Muž napadl svoji rodinu sekerou, za pokus o vraždu mu hrozí deset let

  11:19aktualizováno  11:19
Ohrožoval známého nožem, pěstoval konopí a týral rodiče i sestru. Nakonec na ně zaútočil sekerou. To vše má podle obžaloby na svědomí teprve čtyřiadvacetiletý muž ze Žďárska. U okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou mu za to hrozí až desetileté vězení.

Na svou rodinu vzal mladý muž s bohatou trestní minulostí sekeru. Za pokus o vraždu mu hrozí desetileté vězení. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Letos v dubnu se v obci na Žďársku odehrála rodinná hádka. Vše začalo podle spisu tím, že 24letý narkoman sebral matce mobil a otci následně vytrhl z ruky 200 korun. Když ho matka požádala o vrácení telefonu, nabraly emoce na obrátkách a obviněný nakonec zaútočil na své blízké sekerou.

Napadení se neubránila ani sestra, která se snažila chránit matku. Rozběsněný mladík ji ale podle vyšetřovatelů bouchl násadou od sekery do ramene a zatlačil do skříně, přičemž jí uštědřil rány pěstí do hlavy. Následně přesunul svoji pozornost znovu k matce, kterou bil pěstmi do obličeje, a řadu zranění způsobil také otci. Ten dokonce skončil se zlomenými žebry v novoměstské nemocnici.

Drama pokračovalo i po příjezdu policie, kterou mezitím přivolala rabiátova sestra. Útočník před strážníky utekl na střechu, odkud vyhrožoval, že zastřelí každého, kdo se k němu pokusí dostat.

S pomocí policejního vyjednávače se nakonec strážcům zákona podařilo agresora zadržet a umístit ve vazební věznici v Brně. Ke žďárskému soudu nyní dorazil doprovázený eskortou.

Prokletím celé rodiny byl alkohol, závislí byli i rodiče

Obžalován byl z několika trestných činů. Při výslechu před soudem předložil vlastní verzi příběhu. „Je to celé založené na výpovědi mé sestry, která je proti mně zaujatá. Všechno jsou to lži, ona napadla mě,“ hájil se.

Svým rodičům napsal z vazby omluvný dopis. „Lituji toho, jenže zpátky už to nevezmu. Omluvil jsem se jim, byli za mnou i na návštěvě ve vězení,“ prozradil.

Policie ovšem podle záznamů zasahovala v rodině v minulosti už několikrát. A pokaždé bylo důvodem chování mladíka, který doma například rozbíjel hrnky a ničil omítku. „Byl jsem unavený, a tak jsem si vybil vztek na zdi,“ bránil se agresor.

Podle svědků byla situace v rodině problematická dlouhodobě. Na alkoholu se prý nejprve stali závislí oba mladíkovi rodiče. Otec se sice vyléčil, ale krátce na to se do stejných potíží dostala matka.

„Když byla máma pod vlivem, tak jsem se konfliktům vyhýbal. Jenže když jsem se napil i já, měl jsem chuť se bránit a odpovídat na její urážky. Z toho vznikaly naše hádky,“ vypovídal obviněný mladík.

Na známého vytáhl nůž. Prý ho chtěl nechat jen nabrousit

Od opilé mámy proto raději utíkal ven, kde se v patnácti letech chytil party, která pro změnu holdovala drogám. „Na začátku jsem měl lepší náladu, zapomněl jsem na problémy,“ uvedl. „Potom se to ale nedalo zvládat, nedokázal jsem jít mezi normální lidi. Bál jsem se, že mě odsoudí za to, že jsem feťák.“

Až ve vězení, kam se po napadení rodiny dostal, si prý svoji závislost na drogách uvědomil naplno a chce s ní skoncovat. Z vězení se ale zřejmě hned tak nedostane. Na krku má totiž obžalobu z týrání osob žijících ve společném obydlí, a navíc vyhrožování těžkou újmou na zdraví se zbraní.

Loni na podzim se totiž opilý pohádal v hostinci se svým známým. Po chvíli odešel domů a vrátil se zpět s asi 30 centimetrů dlouhým nožem, kterým mu šermoval před obličejem. Před soudem se pak hájil tím, že jej chtěl pouze nabrousit.

Další trest pak hrozí mladíkovi za to, že u rodičů na zahradě pěstoval konopí. Nejzávažnějším deliktem však zůstává útok sekerou, který předsedkyně senátu Blanka Jeňková označila za pokus o vraždu.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

Plány na vězení před lety zmařili, teď je zámek srdcem Pacova

V expozici nově mají i kroje, které byly v minulosti pro Pacovsko typické.

Ještě krátce po roce 1989 byl pacovský zámek veřejnosti nepřístupnými kasárnami. Vojáci už ho ale dávno opustili a do...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 19 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz