Bývalý starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba. Obžaloba ho viní, že pozměnil

Bývalý starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba. Obžaloba ho viní, že pozměnil usnesení zastupitelstva a městské pozemky pod cenou prodal soukromé firmě. Ta na nich pak vydělala miliony. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Exstarosta Ledče u soudu. Prodal levně pozemky, firma vydělala miliony

  • 0
Exstarosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba stojí před soudem kvůli kšeftu s městskými pozemky, na kterých vydělala soukromá firma. Podle obžaloby zfalšoval usnesení zastupitelstva. Na levných pozemcích vyrostla fotovoltaická elektrárna. Obviněnému hrozí deset let vězení.

Líčení se Stanislavem Vrbou začalo před havlíčkobrodským okresním soudem. Šedesátiletého muže, který stál v čele města do roku 2010 a nyní je v invalidním důchodu, viní obžaloba z pozměňování veřejné listiny a zneužití pravomoci veřejné osoby, za což mu hrozí až deset let vězení.

Vrba podle spisu v listopadu 2009 pozměnil usnesení zastupitelstva ze září téhož roku tak, že do něj vložil text o prodeji městského pozemku ledečské firmě Evos-Hydro.

Tím měl vzniknout dojem, že zastupitelé schválili prodej pozemku o výměře 5 000 metrů čtverečních za 250 korun za metr, což současné vedení města popírá. Firma Evos-Hydro navíc část koupeného pozemku spolu s dalšími pozemky obratem prodala na fotovoltaickou elektrárnu za 450 korun za metr.

Vrbu viní také z toho, že koncem února 2010 podepsal kupní smlouvu na pozemek a městu způsobil škodu bezmála za 1,5 milionu korun. Pozemek v obdobné lokalitě totiž město záhy prodalo jiné firmě o tři sta korun za metr dráž.

Město po exstarostovi vymáhá jako náhradu škody 2,7 milionu plus 37 tisíc korun zaplacených za daň z převodu nemovitostí, o niž v případě jeho odsouzení přijde.

Byla to nezasíťovaná nudle u silnice bez využití, hájí se Vrba

Vrba vinu popřel. Soudkyni Haně Doubkové sice přiznal, že usnesení doplnil, ale hájil se, že zastupitelé prodej předtím řádně odsouhlasili. "O prodeji jsme na radě města i na zastupitelstvu jednali mnohokrát a vždy se mluvilo i o Evos-Hydro," prohlásil Vrba.

Odmítl i to, že byla cena pozemku podhodnocena a městu vznikla škoda. "Šlo o zbytkový pozemek, takovou nudli u silnice, která nebyla ani zasíťovaná. Bylo dobře, že se toho město zbavilo za cenu v tom čase a místě obvyklou. Dokonce jsme podobné pozemky prodávali i za 175 korun za metr. Porovnávat to s prodejem zasíťovaného a připraveného pozemku je nesmysl. Do poslední chvíle jsme navíc nevěděli, že Evos pozemky obratem prodá," prohlásil bývalý starosta.

To u soudu potvrdil i jednatel Evos-Hydro Jaroslav Šemík. "O tom, že část pozemku prodáme v balíku s našimi hektary firmě Desire invest na fotovoltaiku, město nevědělo. Původně jsme tam chtěli investovat, ale protože nevyšel úvěr, pozemek jsme přenechali jiné firmě za 9 milionů," doplnil jednatel. Šemík přiznal, že bez pozemku od města by obchod nebyl tak lukrativní.

O prodeji pozemku jednal několik let nejen se starostou Vrbou, ale i místostarostou Doležalem, který na radnici stále působí.

Kupní smlouvy připravoval referent majetkového oddělení ledečské radnice Jiří Vrána. "Připravoval jsem smlouvy na pozemky pro několik firem, ale na Evos-Hydro si nepamatuju. Ani jsem o té možnosti s panem Vrbou nikdy nejednal," řekl soudu Vrána.

Soudkyně další líčení odročila na neurčito. Podle ní bude pokračovat nejdříve v červenci.