Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční vydírání. Soud ve Žďáře řešil smyšlené svádění nezletilé

  8:39aktualizováno  8:39
Neobvyklý případ řešil Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou. Šestadvacetiletý nezaměstnaný muž loni na Štědrý den využil svou čtrnáctiletou známou k vydírání jiného muže. Hrozil mu, že když nedostane peníze, bude o něm tvrdit, že měl s nezletilou dívkou orální sex.
Obviněný v pondělí od soudu odešel s úhrnným trestem dva roky s podmínkou na tři roky. A povinností nahradit škody. Trest je pravomocný, obě strany se na místě vzdaly práva na odvolání. Ilustrační foto.

Obviněný v pondělí od soudu odešel s úhrnným trestem dva roky s podmínkou na tři roky. A povinností nahradit škody. Trest je pravomocný, obě strany se na místě vzdaly práva na odvolání. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

„Poškozený ze strachu o zachování své pověsti předal dívce nejméně deset tisíc korun. Ty si obviněný s dotyčnou rozdělili,“ uvedla soudkyně Blanka Jeňková.

Když dvojice letos 6. ledna zkusila znovu stejný trik pouze s tím, že žádala dva tisíce korun, neuspěla. „Poškozený odmítl vydat hotovost s tím, že již celou věc sám oznámil na policii,“ pravila Jeňková.

Obžalovaný pak zkoušel vymámit peníze z poškozeného jinak. „Sdělil mu lživé informace, že se v místě svého bydliště ve Žďáru nad Sázavou pod vlivem alkoholu choval nevhodně a byly na něj stížnosti ze strany nájemníků, za což mu byla vyměřena pokuta třicet tisíc korun. Ta měla být předána domovnici právě obviněným,“ četla ze spisu Jeňková.

Podvodník tím vymámil z poškozeného 24 a půl tisíce korun. K získání zbytku peněz použil dopis, v němž lži zopakoval. Poškozený mu pak zbylé peníze vydal.

Obviněnému už dříve pomohla amnestie

Obviněný byl v minulosti sedmkrát soudně trestaný, naposledy loni v únoru, dva skutky mu zahladila amnestie.

Nově podle důkazů vykradl s kumpány několik chat na Novoměstsku a sklad Středního odborného učiliště v Petrovicích. U chat šlo o škody v tisícovkách, v případě učiliště o více jak tři desítky tisíc korun.

Obviněný v pondělí od soudu odešel s úhrnným trestem dva roky s podmínkou na tři roky. A povinností nahradit škody. Trest je pravomocný, obě strany se na místě vzdaly práva na odvolání.

Trest dostal obžalovaný za přečin vydírání, ohrožování výchovy dítěte, podvodu a spolupachatelství na přečinu krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. A uhrnný byl proto, že podle soudkyně šlo o logicky navazující řetězec činů, které bylo potřeba posuzovat společně.

Obžalovaný má z minulosti „na krku“ za úkol vykonat 300 hodin obecně prospěšných prací. "Já jsem je dělal, pak jsem na to přestal chodit. Říkali mi, že musím udělat ještě asi 270 hodin," uvedl. A ty si podle soudu bude muset také odpykat, aby nešel do vězení.

„Soud má za to, že v tuto chvíli lze na obžalovaného působit alternativním trestem. Aby se sám nad sebou zamyslel,“ řekla mimo jiné soudkyně v odůvodnění rozsudku.

Šestadvacetiletý muž v riflích totiž  některé skutky popřel. Třeba obvinění z krádeže pneumatik, které měl ve skladu učiliště v Petrovicích uložené jeden ze zaměstnanců. "O těch nic nevím. Ani vybavení z dílny jsem neodcizil a neviděl, že by to někdo bral," řekl.

Přesto byl podle soudkyně k dispozici dostatek důkazů, aby o vině rozhodla při prvním a zároveň posledním pondělním líčení. Zopakovala, že z účasti na všech krádežích uvedených v obžalobě obviněného při výslechu spolehlivě usvědčili právě jeho kumpáni. Jednoho z nich včera přivedla před soud eskorta, odmítl však vypovídat, aby mu jeho verze nezpůsobila újmu.

Podle soudkyně obviněnému přilehčovalo, že se alespoň částečně doznal. A přiznal i navádění nezletilé, která jej přitom "nepráskla".
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz