Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý elitní policista souzený za vydírání se u výpovědi rozbrečel

  15:56aktualizováno  15:56
Nekonečný příběh připomíná proces s bývalým elitním policistou Martinem Foltýnem, který měl podle obžaloby před pěti lety vydírat veterináře Miloše Kucharoviče z Velkého Beranova na Jihlavsku. Případem, v němž jsou obviněni i Roman Motičák a Zdeněk Zapletal, se soud v Jihlavě zabývá už počtvrté.

Bývalý policista Martin Foltýn (vlevo) společně se svým obhájcem Radkem Ondrušem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Loni v létě sice soudce Zdeněk Chalupa znovu poslal Foltýna s Motičákem na tři, respektive pět let do vězení, ale brněnský krajský soud jeho rozhodnutí opětovně zrušil a vrátil zpátky k novému projednání.

„Navíc nařídil, aby o věci rozhodl senát v jiném složení,“ vysvětlila při zahájení hlavního líčení soudkyně Tereza Jedličková, proč dostala kauzu Foltýna a jeho společníků na starosti.

Trestných činů se měli obžalovaní dopustit od srpna do září 2011. Organizátorem vydírání kvůli údajnému dluhu byl podle policie Motičák, na jehož popud přišly celkem tři vyděračské ataky.

Nejprve byl Kucharovič vylákán do lesa poblíž Luk nad Jihlavou, kde ho spoutali a mučili maskovaní násilníci. Potom dostával on i jeho blízcí anonymní výhružné dopisy a u jeho domu se objevily nefunkční granáty. Nakonec mu útočník zapálil vchodové dveře do jeho stavení.

Foltýn se přiznal jen k zapálení dveří v opilosti

Osmatřicetiletý Foltýn se přiznal jen k poslednímu skutku, u nějž ho zadržela zásahová jednotka. „K ostatním nemám co říct,“ tvrdil nyní u soudu.

Žhářského útoku se navíc podle svého tvrzení dopustil v opilosti. „Ten den jsem byl u Motičáka na oslavě narozenin. Nabídl mi pomoc s rodinnými problémy - jako skutečný přítel,“ vysvětloval, kvůli čemu se rozhodl Motičákovi „odvděčit“. Zároveň se dušoval, že Zapletala, jenž ho do Velkého Beranova přivezl, o svých záměrech neinformoval.

Dveře Kucharovičova domu prý chtěl původně jen postříkat barvou, ale žádnou doma nenašel. Proto sáhl po benzinu, který nakonec i zapálil. „Byl jsem opilý, nebyl jsem schopen racionálně uvažovat a jednání tomu odpovídalo. Musel jsem se chovat jako úplný blbec,“ kál se Foltýn. K útoku ho údajně přimělo také to, s čím se mu měl svěřit Motičák. „Řekl mi, že Kucharovič sexuálně napadl jeho družku,“ uvedl.

To však jeho kumpán okamžitě vyvracel. „Nejsem si vědom, že bych mu něco podobného tvrdil. Stejně jako jsem nikdy nikomu neřekl: Běž mu něco udělat... Kdybych chtěl, vyřídil bych si s panem Kucharovičem všechno osobně a nehledal bych na to lidi,“ prohlásil dvaačtyřicetiletý recidivista Motičák, jenž si nyní odpykává osmiletý trest za podvod a k soudu ho přivedla eskorta.

Obhájce chce předvolat i psovoda. Kvůli způsobilosti jeho psa

Foltýn, který po zadržení strávil přes dva roky ve vazbě, v pondělí vypovídal více než dvacet minut ­- a v závěru už připravené prohlášení převyprávěl hodně emotivně.

„Přišel jsem úplně o všechno, ale podařilo se mi zase začít nový život,“ vykládal přerývavým hlasem a odložil i brýle, aby si otřel slzy. „Založil jsem novou rodinu, jsem s jedenáctiměsíčním synem na rodičovské dovolené a další dítě čekáme na začátku příštího roku,“ hlesl.

Kucharoviče však přiměl jeho výstup jen k trpkému úsměvu. I když se nejdříve nechtěl vyjadřovat, nakonec Foltýnův projev přece jen komentoval: „To byl výsměch,“ kroutil hlavou při odchodu ze soudní síně.

Líčení by mělo pokračovat v úterý výslechem dalších svědků. Foltýnův obhájce Radek Ondruš si nyní vyžádal například i předvolání policejního psovoda kvůli pochybnostem, jestli byl služební pes způsobilý identifikovat nalezené pachové stopy.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Obilí na Vysočině je dost, krmiva nedostatek. Ceny letí nahoru

Letošní žně urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se...

Žně na Vysočině končí, zemědělci už mají sklizeno všechno obilí i řepku. Letošní práce urychlilo velmi teplé počasí v...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz