Zfetovaný a bez řidičáku zranil čtyři Turky. Soud mu vyměřil dva roky

  18:13aktualizováno  18:13
Cestu čtyř Turků z Vídně přes Telč do Prahy ukončil loni v listopadu Miloslav Macek ze Štoků. Byl zfetovaný pervitinem. Přes zákaz řízení sedl za volant. Tehdy v pátek odpoledne narazil u Kostelce v protisměru do rakouského auta. Na dva roky za to půjde do vězení, dalších pět let nesmí řídit.

Za srážku dvou Fordů Focus poslal jihlavský soud řidiče, jenž řídil pod vlivem drog a bez řidičského oprávnění, na dva roky do vězení. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání. Ilustrační snímek | foto: Hasiči Moravskoslezského kraje

Nedaleko Kostelce se Macek s autem po smyku dostal do protisměru a narazil do vozu cizinců. V něm se zranili všichni čtyři lidé. Dva z nich velmi těžce. Jihlavský okresní soud za to v pondělí uložil Mackovi trest dvou let ve věznici s dozorem a zákaz řízení na pět let.

Macek všeho litoval. „Začal jsem si vše uvědomovat až následně během léčení v Psychiatrické nemocnici. Budu se snažit udělat všechno proto, abych to odčinil,“ uvedl sedmadvacetiletý muž.

Vyučený číšník nyní pracuje jako skladník ve velké dopravní firmě. Poslední půlrok před havárií bral pervitin intenzivně, což podle něj bylo obden. „Vymklo se mi to kontrole,“ řekl před soudem.

Loni osmadvacátého listopadu řídil Ford Focus. Proti němu se od Telče blížil druhý Ford Focus s rakouskou poznávací značkou. Ten šoféroval muž, který jezdil do osudné chvíle 40 let bez nehod. Muzikant a klavírista, který má rád jazz.

Srážce s Mackem neměl šanci zabránit, protože ten dostal v zatáčce smyk a od stromu se odrazil do protisměru. Zahraniční šofér i jeho přítelkyně zůstali na předních sedadlech zaklíněni s rozsáhlými zraněními. Zdraví nezůstali ani další dva cestující na zadních sedadlech, kteří neměli zapnuté pásy (o nehodě se více dočtete v tomto článku).

Po nehodě se o nic nezajímal, všechno mu bylo jedno

„Má přítelkyně málem zemřela, praskla jí pravá plíce. Ale lidé, co k nám pak přišli, byli milí, snažili se nás uklidnit. A záchranáři byli profíci,“ ocenil později řidič. Ten později putoval z brněnské nemocnice do péče lékařů v rakouském špitálu.

Jedna z pasažérek vypověděla, že chování viníka nehody jí připadalo, jako kdyby chtěl spáchat sebevraždu. „Nebo byl pod vlivem drog. O nic se nezajímal, choval se nepřítomně, jakoby mu to bylo jedno,“ popsala.

Macek u soudu přiznal, že v tu dobu nepřemýšlel normálně, ale pod vlivem drogy. Vše si prý začal uvědomovat až o několik dní později při léčení, které trvalo v nemocnici šest týdnů. „Teď abstinuji,“ řekl soudci. Léčit se bude dál ambulantně. Čekají ho pravidelné testy na drogy.

Obžalovaný se snažil upozornit na to, že mu známý před nehodou špatně nasadil zimní gumy. Soudce Vladimíra Sovu tím ale nepřesvědčil. Ten zdůraznil, že ne pneumatiky, ale drogy a nepřiměřená rychlost byly tou kombinací, která cizincům ublížila.

A protože už má Macek za sebou problémy s nedovoleným ozbrojováním a krádeží, dostal souhrnný trest - zmiňované dva roky. Navíc se na něj připravuje ještě další obžaloba, což avizoval státní zástupce. Macek zvažuje odvolání. Státní zástupce se odvolávat nebude.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Najdete na iDNES.cz