Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud stopl stíhání krajského náměstka. Za sypače Jouklovi hrozilo 8 let

  11:23aktualizováno  11:40
Jihlavský soudce Zdeněk Chalupa zastavil stíhání náměstka hejtmana Kraje Vysočina Libora Joukla (ČSSD) a šéfa krajských silničářů Jana Míky. Oba byli obviněni v souvislosti s údajně předraženým nákupem sypačů. Hrozilo jim až osm let vězení. Rozhodnutí je zatím nepravomocné.

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Verdikt jihlavského soudce se objevil v databázi soudních rozhodnutí. Sám Chalupa ho ale zatím komentovat nechce. „Rozhodnutí ještě nebylo vyhotoveno v písemné podobě a doručeno účastníkům řízení. Dokud ho neobdrží, sdělovat důvody nebudu,“ pravil s tím, že všechny strany se proti němu mohou odvolat.

Náměstek Joukl se k rozhodnutí soudce zprvu vyjádřil na svých facebookových stránkách. „Jsem rád, že soudce na to pohlédl „selským rozumem“. Posudek policie byl asi na osm stran, kde odhadce zapomněl přičíst práci kompletace. Ten můj, který dělal Ústav soudního inženýrství, měl 168 stran, podepsalo jej 8 soudních znalců, bylo popsáno vše, mimo jiné je v něm uvedeno, že znalec, který dělal posudek pro policii, není uveden jako znalec v oboru. Toto a mnohé další asi přesvědčilo soudní porotu o podstatě věci,“ napsal.

I Jan Míka podobný verdikt podle svých slov očekával. „Všechny posudky, které jsme si nechávali vypracovat, nepotvrdily, že by byl nákup aut předražený,“ řekl.

Téměř sedm let starý nákup 28 sypačů Iveco pro krajskou správu a údržbu silnic na Vysočině vyšetřoval Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Podle jeho závěrů byla zakázka předražena o 33 milionů korun. Tato škoda byla podle žalobce stanovena jako rozdíl mezi cenou podle uzavřené kupní smlouvy a cenou obvyklou za jednotlivé části dodávky.

„Nicméně v reálu by zřejmě mohlo být dosaženo ceny ještě nižší, pokud by se mohli zúčastnit veřejné zakázky všichni potenciální výrobci, kteří by mohli nabídnout slevu vzhledem k počtu odebraných kusů,“ uvedl už dříve okresní státní zástupce Kamil Špelda. Zakázka byla podle žalobce šitá na míru konkrétní značce (více se o obvinění dočtete zde).

Trestní oznámení kvůli zakázce podával advokát Václav Láska. I pro něho byl výrok soudu překvapením. Na rozdíl od Míky a Joukla však nepříjemným. „Soudce rozhodl bez jakéhokoli projednání věci. Pak musí být přesvědčen o tom, že v žalobě popsané jednání není trestným činem a případné dokazování před soudem by na tom nemohlo nic změnit. O to více jsem zvědav na odůvodnění,“ prohlásil. Láska je zároveň politickým konkurentem Joukla, za lidovce a zelené byl zvolen do Senátu.

Stíhání Jouklovi znemožnilo jít do voleb. Soud to asi nezmění

Výběrové řízení na nákup sypačů bylo podle Joukla už dříve prověřeno, mimo jiné i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by bylo shledáno porušení zákona. Podle Míky také kontrolní výbor Kraje Vysočina konstatoval, že zakázka byla v mezích zákona.

Libor Joukl v minulosti mnohokrát tvrdil, že kauza byla vytvořena na politickou objednávku. Kvůli svému stíhání se nedostal na kandidátku ČSSD do letošních krajských voleb. Strana od loňského roku deklarovala, že se na kandidátní listinu nedostanou lidé, kteří čelí žalobě. Účast Joukla v krajských volbách už na podzim odmítl i předseda strany Bohuslav Sobotka (přečíst si více můžete více zde).

V tuto chvíli je velice pravděpodobné, že i když soud definitivně stíhání Joukla zastaví, do voleb krajský náměstek nepůjde. „Mise splněna, nemohu jít do podzimních voleb,“ konstatoval na svém facebookovém profilu sám Joukl.

„Není a nebylo mým životním snem, stát se náměstkem hejtmana pro dopravu, to okolnosti tak zařídily. Pokud by si to chtěla Praha s mou kandidaturou rozmyslet, ok. Ale kandidátky jsou sestaveny. Nebudu se někam cpát a držet se tam zuby nehty,“ pronesl Joukl.

„Byť je to rozhodnutí nepravomocné, vítám ho,“ pravil krajský šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál. „Ale bohužel, to rozhodnutí přišlo pozdě a na složení kandidátek už nemůže mít vliv,“ dodal. Krajská kandidátka do voleb je uzavřena, ústředí strany Vysočině nepovolilo pozdější termín jejího odevzdání.

Už těsně před Vánoci se sociální demokraté z Havlíčkobrodska, kam patří i Joukl, dohodli, že do voleb půjdou bez současného krajského náměstka. Havlíčkobrodskou jedničkou byl zvolen brodský projektant Jan Hyliš před místostarostkou města Ivanou Mojžyškovou a starostou Chotěboře Tomášem Škarydem. Všichni by se měli objevit i v popředí celokrajské kandidátky (více o nominacích z Havlíčkobrodska čtěte zde).

„Velice mě to štve. Už si nedáváme šance na doplnění kandidátky. Kdyby nám Praha vyhověla a umožnila posunutí termínu uzávěrky, vypadala by teď naše kandidátka úplně jinak a já se mohla nadále věnovat jen komunální politice,“ nechala se slyšet Mojžyšková, čímž potvrdila, že právě ona je jakousi náhradnicí za Libora Joukla ve volbách.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Oprava dálnice D1 u Humpolce má skluz, stát zvažuje ukončení smlouvy

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Oprava dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem má skluz. Práce za 1,7 miliardy korun dělá česko-italsko-kazažské...

Další z rubriky

Krčála spolustraníci drží. Bude-li chtít, šéfem ČSSD na Vysočině zůstane

Končící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD

Končící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál, jehož demisi kvůli problému s opsanou bakalářskou prací přijal ve...

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Může se ledovat. Svary ve střeše jihlavského stadionu jsou opravené

Střecha je momentálně největším problémem Horáckého zimního stadionu v Jihlavě....

Před měsícem statik při kontrole konstrukce střechy Horáckého zimního stadionu v Jihlavě zjistil, že ve svarech jsou...

Najdete na iDNES.cz