Obžalovaná lékařka jihlavské nemocnice Hana Bartošová. Za usmrcení z nedbalosti...

Obžalovaná lékařka jihlavské nemocnice Hana Bartošová. Za usmrcení z nedbalosti hrozí lékařce až šest a jejímu podřízenému tři roky vězení. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zaměstnanci nemocnice, kde zemřelo roční dítě, vypovídali před soudem

  • 1
V jihlavské nemocnici v květnu 2012 zemřel roční chlapec. U okresního soudu v pondělí pokračovalo líčení se dvěma lékaři dětského oddělení - zástupkyní primáře Hanou Bartošovou a Pavlem Vlachým. Čelí obvinění z toho, že smrt Matěje zavinili.

Chlapec byl hospitalizován 20. května večer - kvůli průjmu a zvracení zemřel po necelých 24 hodinách pobytu na otok mozku způsobený dehydratací organismu z rotavirové infekce.

Hoch byl předtím s rodiči na dovolené v termálních lázních v Maďarsku. Tam ale začal zvracet a rodiče se s ním proto ihned vrátili domů.

Soudce Zdeněk Chalupa na pondělí předvolal lékařku Marii Šitlerovou a sestru Marii Benáčkovou, jež měly na oddělení noční službu. Obě ženy svorně tvrdily, že chlapec byl v době přijetí v pořádku a že nic v léčbě nezanedbaly.

"Dítě bylo bez teploty a nezvracelo. Teplota se objevila až v deset večer, dostalo čípek. Stav se zhoršil až kolem půl šesté ráno, kdy zvracel a měl přes 39 stupňů," řekla Benačková. Tvrdila, že dítě sledovala zhruba každou hodinu.

Na noční službu se matka nedozvonila

To však v přímé konfrontaci u soudu popřela matka Lea. "Od desáté večer do páté ráno na pokoji nikdo nebyl. Celou noc jsem nespala a chovala ho v náručí," prohlásila Matějova matka. Tvrdila také, že několikrát použila signalizační zařízení, kterým chtěla sestru přivolat, ale marně.

"Ráno jsem si na to stěžovala a sestra, co přišla na službu, zvonek zkoušela. Byl v pořádku. Moje chyba byla, že jsem z pokoje nevyšla a důvěřovala jsem lékařům, že vědí, co dělají," řekla.

Svou výpověď demonstrovala SMS zprávou, kterou v pět ráno odeslala partnerovi i rodičům: "Ahoj, noc byla strašná. Matýsek se desetkrát posrajdil a měl teplotu 39,5. Od čtyř hodin zase blinká. Čekám na vizitu."

Pochybení odmítla i mladá lékařka Šitlerová, která měla v té době sedmiměsíční praxi.

"Nepodařilo se mi zavést kanylu s infuzí, protože praskla žilka. Udělala jsem základní odběry a krev byla v pořádku. Dítě podle mě dehydratované nebylo. Proto jsem se po dohodě se starším sloužícím doktorem rozhodla, že zavedení nebudu znovu opakovat," řekla u soudu s tím, že dítě za noc několikrát navštívila a o jeho stavu byla dostatečně informovaná podle záznamů od sestry.

Právě nezavedení kanyly s infuzí, umožňující zavodnění organismu při zvracení a průjmu dítěte, ale označuje lékařský posudek specialisty na pediatrii Pavla Prokše za klíčový.

"Lékaři se neměli spokojit s tím, že se jim to poprvé nepovedlo a měli se pokusit infuzi nasadit, protože její absence vedla k dehydrataci. Měli a mohli konat," je přesvědčen státní zástupce Ivo Novák.

Soud dal rodině prostor k prohlášení, jaký dopad mělo úmrtí chlapce na jejich život.

"Nikomu, ani vám nepřeju, aby se vám stalo to, co nám, že jsme přišli o roční dítě. Ale vzhledem k vašemu přístupu, kdy jakékoliv pochybení odmítáte a nikdy jste neprojevili ani náznak účasti, vám přeju vše, co teď musíme zažívat my," řekla před soudem matka. Soudce kauzu odročil na 22. duben.