Lékaři Hana Bartošová a Pavel Vlachý před jihlavským okresním soudem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lékaři jihlavské nemocnice dostali za úmrtí ročního chlapce podmínku

  • 23
Okresní soud uznal vinnými dva lékaře jihlavské nemocnice. Před třemi a půl roky podle něj zavinili smrt teprve ročního chlapce. Nedokázali včas odhalit infekci a zanedbali péči o něj. Dítě zemřelo na dehydrataci. Oba lékaři od soudu odešli s podmíněnými tresty. Jeden z nich se na místě odvolal.

S trestem šestnácti měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na jeden rok odcházela od jihlavského soudu dnes již bývalá zástupkyně primáře dětského oddělení jihlavské nemocnice Hana Bartošová. Ta měla 21. května 2012 na oddělení službu společně s doktorem Pavlem Vlachým. Ten si od soudu vyslechl verdikt deset měsíců odnětí svobody, rovněž s odkladem na jeden rok.

„Lékaři řádně nevyhodnotili stav dítěte - zejména prohlubující se dehydrataci způsobenou rotavirovou infekcí zažívacího traktu - a nezabezpečili provedení nezbytných opatření k odvrácení zhoršujícího se stavu. Zejména provedení dalších krevních testů, nitrožilní zavodnění a přeložení pacienta včas na jednotku intenzivní péče,“ konstatoval soudce Zdeněk Chalupa. Vycházel ze znaleckých posudků.

„Vedení nemocnice za oběma lékaři stojí,“ uvedla po dotazu iDNES.cz mluvčí Monika Zachrlová. Dodala, že zdravotnické zařízení si váží dlouholeté práce bývalé zástupkyně primáře. „Pomohla za svou kariéru zachránit stovky pacientů dětského oddělení. Ten případ, co se stal, byl výjimečný,“ doplnila mluvčí. Špitál stojí také za mladým doktorem Pavlem Vlachým.

Ten byl v té době v nemocnici v pozici „školence“, zástupkyně primáře nad ním měla dohled. Proto je jeho trest nižší. „Měl odbornou způsobilost k výkonu povolání lékaře, ale bez specializované způsobilosti. Nebyl oprávněný samostatně provádět lékařské úkony a musel být pod trvalým a bezprostředním dohledem lékaře oprávněného k výkonu samostatné praxe,“ vysvětlil soudce.

Nemají chuť nést odpovědnost, prohlásila o lékařích babička

Proti rozsudku se Pavel Vlachý na místě odvolal. Průběh jednání ani důvody pro podání odvolání nechtěl pro iDNES.cz komentovat. Hana Bartošová si ponechala osmidenní lhůtu na odvolání. Státní zástupce Miroslav Novák se proti rozsudku neohradil.

Lékaři Hana Bartošová a Pavel Vlachý před jihlavským okresním soudem.

„Je téměř shodný s tím, co jsem navrhoval. Jedinou výjimkou je, že soud lékařce neuložil zákaz výkonu vedoucích funkcí na oddělení, to znamená pozici primáře či zástupce primáře. Ale souhlasím s názorem, že v tom, že ona vykonávala funkci zástupce primáře, nebyl problém. Problém byl v tom školitelství. Že byla lektorkou, školila toho mladého lékaře a špatně dohlížela,“ uvedl Novák.

V soudní síni byli i zástupci rodiny. „Profesně může člověk udělat chybu, to uděláme všichni. Ale, že nemají ani trošku chuti nést tu zodpovědnost a morálně se k tomu přiznat, to nedovedu pochopit. To mi na tom vadí asi nejvíc,“ řekla po skončení jednání babička zemřelého chlapce.

Rodina si přála, aby soudy již skončily. To se ale nestane. Případem se s ohledem na odvolání ze strany Pavla Vlachého bude zabývat Krajský soud v Brně.

Zda chlapec trpěl dehydratací, se personál nemocnice neshodl

Lékaře obžaloba vinila, že péči o ročního Matěje zanedbali. Chlapec byl hospitalizován 20. května 2012 večer. Měl průjem, zvracel. Po necelých 24 hodinách pobytu v nemocnici zemřel na otok mozku způsobený dehydratací organismu z rotavirové infekce.

Hoch byl předtím s rodiči na dovolené v termálních lázních v Maďarsku. Tam ale začal zvracet a rodiče se s ním proto ihned vrátili domů.

Podle nich lékaři včas na zhoršující se stav chlapce nezareagovali. „Přitom stačilo, aby dali Matýskovi zavčas kapačku,“ uvedla již dříve u soudu matka dítěte. Zavedení kapačky se ale napoprvé kvůli prasklé žilce nepodařilo a druhý pokus nepřišel. Státní zástupce v tom spatřoval velké pochybení.

Ač případ vypadá jednoduše, opak je pravdou. Na tom, zda mohl chlapec trpět dehydratací, se při předchozích líčeních nedokázali shodnout další lékaři přivolaní jako svědci. Soud měl k dispozici dva odborné posudky, každý s jiným výsledkem. Proto musel nechat vypracovat třetí revizní.

S rodiči se personál nemocnice neshodl ani na tom, jak moc pod dohledem maminka s nemocným chlapcem v noci byli. Podle maminky se lékaři v noci o dítě nestarali. Na pokoj se nepřišli ani jednou podívat, nikdo prý nereagoval ani na zvonění signalizačního zařízení. To však jedna ze sester popřela, tvrdila, že na pokoji několikrát byla.

,