Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Soudci ze Žďáru ženou stát k soudům, požadují dorovnání platů

  • 0
Už šest soudců ze Žďáru nad Sázavou podalo žalobu na stát jako svého zaměstnavatele ohledně snížení platů. Podle nich totiž nepřišli o deset procent platu jako ostatní státní zaměstnanci, ale reálně o dvaadvacet procent.

"U soudců a dalších ústavních činitelů nepředstavuje snížení platu deset procent jako u ostatních zaměstnanců nepodnikatelské sféry, ale fakticky snížení o 22 procent. Kdyby se jednalo o 10 procent jako u všech ostatních, určitě bychom se nesoudili," vysvětlil Tomáš Lichovník, šéf žďárského soudu a předseda Soudcovské unie.

Nárůst práce soudce na Vysočině je podle něj v desítkách procent, což považuje za nepoměr. Například ve Žďáru je u největší občanskosprávní agendy meziroční nárůst práce o 18 procent. Žďár nad Sázavou je na Vysočině jediným soudem, kde se soudci soudí o své platy.

Žaloby soudců na stát přitom někdy provází zvláštní situace. Například soudkyně Jana Trávníčková se domáhala u soudu doplatku platu za loňský rok ve výši kolem dvaceti tisíc korun. "Jsem samoživitelka s dcerou. Nemohu mít jako soudkyně jiný příjem než ten od státu," vysvětlila Trávníčková.

Žalobu podala loni v červenci. Letos v únoru vydal Okresní soud v Jihlavě platební rozkaz českému státu, aby jako zaměstnavatel patřičnou částku soudkyni doplatil. A právě v tu chvíli přišel zajímavý paradox. Nadřízeným Trávníčkové jako žalující strany a zároveň protistranou soudního sporu byl totiž v tomto případě právě šéf okresního soudu Lichovník.

Ten s požadavkem souhlasí a jako předseda Soudcovské unie ČR úsilí svých kolegů podporuje. V roli zástupce státu však platební rozkaz napadl, a schylovalo se tedy k soudnímu projednávání žaloby. Jana Trávníčková ale svou žalobu stáhla.

Premiér slíbil mzdu doplatit, termín se ale už dvakrát odložil

"Stát se zavázal, že mzdu doplatí dobrovolně. Bylo to řečeno ústy předsedy vlády. Věřím slibu premiéra Petra Nečase, že mi dlužná mzda bude doplacena," podotkla soudkyně. Termín doplacení dlužné částky byl nicméně už dvakrát odložen.

"O situaci jsem ve čtvrtek jednal s náměstkem ministra spravedlnosti, panem Kasíkem. Doplatek by měl být uhrazen v nejbližších týdnech. Problém není na straně ministerstva spravedlnosti, ale na straně ministerstva financí," podotkl předseda Soudcovské unie Lichovník.

Zastavením soudního řízení ušetřila soudkyně Trávníčková českému státu náklady za právní zastoupení. A navíc ušetřila případné další náklady na odborné posudky nebo právní expertizy. "Soudci se s českým státem soudí v naprosté většině z principu, byť pokles mzdy o dvacet dva procent je hodně," podotkl Lichovník.

Kde se soudci soudí o svůj plat

Počty případů u vybraných soudů.

Vysočina:
Žďár nad Sázavou: 6

Česko celkem: 431

výběr z dalších soudů:
Praha (městský soud): 64 Soudy na jižní Moravě: 157

zdroj: kancelář Soudcovské unie ČR

Soudcovská unie jako stavovská organizace soudců nyní shromažďuje přesná čísla o počtech případů, kdy soudci podali žalobu na český stát o doplatek mzdy za loňský nebo letošní rok.

Předsedové okresních soudů v Jihlavě, Třebíči a Havlíčkově Brodě tvrdí, že jim není znám podobný případ z jejich působnosti, kdy by se soudce soudil o doplatek své mzdy za loňský nebo letošní rok.

"Je věcí každého soudce, zda se bude soudit. Je to právo každého člověka," uvedl například předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova.