Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: freeimages

Majitel kdysi největšího sportovního obchodu na Vysočině dostal podmínku

  • 2
Jeden z nejznámějších havlíčkobrodských podnikatelů, bývalý politik a zastupitel František Holas, dostal trest na dva a půl roku podmíněně odložený na čtyři roky. Soud ho uznal vinným z poškozování věřitele. Jeho firma skončila v insolvenci s dluhy za téměř patnáct milionů korun.

František Holas v Havlíčkově Brodě podnikal od počátku 90. let minulého století. Vybudoval obchod se sportovními potřebami a obuví, který se během pár let stal největším v regionu.

Kromě toho si později přibral i aktivity ve sportovním areálu Kotlina a investoval do nemovitostí. Svého času byl i městským zastupitelem za KDU-ČSL a předsedou tělovýchovné jednoty Orel.

Jenže v posledních deseti letech se i pod silou konkurence jeho obchodu pomalu přestávalo dařit. Vrcholem pak byl poslední přelom desetiletí. Během rekonstrukce centra města a s ním spojených omezení byl po několik měsíců obchod v Dolní ulici prakticky odříznut od příjmů. Nahromadily se dluhy, které Holas řešil půjčkami a nebyl schopen je splácet.

„Obžalovaný půjčky nepoužíval na vylepšení hospodaření, nevedl o nich dostatečnou evidenci. Ač věděl, že je na hraně úpadku, nepožádal o insolvenci a dál si peníze půjčoval,“ uvedla soudkyně Hana Doubková.

Celkové nesplacené závazky se vyšplhaly k patnácti milionům korun. „V insolvenci k uspokojení věřitelů nedojde,“ řekla soudkyně.

Holasovi vyměřila trest odnětí svobody v délce dvou a půl roku s odkladem na čtyři roky. Zároveň mu na dobu čtyř let zakázala podnikat v maloobchodu. Rozsudek není pravomocný, Holas i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na odvolání.

Miliony Holasovi půjčil i zesnulý hokejista Josef Vašíček

„Jsem živ a zdráv, mám skvělou rodinu. To je teď to hlavní,“ reagoval krátce po vynesení rozsudku Holas. „Pětadvacet let jsem podnikal, zaměstnával pětadvacet lidí, jen na daních jsem státu odvedl desítky milionů korun. Těžko to může hodnotit někdo, kdo to nezkusil,“ pravil.

Osobně z toho, že se dostal až před soud, vinil dvě věci. Jednak dlouhou dobu téměř uzavřené centrum města, které mu odlákalo zákazníky. Ti se během té doby naučili nakupovat jinde. A kritizoval rovněž postup České spořitelny, na jejíž popud byla Holasova firma poslána do insolvence.

„Ačkoliv měla všechny úvěry pokryté nemovitostmi dostatečně, což se u soudu prokázalo, dala do insolvence celou firmu. Mohla nemovitosti prodat a uspokojit se. Takhle mi zastavila podnikání, zmrazila účty a zablokovala naskladněné zboží, které tím ztratilo cenu,“ konstatoval Holas.

Půjčky si bral jednak od bank, ve větší míře ale od známých, přátel a fyzických osob. Například jen od zesnulého hokejisty Josefa Vašíčka si půjčil tři miliony korun. „Půjčky nebyly cílené a nebyly nastavené tak, že se musí vrátit do pěti minut. To byly dlouhodobé půjčky, které jsem postupně splácel včetně úroků,“ zdůraznil.

Neskrýval se za „eseróčka“, podnikal za sebe. A přišel o vše

I to byla jedna z polehčujících okolností, které při vynesení verdiktu soudkyně zmínila. „Obžalovaný své pochybení uznal a má snahu závazky splatit. Lidé, kteří mu půjčili, se nepovažují za podvedené. Půjčky označili za přátelské,“ vysvětlila Doubková, proč uložila Holasovi podmínku. Trestní sazba jí dávala možnost poslat ho až na pět do vězení.

Zda se proti verdiktu František Holas odvolá, se nejprve poradí s právníkem. Na trestu mu vadí hlavně čtyřletý zákaz podnikání. „Osobně si myslím, že když soud chce, abych napravil chybu, není dobré v podnikání bránit,“ poznamenal.

Jak ale ujistil, veškeré závazky má chuť splatit a napravit. Pomoci mu k tomu má prodej sedmi bytů a dvou domů. A do budoucna už má opět, jak sám říká, mnohé plány.

„Byl jsem potrestaný vlastně za to, že jsem přišel o veškerý svůj majetek. Neskrýval jsem se za žádná ‚eseróčka‘, podnikal jsem sám na sebe pod svým jménem. Teď už si ale rozhodně dám pozor. A nedoporučuji nikomu, aby podnikal pod fyzickou osobou a nesl záruku veškerým svým majetkem,“ dodal.