Bývalá úřednice jihlavského magistrátu a někdejší zastupitelka za KSČM Petra

Bývalá úřednice jihlavského magistrátu a někdejší zastupitelka za KSČM Petra Schleisová (vpravo) před soudem v Jihlavě, kde čelí obvinění ze zpronevěry. | foto: Zuzana Dudášová

Soud řeší, zda úřednice a bývalá zastupitelka kradla magistrátu peníze

  • 1
Jihlavský soud začal projednávat případ bývalé městské političky i úřednice Petry Schleisové. Ta si podle obžaloby při práci na pokladně jihlavského magistrátu měla nechávat část peněz ze správních poplatků. V minulosti při tom žena jako městská zastupitelka zvolená za KSČM bojovala proti kriminalitě.

Bývalá politička, jež byla do jihlavského zastupitelstva zvolena v roce 2002 a hodlala se zaměřit hlavně na prevenci kriminality, se měla na úkor úřadu nezákonně obohacovat.

V posledních letech, poté, co se vzdala zastupitelského mandátu a pracovala jako úřednice na pokladně, si podle obžaloby přišla na 60 tisíc korun. Nechávala si prý část peněz z vybraných správních poplatků celkem od 1 126 občanů.

Schleisová svoji vinu u soudu popřela. Poukazovala na nefunkčnost systému zaúčtovávání poplatků, kdy jedna úřednice ho mohla zapsat do počítače a druhá pak hotovost vybrala.

Obhájce Schleisové, z heparinové kauzy známý Jan Herout, navrhl, aby kontrolu dokladů a pokladen provedli nezúčastnění lidé a ne pracovníci magistrátu. Obviněná se totiž podle něj domnívá, že jde o spiknutí vůči její osobě. I proto, že se chyby v účtování začaly objevovat až po tom, co se na pracovišti objevila nová kolegyně.

"Na úřadě jsem pracovala deset let. Kdyby byla moje práce nekvalitní, jak tu moje kolegyně tvrdila, tak bych tam tak dlouhou dobu nebyla. Chtěla mě poškodit. Místo kontrol, které se mají provádět jednou měsíčně, je činila jednou ročně. Kdyby měla podezření, že se něco děje, mohla je dělat častěji," tvrdila na svou obranu Schleisová.

Obhájce zpochybnil kontrolu. Nebyla dostatečná, řekl

Podle státního zástupce Kamila Špeldy je Schleisová vinna. Ve své závěrečné řeči poukázal na to, že magistrát "není žádná soukromá osoba, která by se chtěla obohatit na účet obviněné".

Výsledkem kontroly navíc byl podle něho jmenný seznam osob, u nichž nedošlo k zaúčtování poplatku. Tuto kontrolu se ovšem snažil Jan Herout zpochybnit. Označil jí za nedostatečnou a neúplnou.

Mluvil i o tom, proč úřednice část údajně zpronevěřených peněz radnici vrátila. "Při skončení pracovního poměru souhlasila s úhradou devíti tisíc korun z platu pod psychickým tlakem a pod pohrůžkou rozvázání pracovního poměru okamžitě místo dohodou," řekl.

Podle Špeldy ženě přilehčuje její dosavadní bezúhonnost. Za přitěžující naopak vidí nedostatečnou míru sebereflexe a náhledu na obviněné na její trestnou činnost. Navrhl proto podmíněný trest osmnácti měsíců.

Náš postup byl vstřícný, zní z radnice

"Částka devět tisíc korun vycházela z první kontroly. Druhá hloubková kontrola zjistila dalších nezaúčtovaných asi čtyřicet tisíc korun. Pokud by tato skutečnost byla ve stejné době známa, jednalo by se s paní Schleisovou o úhradě této částky," říká mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. 

Navržené řešení bylo podle mluvčího radnice v té situaci optimální, což obě strany potvrdily podpisem. "Zákoník práce umožňuje v tomto rozsahu zjištění daleko razantnější postup ukončení pracovního poměru. Domníváme se, že v tomto ohledu byl postup vedení magistrátu vůči dnes už bývalé kolegyni víc než vstřícný," upřesnil Tulis.

Jednání s bývalou úřednicí Petrou Schleisovou bylo podle slov radnice vedeno úředně a věcně. "Rozhodně ale šlo o jednání bez nátlaku, pokud měla paní Schleisová tento pocit, mohla se k tomu kdykoliv vyjádřit, dokonce měla možnost kdykoliv z jednání odejít. Nikdo ji jakkoliv k něčemu nenutil. Jednání bylo přítomno pět osob, jedna z nich už v této věci svědčila u soudu," uzavřel Tulis.

S verdiktem od soudu však Schleisová neodešla. Soudkyně líčení odročila, rozsudek by měl padnout ve středu.