Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za navrtané potrubí a masivní únik nafty zloději do vězení nepůjdou

  18:37aktualizováno  18:37
Tři podmínečné tresty a jedno zastavení stíhání. Tak se havlíčkobrodský okresní soud vypořádal s největší ekologickou havárií posledních let na Vysočině. Nikdo ze čtyřčlenné party kamarádů, kteří předloni v prosinci navrtali produktovod u Knyku na Havlíčkobrodsku, do vězení nepůjde.

V podniku Čepro spravují produkty z ropy a produktovody, kterými putují přes celou ČR (18. července 2012, Předonín). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Téměř rok a půl trvá sanace území, do něhož během měsíce uniklo odhadem 90 tisíc litrů benzinu a nafty. I když se už v únoru zdálo, že se území severně od Havlíčkova Brodu podařilo po odtěžení více než 12 tisíc tun kontaminované zeminy vyčistit, stále se koncentrace škodlivých látek v půdě a spodní vodě objevuje a práce v omezeném režimu pokračují. Účet za ně bude brzy atakovat hranici 60 milionů korun.

Co odčerpali, zloději nevěděli

Produktovodem společnosti Čepro, který zloději navrtali, proudí nafta i benzin, podle potřeb společnosti. Před každou dodávkou se potrubí chemicky čistí. „Obžalovaní tak vlastně ani nevěděli, jestli zrovna odčerpali naftu, nebo benzin,“ řekl soudce Jan Doležal.

Je pravděpodobné, že některé várky si zloději sami znehodnotili. Nikdo totiž nevyčistil potrubí a hadice zařízení na odčerpávání pohonných hmot, které instalovali zloději. Vždy v něm zůstala původní přepravovaná látka. „Takže došlo ke smíchání nafty s benzinem a k jejich znehodnocení,“ vysvětlil soudce.

Přesto čtveřice lidí, která tak rozsáhlé škody způsobila, do vězení nepůjde. Okresní soud v Havlíčkově Brodě sice uznal tři ze čtyř mužů vinnými z poškozování cizí věci, krádeže a ohrožování životního prostředí, všem však udělil podmínky na dobu čtyř let. Jestliže se během této zkušební doby dopustí prohřešku, půjdou na tři roky do vězení. U čtvrtého soud dokonce trestní stíhání podmínečně zastavil.

K tomu jim soud přičetl propadnutí věci a peněžitou náhradu škody. „Za odčerpané pohonné hmoty činí celkem asi 38 tisíc korun,“ uvedl soudce Jan Doležal. Oproti škodám na životním prostředí je to zanedbatelná částka.

Konečný účet za sanaci ještě není, blíží se 60 milionům

Společnost Čepro, které produktovod patřil, v soudním řízení po obžalovaných požadovala 42 milionů. Tyto nároky soud neuznal. Firmu odkázal do občansko-právního řízení.

„Částka 42 milionů korun není konečný účet za sanaci půdy. Je třeba vypočítat, kolik přesně práce stojí. A Čepru už více než 50 milionů proplatila pojišťovna. Spíše by se tedy mělo jednat o spor pojišťovny s viníky úniku,“ vysvětlil Doležal. Podle představitelů Čepra se škoda blíží 60 milionům korun.

Podmíněné tresty u obžalovaných obhajoval tím, že v minulosti nebyli souzeni a mají čistý trestní rejstřík. K činu se doznali a s vyšetřovateli spolupracovali. Popsali, kde sehnali potřebné vybavení a jakým způsobem se snažili pohonné hmoty odčerpat. Že mohou vážně poničit životní prostředí si podle soudce neuvědomovali.

Stíhání čtvrtého soudce podmínečně zastavil. Jak vysvětlil, nepodílel se přímo na navrtání potrubí, pouze si asi čtyřikrát přijel odčerpanou naftu nebo benzin načepovat.

Nafty v potoce si náhodně všimli chlapci, kteří si u něj hráli

Rozsudek dosud není pravomocný. Lhůtu na odvolání si ponechal státní zástupce. Ten navrhoval nepodmíněné tresty. „Zákonná trestní sazba nebyla nikterak vysoká, od jednoho roku do pěti let. Nejde o hrdelní zločin. I proto jsem zvolil podmínky,“ podotkl Jan Doležal.

Toho, že do přírody u Knyku uniká nafta, si v nedalekém potoce náhodně všimli tři chlapci před koncem roku 2013. Následné průzkumy ukázaly, že zloději navrtali produktovod společnosti Čepro, kterým proudí motorová nafta i benzin. A signalizovaly také rozsáhlé znečištění půdy a spodních vod (více o havárii čtěte zde).

Policie na jaře odhalila partu čtyř zlodějů z Chotěboře, kteří produktovod v listopadu 2013 navrtali a amatérsky sestrojeným odčerpávacím zařízením odtud odebrali tisíce litrů nafty. Jenže systém dostatečně neutěsnili a nafta měsíc unikala do půdy (o odhalení pachatelů jsme psali zde).
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Na střeše školy vznikne přírodovědné centrum se zahradou i observatoří

Součástí přírodovědného centra na střeše Základní školy Nuselská v Havlíčkově...

V havlíčkobrodské Základní škole Nuselská vznikne nové přírodovědné centrum. Unikátní vzdělávací středisko bude vůbec...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Jobs Contact
Vedoucí pro logistické plánování výroby (50.000 - 70.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz