Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za navrtané potrubí a masivní únik nafty zloději do vězení nepůjdou

  18:37aktualizováno  18:37
Tři podmínečné tresty a jedno zastavení stíhání. Tak se havlíčkobrodský okresní soud vypořádal s největší ekologickou havárií posledních let na Vysočině. Nikdo ze čtyřčlenné party kamarádů, kteří předloni v prosinci navrtali produktovod u Knyku na Havlíčkobrodsku, do vězení nepůjde.

V podniku Čepro spravují produkty z ropy a produktovody, kterými putují přes celou ČR (18. července 2012, Předonín). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Téměř rok a půl trvá sanace území, do něhož během měsíce uniklo odhadem 90 tisíc litrů benzinu a nafty. I když se už v únoru zdálo, že se území severně od Havlíčkova Brodu podařilo po odtěžení více než 12 tisíc tun kontaminované zeminy vyčistit, stále se koncentrace škodlivých látek v půdě a spodní vodě objevuje a práce v omezeném režimu pokračují. Účet za ně bude brzy atakovat hranici 60 milionů korun.

Co odčerpali, zloději nevěděli

Produktovodem společnosti Čepro, který zloději navrtali, proudí nafta i benzin, podle potřeb společnosti. Před každou dodávkou se potrubí chemicky čistí. „Obžalovaní tak vlastně ani nevěděli, jestli zrovna odčerpali naftu, nebo benzin,“ řekl soudce Jan Doležal.

Je pravděpodobné, že některé várky si zloději sami znehodnotili. Nikdo totiž nevyčistil potrubí a hadice zařízení na odčerpávání pohonných hmot, které instalovali zloději. Vždy v něm zůstala původní přepravovaná látka. „Takže došlo ke smíchání nafty s benzinem a k jejich znehodnocení,“ vysvětlil soudce.

Přesto čtveřice lidí, která tak rozsáhlé škody způsobila, do vězení nepůjde. Okresní soud v Havlíčkově Brodě sice uznal tři ze čtyř mužů vinnými z poškozování cizí věci, krádeže a ohrožování životního prostředí, všem však udělil podmínky na dobu čtyř let. Jestliže se během této zkušební doby dopustí prohřešku, půjdou na tři roky do vězení. U čtvrtého soud dokonce trestní stíhání podmínečně zastavil.

K tomu jim soud přičetl propadnutí věci a peněžitou náhradu škody. „Za odčerpané pohonné hmoty činí celkem asi 38 tisíc korun,“ uvedl soudce Jan Doležal. Oproti škodám na životním prostředí je to zanedbatelná částka.

Konečný účet za sanaci ještě není, blíží se 60 milionům

Společnost Čepro, které produktovod patřil, v soudním řízení po obžalovaných požadovala 42 milionů. Tyto nároky soud neuznal. Firmu odkázal do občansko-právního řízení.

„Částka 42 milionů korun není konečný účet za sanaci půdy. Je třeba vypočítat, kolik přesně práce stojí. A Čepru už více než 50 milionů proplatila pojišťovna. Spíše by se tedy mělo jednat o spor pojišťovny s viníky úniku,“ vysvětlil Doležal. Podle představitelů Čepra se škoda blíží 60 milionům korun.

Podmíněné tresty u obžalovaných obhajoval tím, že v minulosti nebyli souzeni a mají čistý trestní rejstřík. K činu se doznali a s vyšetřovateli spolupracovali. Popsali, kde sehnali potřebné vybavení a jakým způsobem se snažili pohonné hmoty odčerpat. Že mohou vážně poničit životní prostředí si podle soudce neuvědomovali.

Stíhání čtvrtého soudce podmínečně zastavil. Jak vysvětlil, nepodílel se přímo na navrtání potrubí, pouze si asi čtyřikrát přijel odčerpanou naftu nebo benzin načepovat.

Nafty v potoce si náhodně všimli chlapci, kteří si u něj hráli

Rozsudek dosud není pravomocný. Lhůtu na odvolání si ponechal státní zástupce. Ten navrhoval nepodmíněné tresty. „Zákonná trestní sazba nebyla nikterak vysoká, od jednoho roku do pěti let. Nejde o hrdelní zločin. I proto jsem zvolil podmínky,“ podotkl Jan Doležal.

Toho, že do přírody u Knyku uniká nafta, si v nedalekém potoce náhodně všimli tři chlapci před koncem roku 2013. Následné průzkumy ukázaly, že zloději navrtali produktovod společnosti Čepro, kterým proudí motorová nafta i benzin. A signalizovaly také rozsáhlé znečištění půdy a spodních vod (více o havárii čtěte zde).

Policie na jaře odhalila partu čtyř zlodějů z Chotěboře, kteří produktovod v listopadu 2013 navrtali a amatérsky sestrojeným odčerpávacím zařízením odtud odebrali tisíce litrů nafty. Jenže systém dostatečně neutěsnili a nafta měsíc unikala do půdy (o odhalení pachatelů jsme psali zde).



Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...



Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Obilí na Vysočině je dost, krmiva nedostatek. Ceny letí nahoru

Letošní žně urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se...

Žně na Vysočině končí, zemědělci už mají sklizeno všechno obilí i řepku. Letošní práce urychlilo velmi teplé počasí v...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Najdete na iDNES.cz