod školky přispívala firma Bosch.