Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úplatní instruktoři autoškoly i zkušební komisař mají jít za mříže

  11:24aktualizováno  11:24
Žďárský soud vynesl nepodmíněné tresty v rozsáhlé kauze úplatků a podvodů při závěrečných zkouškách v autoškole ve Velkém Meziříčí. Dva instruktory a jednoho zkušebního komisaře poslal na čtyři a tři roky do vězení. Advokáti dvou z obžalovaných se hned v soudní síni odvolali.

Všichni tři obžalovaní na jednom z předchozích líčení u žďárského okresního soudu. Zleva sedí Tomáš Bílek, Lubomír Izdný a Lubomír Kobylka. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Dnes už bývalý zkušební komisař z městského úřadu ve Velkém Meziříčí Tomáš Bílek dostal nepodmíněný trest na čtyři roky, stejný trest si odnesl instruktor autoškoly Navrátil Lubomír Izdný, o rok kratší trest dostal instruktor a majitel jiné autoškoly Lubomír Kobylka. K tomu jim soudce vyměřil peněžité tresty a zakázal až na deset let působení v oboru.

Trio obžalovaných podle státního zástupce Jana Adama za úplatu usnadňovalo stovkám uchazečů o řidičské průkazy závěrečné zkoušky.

Testy za ně sami vyplňovali, nebo jim pomáhali. Někteří testy zvládli v nepřítomnosti a bez závěrečných jízd. Za to inkasovali obžalovaní úplatky v řádu tisíců korun, žalobce zmínil také "hmotné plnění" formou masa, kaprů, pálenky, gratis natankování paliva, odvozu do zaměstnání či zapůjčení dodávky.

Zkušební komisař se snažil obalamutit i statistiky

"Cena za absolvování autoškoly byla běžná, ale bez absolvování jízd, výuky, či zkoušek," upozornil Adam.

Studenti přišli o řidičáky

Minimálně 15 studentů s bydlištěm ve Velkém Meziříčí přišlo v souvislosti s případem o řidičský průkaz. To samé se mohlo stát až stovce dalších přespolních absolventů autoškoly. Podvodem získané průkazy totiž úřad řidičům sebral. Pokud je chtěli zpět, museli závěrečné zkoušky absolvovat znovu. „Někdo šel znovu na přezkoušení, někdo se oprávnění vzdal,“ konstatoval vedoucí odboru dopravy ve Velkém Meziříčí Jiří Pospíchal.

"Ze záznamů plyne, že šlo o plnění obvyklé mezi lidmi, kteří se znají a stýkají se mezi sebou," zpochybňovala Bílkova obhájkyně Leona Musilová.

Soudce Jiří Večeřa však pochybnosti odmítl. "Bílek ve spolupráci s Izdným a Kobylkou organizovali svoji činnost tím způsobem, že vytipovaní zájemci o řidičský průkaz či přezkoušení měli za určitou částku nebo nějakou službu ulehčenou autoškolu," pravil.

"Nemuseli chodit na teoretickou výuku, jízdy či zkoušky nebyly prováděny vůbec, nebo tím způsobem, že se fakticky nemuseli na zkoušky připravovat, protože jim někdo vyplnil testy nebo jim poradil, takže zkoušky bez problémů udělali," vysvětlil běžnou praxi v odůvodnění rozsudku Večeřa.

Řeči o obětním beránku obžalovanému neprošly

Komisař Bílek se před odhalením rafinovaně snažil vyhnout podezření kvůli vysoké úspěšnosti uchazečů. "Některé uchazeče nechali propadnout, byť zkoušku udělali. Vykázali, že test neudělali, v náhradním termínu pak fiktivně vykázali další zkoušku, přitom uchazeč ani nevěděl, že zkoušku napoprvé neudělal. Test vyplnili obžalovaní za něho," poukázal Večeřa.

Tím se Bílek statisticky držel v normálu a nevyčníval. Instruktor Izdný, označený státním zástupcem za hlavu skupiny, sváděl vinu na majitele autoškoly Karla Navrátila. "Dělal jsem na žádost pana Navrátila, o bližší věci jsem se neměl zajímat," hájil se Izdný.

"Pan Izdný je pouze obětní beránek, byl pověřený panem Navrátilem, který nebyl jako vlastník autoškoly nesoucí odpovědnost vůbec vyšetřován. Učitel nikde nemá upravenou zákonnou povinnost, že nemůže poradit žákovi. To náš právní řád nezná," argumentoval před novináři Izdného obhájce Luděk Růžička.

Navrátilovu roli soud nezkoumal, majitel autoškoly loni na podzim zemřel.

Největší případ se čtyřiceti křivými výpověďmi

Komisaře Bílka omluvila z líčení jeho advokátka, Kobylka od soudu odešel před vynesením rozsudku, Izdný se zvedl během odůvodňovací řeči, vzal si nazpět občanský průkaz a naštvaně zmizel ze soudní síně.

"Nepamatuji si, že by obviněný takhle odešel, svědčí to o jeho charakteru, když nám tady ještě práskl dveřmi," řekl po skončení líčení soudce Večeřa.

K případům korupce docházelo ve Velkém Meziříčí v letech 2007 až 2009, pak spadla klec. Vyšetřovatelé si při dokazování pomohli kamerovými záznamy i odposlechy. Žďárský soud rozplétal zřejmě nejrozsáhlejší kauzu ve své historii, spis totiž obsahoval přes devět tisíc stran, před soudem vypovídalo kolem 150 svědků.

"O tom, jak v přípravném řízení lhali, svědčí to, že zhruba čtyři desítky z nich byly odsouzeny pro křivou svědeckou výpověď," poukázal soudce Jiří Večeřa.

Rozsudek není pravomocný, advokáti Izdného a Kobylky se na místě odvolali, obhájkyně Bílka i státní zástupce využijí lhůtu na rozmyšlenou.

Autor:Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz