Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syn se připletl k vraždě. Jeho matka jde do vězení za zanedbání výchovy

  15:15aktualizováno  15:15
Na jeden rok poslal do vězení soud v Jihlavě matku Jakuba, mladíka, který byl před třemi roky u brutální vraždy patnáctileté studentky Petry. Trest si má odsedět za ohrožování mravní výchovy. Její děti byly zanedbané, žily bez elektřiny a pitné vody, matka jim umožňovala pít alkohol a kouřit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Když se děti postaví proti své vlastní matce, není to standardní. První chybu kterou děláte je to, že nehledáte chybu sama v sobě,“ promlouval ve středu předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova do duše Dany D. - matky Jakuba, který se připletl k brutální vraždě patnáctileté Petry z Dudína. Pomáhal odklidit její tělo.

Soud ženu uznal vinnou z ohrožování mravní výchovy svých dvou dalších dětí, kterým bylo v inkriminované době 13 a 10 let a poslal ji na jeden rok do věznice s dozorem. Žena musí také podstoupit ochrannou ambulantní protialkoholní léčbu a každému z dětí zaplatit 80 tisíc korun.

S dětmi a tehdejším druhem Pavlem O. žila v nevyhovujících podmínkách na chatě v zahrádkářské kolonii v Jihlavě. Byli bez elektřiny a pitné vody, kterou nosili z nedalekého fotbalového stadionu v barelech. Děti byly špinavé, zanedbané, ve škole měly řadu zameškaných hodin. Podle obžaloby jim také matka s druhem umožnila v letech 2012 až 2014 pít alkohol a kouřit cigarety.

„Jejich máma byla hrozná. Sprostě na ně řvala. Sama pila alkohol rovnou z láhve. M. jí musel kupovat víno a cestou domů z něj upíjel. Jednou jsem M. viděla úplně opilého. Ležel na zemi ve zvratkách. Neviděla jsem, že by někdy třeba jedly ovoce, maso nebo jogurty. Na té chatě neměly ani kartáček na zuby,“ uvedla například ve své výpovědi kamarádka obou dětí.

Dana D. a Pavel O. holdovali alkoholu ve velkém, což pak mělo za následek hádky i fyzické útoky, kterým byly děti rovněž přítomny. Závislost Dany D. na alkoholu potvrdil i znalecký posudek.

Situace vyvrcholila tím, že děti odešly na vlastní žádost do dětského domova.

Ve vazbě si prý žena mnohé uvědomila, s dětmi chce vycházet

„Ve vazbě jsem si mnohé uvědomila. Je mi líto, do jaké situace jsme se jako rodina dostali. Chtěla bych opět navázat vztahy s dětmi,“ kála se nyní před soudem Dana D.

Obhajoba požadovala po soudu úplné zproštění obžaloby v celém rozsahu. Státní zástupce navrhoval nepodmíněný trest ve výši 12 až 18 měsíců a protialkoholní léčení.

V případě přečinu křivého obvinění vůči svému tehdejšímu druhovi Pavlu O., kterého nejprve obvinila z týrání a následně k tomu před soudem odmítla vypovídat, byla zcela zproštěna obžaloby.

Státní zástupce se vzdal práva na odvolání, obhájkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Soudce Vladimír Sova v odůvodnění rozsudku řekl, že přihlédl jednak k tomu, že žena dosud nebyla ve výkonu trestu.

Po uplynutí poloviny trestu si může žena podat návrh na podmíněné propuštění, přičemž doba strávená ve vazbě, kde byla od února, se již započítává do délky trestu.

K okresnímu soudu v Jihlavě se také vrátil trestní spis Pavla O. I on byl obžalován z dvojnásobného ohrožování mravní výchovy dětí Dany D. Soudce Zdeněk Chalupa ho za to v květnu odsoudil k 6 měsícům odnětí svobody s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Další přečiny v bodech obžaloby soud předal k posouzení přestupkové komisi magistrátu. Odvolací Krajský soud v Brně ale tento rozsudek zrušil a vrátil zpět k projednání.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz