Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční vydírání. Soud ve Žďáře řešil smyšlené svádění nezletilé

  8:39aktualizováno  8:39
Neobvyklý případ řešil Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou. Šestadvacetiletý nezaměstnaný muž loni na Štědrý den využil svou čtrnáctiletou známou k vydírání jiného muže. Hrozil mu, že když nedostane peníze, bude o něm tvrdit, že měl s nezletilou dívkou orální sex.
Obviněný v pondělí od soudu odešel s úhrnným trestem dva roky s podmínkou na tři roky. A povinností nahradit škody. Trest je pravomocný, obě strany se na místě vzdaly práva na odvolání. Ilustrační foto.

Obviněný v pondělí od soudu odešel s úhrnným trestem dva roky s podmínkou na tři roky. A povinností nahradit škody. Trest je pravomocný, obě strany se na místě vzdaly práva na odvolání. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

„Poškozený ze strachu o zachování své pověsti předal dívce nejméně deset tisíc korun. Ty si obviněný s dotyčnou rozdělili,“ uvedla soudkyně Blanka Jeňková.

Když dvojice letos 6. ledna zkusila znovu stejný trik pouze s tím, že žádala dva tisíce korun, neuspěla. „Poškozený odmítl vydat hotovost s tím, že již celou věc sám oznámil na policii,“ pravila Jeňková.

Obžalovaný pak zkoušel vymámit peníze z poškozeného jinak. „Sdělil mu lživé informace, že se v místě svého bydliště ve Žďáru nad Sázavou pod vlivem alkoholu choval nevhodně a byly na něj stížnosti ze strany nájemníků, za což mu byla vyměřena pokuta třicet tisíc korun. Ta měla být předána domovnici právě obviněným,“ četla ze spisu Jeňková.

Podvodník tím vymámil z poškozeného 24 a půl tisíce korun. K získání zbytku peněz použil dopis, v němž lži zopakoval. Poškozený mu pak zbylé peníze vydal.

Obviněnému už dříve pomohla amnestie

Obviněný byl v minulosti sedmkrát soudně trestaný, naposledy loni v únoru, dva skutky mu zahladila amnestie.

Nově podle důkazů vykradl s kumpány několik chat na Novoměstsku a sklad Středního odborného učiliště v Petrovicích. U chat šlo o škody v tisícovkách, v případě učiliště o více jak tři desítky tisíc korun.

Obviněný v pondělí od soudu odešel s úhrnným trestem dva roky s podmínkou na tři roky. A povinností nahradit škody. Trest je pravomocný, obě strany se na místě vzdaly práva na odvolání.

Trest dostal obžalovaný za přečin vydírání, ohrožování výchovy dítěte, podvodu a spolupachatelství na přečinu krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. A uhrnný byl proto, že podle soudkyně šlo o logicky navazující řetězec činů, které bylo potřeba posuzovat společně.

Obžalovaný má z minulosti „na krku“ za úkol vykonat 300 hodin obecně prospěšných prací. "Já jsem je dělal, pak jsem na to přestal chodit. Říkali mi, že musím udělat ještě asi 270 hodin," uvedl. A ty si podle soudu bude muset také odpykat, aby nešel do vězení.

„Soud má za to, že v tuto chvíli lze na obžalovaného působit alternativním trestem. Aby se sám nad sebou zamyslel,“ řekla mimo jiné soudkyně v odůvodnění rozsudku.

Šestadvacetiletý muž v riflích totiž  některé skutky popřel. Třeba obvinění z krádeže pneumatik, které měl ve skladu učiliště v Petrovicích uložené jeden ze zaměstnanců. "O těch nic nevím. Ani vybavení z dílny jsem neodcizil a neviděl, že by to někdo bral," řekl.

Přesto byl podle soudkyně k dispozici dostatek důkazů, aby o vině rozhodla při prvním a zároveň posledním pondělním líčení. Zopakovala, že z účasti na všech krádežích uvedených v obžalobě obviněného při výslechu spolehlivě usvědčili právě jeho kumpáni. Jednoho z nich včera přivedla před soud eskorta, odmítl však vypovídat, aby mu jeho verze nezpůsobila újmu.

Podle soudkyně obviněnému přilehčovalo, že se alespoň částečně doznal. A přiznal i navádění nezletilé, která jej přitom "nepráskla".Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz