Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudce, jenž pustil z léčebny pozdější vražedkyni, kárně trestán nebude

  10:56aktualizováno  15:52
Před kárným senátem Nejvyššího správního soudu v Brně se zodpovídal opavský soudce Petr Polák. Vysvětloval svůj postup při loňském rozhodování o převedení útočnice Barbory Orlové z ústavní léčby do ambulantního režimu. Kárný senát ho nakonec nijak trestat nebude, případ má být poučením.

Ženu, která v květnu 2012 zaútočila ve škole v Havířově, kde pobodala vychovatelku a jednu za školaček vzala jako rukojmí, pustil Polák na svobodu loni v únoru. Podle lékařů se totiž její zdravotní stav zlepšil natolik, že navrhli její propuštění.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) jednal soudce mimořádně nedbale. „Zasluhuje potrestání,“ řekl ministr kárnému senátu, který projednával žalobu podanou Pelikánovou předchůdkyní Helenou Válkovou (ANO).

Co ministr soudci mimo jiné vytýkal kárným návrhem

  • Že jako předseda senátu neprovedl dokazování v rozsahu nezbytně nutném.
  • Nekonfrontoval návrh psychiatrické nemocnice v Opavě se skutečnostmi podchycenými ve spise.
  • Veřejné zasedání vedl zcela formálním způsobem a nevyhradil mu dostatek času, což dle ministra neodpovídalo povaze a vážnosti předmětu řízení, ani převažující praxi.
  • Vzhledem ke své praxi a zkušenostem si podle ministra měl být vědom, že ambulantní léčba nemůže splnit svůj účel.
  • Vyčítá mu nedbalost při provádění dokazování i to, že nevyslechl matku Barbory Orlové, která dříve uvedla, že je nad její schopnosti mít nad dcerou absolutní dohled.

Polák se naopak domnívá, že postupoval podle zákona. „A v souladu s ním, nic zanedbáno nebylo. Kárný návrh vidím jako důsledek horečného a překotného hledání viníka, které nastává vždy, když se stane podobná tragédie,“ uvedl ve své řeči.

Na jeho stranu se při rozhodování kárný senát přiklonil. Petra Poláka nikterak trestat nebude, kárného obvinění jej zprostil.

A to i přesto že, že osm měsíců po Polákově rozhodnutí zaútočila Orlová znovu. Tentokrát si vybrala jednu ze škol ve Žďáru nad Sázavou, kde ubodala šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu poté, co se před ní snažil bránit spolužačky.

„Kárný senát není řádnou či mimořádnou opravnou instancí a není povolán, aby přehodnocoval procesní postup soudce v konkrétním řízení, případně soulad jím vydaného rozhodnutí se zákonem. Nejvyšší soud autoritativně vyslovil, že způsob dokazování nebyl v rozporu se zákonem, je proto vyloučeno, aby tento postup mohl být kárným proviněním,“ uvedl předseda senátu Radovan Havelec.

Naznačil, že ministr mohl po rozhodnutí Nejvyššího soudu kárnou žalobu stáhnout, neboť její projednání fakticky pozbylo smysl. Pelikán ale na podaném návrhu trval.

Na rozhodnutí senátu Polák reagoval velmi stroze. „Nebudu hodnotit svoji práci, zhodnotil ji soud. Takový výrok jsem s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího soudu předpokládal. Zákon se nezměnil, takže postupuji stále stejně zákonným postupem. Není to o počtu znaleckých posudků, takto to nefunguje,“ reagoval pětačtyřicetiletý soudce na dotaz, zda změnil své postupy.

Nezávislý posudek není nutný

„Bohužel dospívám k závěru, že soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný. Dokazování mohlo proběhnout důkladněji,“ kritizovala loni krátce po tragédii soudní rozhodnutí tehdejší ministryně spravedlnosti Válková.

Podle ní měli soudci opavského soudu požádat o nezávislý posudek. Navíc řešili případ jen velmi krátkou dobu a jejich rozhodnutí o propuštění Orlové bylo příliš stručné. Nejvyšší soud se však nedávno Okresního soudu v Opavě zastal, podle něj zákon nijak neporušil.

A také Polák se ve čtvrtek bránil, že není nutné vždy vypracovávat znalecký posudek. „Nejsem si vědom žádného podstatného provinění, nikdo nereferoval o porušování ústavní léčby, to hrálo větší roli než důvody, proč se do ní žena dostala,“ doplnil. Za měsíc podle svých slov rozhoduje o deseti až dvaceti případech převodu ústavní léčby na ambulantní.

Ověřovací léčbu, kdy je pacient ještě před podobným rozhodnutím o změně režimu propouštěn domů na zkoušku, podle něj znemožňuje nedokonalost zákona. „Do domácích podmínek pacienta nemohou pustit během ústavní léčby na více než den dva,“ dodal soudce, který v minulosti nebyl dosud kárně postižen.

Orlová, jejíž diagnózou je paranoidní schizofrenie, se dostala v léčebně pod kontrolu díky medikaci a terapii elektrošoky. Během ambulantní léčby však léky svévolně vysadila, což ošetřující lékař nezjistil, protože kvůli složitému vyřizování proplácení ze strany pojišťoven neudělal krevní rozbory (psali jsme o tom zde).

Ministerstvo nechalo po událostech z loňského října zpracovat prověrku, aby se ukázalo, jestli soudy při rozhodování o změně režimu léčení dodržují zákonné lhůty a plynulost rozhodování. Tázalo se soudů také na zavedenou praxi v souvislosti s potřebností znaleckých posudků.

Ministr navrhl upustit od potrestání

V projednávaném případu soudce Poláka ministr spravedlnosti Pelikán ve svém závěrečném návrhu zmínil: „Kárně obviněný postupoval mimořádně nedbale, nebyla provedena dokazování o nebezpečnosti osoby. Nedokážu si představit, jakým ještě kratším způsobem by mohl postupovat.“ 

Nakonec ovšem navrhl, aby soud vzhledem k dosavadní bezproblémové minulosti Poláka od potrestání upustil. Cílem kárné žaloby podle něj bylo především to, aby soudy postupovaly v takových případech s pečlivostí a nikoli svévolně.

Vražedkyně Orlová před čtrnácti dny podala stížnost proti umístění do detenčního ústavu, kam ji poslal začátkem června Krajský soud v Brně.

„Snad bude soudce rozumný a nepoleví. Z mého pohledu je její odvolání vrchol. Byla by mi hanba. Pokud si to vražedkyně vůbec uvědomuje,“ reagoval bezprostředně po zveřejnění informace o odvolání Orlové pro MF DNES otec zavražděného studenta Kamil Vejvoda.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obchodně-technický manažer, Praha, 80 - 100 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz